Czy to aby schab? Jak trzeba oznakować wędliny?

  Czy to aby schab? Jak trzeba oznakować wędliny?

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na zapakowanej wędlinie powinna być etykieta z informacją o składnikach produktu. Jeśli zaś kupujemy wędlinę sprzedawaną luzem, powinna być opatrzona w wywieszkę. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przestrzega, że te obowiązki nie są respektowane przez sprzedawców.
  Czy to aby schab? Jak trzeba oznakować wędliny?

  ©arc.

  Jakość wędlin o tej samej nazwie, ale pochodzących od różnych producentów, może się różnić. Standardy określa tu za każdym razem producent. Oznacza to, że sam ustala ich skład i deklaruje go na opakowaniu. Konsument kupując mięso i jego przetwory, powinien za każdym razem dokładnie zapoznać się z etykietą.

  Nazwa rodzajowa produktu (np. kiełbasa suszona), wykaz składników łącznie z danymi dotyczącymi zawartości wody, dodanych substancji dozwolonych (np. konserwantów), termin przydatności do spożycia, warunki przechowywania, nazwa producenta - to informacje, które powinien znaleźć konsument kupujący wędliny. Muszą być umieszczone w widocznym miejscu - na etykiecie, gdy produkt jest zapakowany, a gdy kupujemy luzem - na wywieszce zawierającej nazwę wędliny i jej skład.
  Sklep nie może jedynie informować o rodzaju wędliny i cenie. Domagajmy się też przedstawienia składu wędlin na wagę. Jedna z kontroli Inspekcji Handlowej wykazała, że producent deklarował na opakowaniu schabu w majeranku mięso z kurczaka.

  Warto zwrócić uwagę na informacje określające termin ważności środków spożywczych. Na opakowaniach może być data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia. Data minimalnej trwałości dotyczy okresu, do którego - prawidłowo przechowywany lub transportowany produkt spożywczy - zachowuje wszystkie swoje właściwości. Na produktach znajdziemy więc napis: "najlepiej spożyć przed...". Znajdziemy go na np. mleku UHT, majonezach, żywności w puszkach, bakaliach, mrożonkach.

  Natomiast termin przydatności do spożycia określa się wyrażeniem "należy spożyć do..." i oznacza, że po danym dniu produkt nie nadaje się do spożycia. Znajdziemy go na nietrwałych i łatwo psujących się artykułach spożywczych, np. produktach mięsnych, sałatkach czy nabiale.

  Jak można reklamować żywność  Jeśli żywność okaże się nieświeża lub niezgodna z tym, co deklaruje na opakowaniu producent, mamy prawo do reklamacji.
  Składamy ją u sprzedawcy. W przypadku produktów spożywczych obowiązują szczególne przepisy - żywność paczkowaną można reklamować w terminie 3 dni od chwili otwarcia, a produkty spożywcze sprzedawane luzem - 3 dni od momentu zakupu. Konieczny będzie dowód zakupu - np. paragon. Naruszenie wymogów prawnych, dotyczących oznakowania, zagrożone jest karą pieniężną.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama