Jasnogórskie organy zyskały blask i lepsze brzmienie

  Jasnogórskie organy zyskały blask i lepsze brzmienie

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Zakończyła się kompleksowa renowacja organów bazyliki jasnogórskiej. Instrument - trzeci pod względem wielkości w Polsce - odzyskał blask i otrzymał nowe, doskonalsze brzmienie. Został również unowocześniony.
  Remont tzw. organów wielkich, znajdujących się w nawie głównej nad wejściem do bazyliki, był częścią prowadzonej renowacji tego kościoła. Nad renowacją instrumentu czuwał organista i znawca organów, prof. Jacek Kulig z Akademii Muzycznej w Krakowie, niegdyś organista w klasztorze paulińskim na krakowskiej Skałce.

  "Trzeci i największy etap prac dobiegł końca. Pozostała mała kosmetyka, która będzie polegała na dostrojeniu; w trakcie użytkowania może być taka potrzeba, bo instrument jest świeżo zmontowany. Dlatego będziemy mieli instrument pod opieką" - powiedział cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry Zdzisław Mollin, którego firma organmistrzowska wykonywała prace.

  Choć główne jasnogórskie organy wyglądają na bardzo stare, w istocie pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku. Zewnętrzna forma instrumentu, czyli szafa organowa, to kopia XVIII-wiecznej szafy organów, wykonanych wówczas przez organmistrza wrocławskiego Horacego Caspariniego.

  Gdy w latach 50. rekonstruowano jasnogórskie organy, wykorzystano w nich m.in. piszczałki frontowe pozyskane na ziemiach zachodnich oraz nowe, wykonane z nienajlepszej jakości cynku. Na dodatek tylko mniejsza ich część rzeczywiście grała - pozostałe były atrapami.

  W ramach renowacji zamontowano m.in. nowe piszczałki frontowe, które powstały z najlepszej angielskiej cyny. Po renowacji organy liczą w sumie 105 głosów - w nawie głównej i bocznych. Po zamontowaniu piszczałek przez kilka miesięcy trwał bardzo pracochłonny etap ich intonacji i strojenia - prowadzony głównie nocą, by w dzień nie zakłócać ciszy i skupienia oraz mszy świętych w bazylice.

  W ocenie znawców, jasnogórska bazylika ma niezwykłe warunki akustyczne - prawdopodobnie lepsze od katedry w Gdańsku-Oliwie i niemal tak dobre jak w klasztorze w Leżajsku. Według znawców po renowacji organy na Jasnej Górze są instrumentem, który będzie satysfakcjonował największych wirtuozów.

  "To wielki instrument, trzeci w tej chwili w Polsce (po organach bazyliki w Licheniu i katedry we Wrocławiu - PAP) ma 105 głosów. Jest ogromny, stąd potęga brzmienia i różnorodność barw" - powiedział Mollin.

  Oprócz piszczałek wymieniono też tzw. wiatrownice, czyli urządzenia sterujące piszczałkami. Zmodernizowano stół gry, zwiększając możliwości rejestracji. Instrument dysponuje teraz pamięcią na 512 kombinacji, dzięki czemu organista może zaprogramować określone elementy gry. Nie zmieniła się ilość klawiatur - nadal są cztery.

  Wkrótce zostanie wykonany i zamontowany dodatkowy stół gry w prezbiterium, którym będzie można sterować bocznymi organami w prezbiterium oraz organami wielkimi w ich większej części. Również grając na organach wielkich będzie można sterować grą organów w prezbiterium.

  Prace związane z rekonstrukcją organów bocznych (w prezbiterium) zakończyły się w zeszłym roku. Renowacja objęła także remont XIX-wiecznego instrumentu z Kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego (tzw. Kaplicy Jabłonowskich).

  O wartości jasnogórskich organów stanowi nie tyle ich wielkość, ile możliwości muzyczne. Znawcy podkreślają, że instrument w bazylice daje możliwości wykonywania całej wielkiej literatury organowej, zwłaszcza epoki symfonizmu XIX i XX wieku.

  Prace na Jasnej Górze wykonała firma Organmistrzostwo Zdzisław Mollin, mieszcząca się w Odrach k. Chojnic w woj. pomorskim. Remontowała ona m.in. instrumenty w bazylice wadowickiej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Górach Świętokrzyskich, a także słynne, wielkie organy w katedrze oliwskiej.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kto za to płaci???

   Hern (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 43

   Ludzie nie mają co jeść

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama