Festiwal Gorczyckiego - do 30 kwietnia w kilkunastu śląskich...

  Festiwal Gorczyckiego - do 30 kwietnia w kilkunastu śląskich miastach

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Pod hasłem "W harmonii czasów i pokoleń" rozpoczął się w sobotę VII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Koncerty w ramach tej największej imprezy muzycznej woj. śląskiego odbędą się do 30 kwietnia w kilkunastu miastach regionu.
  W 20 koncertach w kościołach, salach koncertowych i instytucjach kultury wystąpią m.in. Tomasz Stańko, Dietrich Henschel, Leszek Możdżer, Brigitte Fournier, Waldemar Malicki, Paul Esswood, Marcin Wyrostek, Jarosław Kitala, Stanisław Soyka. Zagrają: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Camerata Silesia, Orkiestra Aukso, Grupa MoCarta oraz filharmonicy: śląscy i zabrzańscy.

  Tytuł tegorocznej edycji - "W harmonii czasów i pokoleń" - ma łączyć starych mistrzów i nowe interpretacje ich dzieł, a także spotkania uznanych i doświadczonych autorytetów i osobistości świata muzycznego z przedstawicielami najmłodszego pokolenia, np. laureatami prestiżowych konkursów.

  "Program z pewnością zaspokoi zarówno wrażliwe gusta miłośników form kameralnych, jak i brzmień podniosłych i monumentalnych; sympatyków muzyki dawnej, która jest przedmiotem naszej szczególnej troski, jak i melomanów oczekujących bardziej nowoczesnych efektów i wrażeń, z pogranicza jazzu i muzyki popularnej" - ocenił dyrektor artystyczny festiwalu Jarosław Kitala.

  Jego zdaniem niektórzy zaproszeni na festiwal uznani artyści niewątpliwie zaskoczą charakterem swoich prezentacji. "Będzie on zgoła inny niż ten, w jakim dali się poznać szerokiej publiczności; tym samym częściowo zweryfikują potoczne skojarzenia ze swoją artystyczną sylwetką" - zapowiedział dyrektor.

  Po raz pierwszy festiwalowi towarzyszy cykl mistrzowskich warsztatów interpretacyjno-wykonawczych, prowadzonych przez światowej sławy śpiewaka i dyrygenta Paula Esswooda.

  W trakcie festiwalu prowadzona będzie akcja "Śladami Gorczyckiego", w ramach której - nawiązując do działalności patrona imprezy - wspólnie z Fundacją Iskierka będą zbierane pieniądze dla dzieci zmagających się z chorobą nowotworową.

  Patron festiwalu Grzegorz Gerwazy Gorczycki uważany jest za jednego za najwybitniejszych kompozytorów polskiego baroku, nazywany często polskim Haendlem. Urodził się między 1665 a 1667 w Rozbarku - dziś dzielnicy Bytomia, w rodzinie właścicieli folwarku. Studiował w Pradze i Wiedniu. W 1690 r. przyjął święcenia kapłańskie, był m.in. wikariuszem katedry na Wawelu. Komponował głównie muzykę religijną. Zmarł 30 kwietnia 1734 w Krakowie.

  Festiwalowe koncerty będą odbywać się w Katowicach, Bytomiu, Tarnowskich Górach, Chorzowie, Zabrzu, Wodzisławiu Śląskim, Gierałtowicach, Świętochłowicach, Radzionkowie, Raciborzu, Piekarach Śląskich i Sosnowcu.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama