Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy to aby schab? Jak trzeba oznakować wędliny?

Monika Krężel
arc.
Na zapakowanej wędlinie powinna być etykieta z informacją o składnikach produktu. Jeśli zaś kupujemy wędlinę sprzedawaną luzem, powinna być opatrzona w wywieszkę. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przestrzega, że te obowiązki nie są respektowane przez sprzedawców.

Jakość wędlin o tej samej nazwie, ale pochodzących od różnych producentów, może się różnić. Standardy określa tu za każdym razem producent. Oznacza to, że sam ustala ich skład i deklaruje go na opakowaniu. Konsument kupując mięso i jego przetwory, powinien za każdym razem dokładnie zapoznać się z etykietą.

Nazwa rodzajowa produktu (np. kiełbasa suszona), wykaz składników łącznie z danymi dotyczącymi zawartości wody, dodanych substancji dozwolonych (np. konserwantów), termin przydatności do spożycia, warunki przechowywania, nazwa producenta - to informacje, które powinien znaleźć konsument kupujący wędliny. Muszą być umieszczone w widocznym miejscu - na etykiecie, gdy produkt jest zapakowany, a gdy kupujemy luzem - na wywieszce zawierającej nazwę wędliny i jej skład. Sklep nie może jedynie informować o rodzaju wędliny i cenie. Domagajmy się też przedstawienia składu wędlin na wagę. Jedna z kontroli Inspekcji Handlowej wykazała, że producent deklarował na opakowaniu schabu w majeranku mięso z kurczaka.

Warto zwrócić uwagę na informacje określające termin ważności środków spożywczych. Na opakowaniach może być data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia. Data minimalnej trwałości dotyczy okresu, do którego - prawidłowo przechowywany lub transportowany produkt spożywczy - zachowuje wszystkie swoje właściwości. Na produktach znajdziemy więc napis: "najlepiej spożyć przed...". Znajdziemy go na np. mleku UHT, majonezach, żywności w puszkach, bakaliach, mrożonkach.

Natomiast termin przydatności do spożycia określa się wyrażeniem "należy spożyć do..." i oznacza, że po danym dniu produkt nie nadaje się do spożycia. Znajdziemy go na nietrwałych i łatwo psujących się artykułach spożywczych, np. produktach mięsnych, sałatkach czy nabiale.

Jak można reklamować żywność

Jeśli żywność okaże się nieświeża lub niezgodna z tym, co deklaruje na opakowaniu producent, mamy prawo do reklamacji.
Składamy ją u sprzedawcy. W przypadku produktów spożywczych obowiązują szczególne przepisy - żywność paczkowaną można reklamować w terminie 3 dni od chwili otwarcia, a produkty spożywcze sprzedawane luzem - 3 dni od momentu zakupu. Konieczny będzie dowód zakupu - np. paragon. Naruszenie wymogów prawnych, dotyczących oznakowania, zagrożone jest karą pieniężną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!