Urzędnicy marszałka poznali podstawy języka migowego

  Urzędnicy marszałka poznali podstawy języka migowego

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Certyfikaty ukończenia kursu języka migowego otrzymało w piątek 20 pracowników Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego. Docelowo szkolenia mają objąć 60 osób - na początek chodzi o to, by w każdym wydziale były osoby potrafiące porozumieć się z niedosłyszącymi.
  Jak poinformowała PAP rzeczniczka urzędu Aleksandra Marzyńska, nie chodzi o perfekcyjną znajomość języka migowego. Tzw. kurs I stopnia przygotowuje do komunikacji z osobami głuchoniemymi i niedosłyszącymi. Urzędnicy marszałka poznali alfabet języka migowego oraz kilkaset podstawowych słów i zwrotów.

  "Po tym kursie urzędnik jest w stanie porozumieć się z osobą niedosłyszącą. Może zapytać - jak pomóc, o sprawę do załatwienia, o nazwisko czy dowód osobisty. Kurs miał też nauczyć urzędników przełamywania barier w kontakcie z niedosłyszącymi" - zaznaczyła Marzyńska.

  Według prowadzącego szkolenie Mirosława Koperwasa znajomość języka migowego przez pracowników urzędu umożliwi osobom niedosłyszącym i głuchoniemym na samodzielne załatwianie bieżących spraw. "Dzięki kursowi urzędnicy będą w stanie nie tylko obsługiwać niepełnosprawnych klientów z wyższą kulturą, ale też pozbędą się barier w komunikacji z takimi osobami" - wskazał ekspert.

  Urzędnicy marszałka na razie wybrali do przeszkolenia co najmniej jedną osobę z każdego wydziału. Planują organizację kolejnych zajęć dla następnych grup pracowników. "Docelowo przeszkolonych ma być 60 osób, niewykluczone jednak, że będziemy szkolenia kontynuować. Sami jesteśmy zaskoczeni odzewem ze strony pracowników" - wyjaśniła Marzyńska.

  Dla tych urzędników, którzy nie skorzystają z tej formy szkolenia, przygotowano prezentację multimedialną umożliwiającą samodzielną naukę alfabetu, liczebników oraz podstawowych zwrotów w języku migowym.

  W kwietniu weszła w życie ustawa o języku migowym i innych środkach wspierania komunikowania się. Zakłada ona konieczność przygotowania kadr samorządu terytorialnego do obsługi obywateli niesłyszących. Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego finansuje kursy języka migowego z puli własnych środków na szkolenia.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama