Bieńkowska i Frąckowiak Honorowymi Ambasadorami Ziem...

  Bieńkowska i Frąckowiak Honorowymi Ambasadorami Ziem Górskich

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i honorowy konsul RP na Słowacji Tadeusz Frąckowiak odebrali w sobotę w Żywcu tytuły Honorowych Ambasadorów Ziem Górskich. Przyznała je Koalicja Marek Ziem Górskich, łącząca firmy i samorządy z Beskidów i Tatr.
  Elżbieta Bieńkowska

  Elżbieta Bieńkowska ©Krzysztof Szymczak

  Rzecznik żywieckiego magistratu Tomasz Terteka powiedział, że honorowe tytuły zostały wręczone podczas gali finałowej plebiscytu na "Osobowość Ziem Górskich", który organizuje Koalicja.

  Terteka stwierdził, że Elżbieta Bieńkowska poprzez działalność publiczną dobitnie przyczyniła się do rozwoju ziem górskich: Żywiecczyzny, Podbeskidzia, Podhala oraz wielu innych podobnych obszarów. Koalicja w uzasadnieniu werdyktu podkreśliła, że "profesjonalizm w działaniu (…) minister oraz fachowe podejście do absorpcji środków unijnych przez Polskę zaowocowały licznymi, bardzo pozytywnymi zmianami, jakie za sprawą funduszy europejskich dzieją się wokół nas".


  "Najlepszym przykładem sukcesu, jaki ziemie górskie zawdzięczają Elżbiecie Bieńkowskiej jest projekt +Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie+ o wartości około 1,1 mld zł, z czego kwota dofinansowania wynosi ponad 580 mln złotych. (…) Dzięki funduszom (…), obecnie w 11 górskich gminach na terenie Żywiecczyzny, powstaje sieć kanalizacji sanitarnej oraz przepompownie ścieków, jak również sieć wodociągowa i wiele innych elementów infrastruktury wodno-kanalizacyjnej" - głosi uzasadnienie werdyktu.

  Tytuł "Ambasadora Ziem Górskich" odebrał także Tadeusz Frąckowiak, konsul honorowy RP na Słowacji. "Urodził się w Polsce, ale od wielu lat mieszka na Słowacji, gdzie jest prawdziwym ambasadorem polskich spraw oraz niestrudzenie buduje partnerstwo polsko-słowackie w wielu dziedzinach" - powiedział Terteka.

  Frąckowiak jest absolwentem wydziału rolnictwa na Uniwersytecie w Halle. Po studiach początkowo pracował w Polsce. W 1980 roku zamieszkał z żoną Vierą niedaleko Liptowskiego Mikulasza na Słowacji. Jest właścicielem firmy, która zajmuje się sprzedażą artykułów spożywczych oraz elektrotechnicznych, a także wiceszefem Słowackiego Związku Handlu.

  Terteka przypomniał, że w przeszłości tytuły honorowych ambasadorów otrzymali: córka ostatniego właściciela dóbr żywieckich księżna Maria Krystyna Habsburg, sportowcy Justyna Kowalczyk i Adam Małysz, prezydent Bronisław Komorowski, a rok temu kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz.

  Koalicja Marek Ziem Górskich jest stowarzyszeniem zrzeszającym przedsiębiorców i samorządy z terenów górskich południowej Polski. Jej celem jest promowanie ludzi, walorów turystycznych i ekonomicznych jednego z najczystszych ekologicznie obszarów.

  Konkurs na "Osobowość Ziem Górskich" jest formą promocji osób związanych z górami, którzy są liderami lokalnych społeczności. Nagrody przyznawane są w kategoriach: Mały, Średni oraz Duży Przedsiębiorca, Dziennikarz, Samorządowiec-Polityk, a także tytułowej - Osobowość Ziem Górskich. W tym roku konkurs miał charakter polsko-słowacki. Zdaniem Terteki w przyszłym roku prawdopodobnie dołączy austriacki region Vulkanland koło Grazu, z którym Żywiecczyzna od kilku lat współpracuje. (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo