Tramwaje Śląskie: Klima dla motorniczego. Pasażer niech się...

  Tramwaje Śląskie: Klima dla motorniczego. Pasażer niech się poci

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Już niebawem temperatura w naszym regionie ma przekroczyć 20 st. C, więc w komunikacji miejskiej zacznie się zaduch. Ale na klimatyzowane tramwaje w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej nie ma co liczyć.
  Letnie upały dla pasażerów oznaczają duchotę i zapach potu

  Letnie upały dla pasażerów oznaczają duchotę i zapach potu ©Jan Hubrich

  Co prawda obsługujące ją Tramwaje Śląskie jeszcze nie ogłosiły przetargu na dostawę 30 nowych pojazdów (ma to nastąpić w ciągu 2-3 miesięcy), ale że specyfikacja zamówienia jest już gotowa, więc sprawę można uznać za przesądzoną. Przyznaje to Bolesław Knapik, dyrektor wykonawczy TŚ, i potwierdza, że na klimatyzację w dofinansowanych przez Unię Europejską wozach mogą liczyć tylko motorniczy.

  - Nie planuje się instalacji urządzeń klimatyzacyjnych w przedziałach pasażerskich - mówi Knapik.

  Takie stanowisko tramwajarzy nie jest zaskoczeniem. Już w sierpniu ubiegłego roku pisaliśmy o tej sprawie na łamach DZ - wówczas przedstawiciele TŚ przekonywali jednak, że wciąż trwają analizy i nic nie jest jeszcze przesądzone.
  Teraz już wiemy, że rachunek ekonomiczny zwyciężył - wóz z "klimą" w części pasażerskiej jest droższy, a KZK GOP nie płaci dodatkowo przewoźnikom za wyposażenia ich pojazdów w klimatyzację. Argument o wyższym komforcie podróży najwyraźniej uznano za zbyt błahy. Inaczej dzieje się np. w Warszawie, gdzie od 5 lat kupuje się wyłącznie w całości klimatyzowane wozy.

  Decyzja zarządu TŚ oznacza, że prawdopodobnie przez następne 5-6 lat w aglomeracji nie będzie żadnego w pełni klimatyzowanego tramwaju. W naszych realiach jedyną szansę na zakup w pełni wyposażonego taboru daje unijna dotacja. Ale kolejna pula pieniędzy z Brukseli zostanie uruchomiona dopiero w ramach budżetu na lata 2014-2020, więc w praktyce zrealizowane dzięki nim inwestycje zobaczymy pod koniec dekady. Na to, że tramwajarze z własnych pieniędzy sfinansują klimatyzację wagonów nie ma co liczyć. W mającej 230 wagonów flocie TŚ tylko 59 ma "klimę" w kabinie motorniczego. Liczba ta wkrótce nieznacznie wzrośnie, bo z początkiem kwietnia rozstrzygnięto przetarg na dostawę 8 urządzeń klimatyzacyjnych. Trafią tramwajów kierowanych do modernizacji.

  Autobusy z "klimą" to też rzadkość  Po ulicach Katowic jeździ 25 w pełni klimatyzowanych autobusów ("klimę" mają też pojazdy kursujące na lotnisko w Pyrzowicach) - to mniej niż 10 procent floty tutejszego PKM-u. Już w maju ten odsetek znacząco jednak wzrośnie, bo firma otrzyma 15 nowiutkich Solarisów, wyposażonych m.in. w klimatyzację przedziału pasażerskiego.

  W Częstochowie klimatyzowane przedziały pasażerskie można spotkać w 7 niedawno kupionych tramwajach. W przypadku autobusów (nawet najnowszych mercedesów) takich udogodnień już nie ma.

  Na ulice Rybnika pierwsze w pełni klimatyzowane autobusy wyjechały pod koniec grudnia. Co prawda były to ledwie trzy takie wozy, ale władze Zarządu Transportu Zbiorowego obiecały, że przy kolejnych zakupach taboru będą wymagały klimatyzowanych pojazdów.

  W Bielsku Białej o zaletach "klimy" w autobusach tamtejszego MZK mogli na razie przekonać się wyłącznie kierowcy (takie urządzenie w kabinie ma ok. 80 proc. pojazdów) i nic się w tej mierze nie zmieni. - Nie mamy w planach zakupu autobusów z klimatyzacją dla pasażerów - mówi Krzysztof Knapik, dyrektor bielskiego MZK.

  Podobnie wygląda sytuacja w Tychach, gdzie miasto kupiło niedawno 28 nowych autobusów z napędem gazowym i klimatyzacją w kabinie kierowcy. LOTA, JS, KUB, JAK, JP

  W pociągach niestety nie lepiej  Klimatyzowane pociągi pojawiły się w ruchu lokalnym na terenie naszego regionu jesienią 2008 r., kiedy na trasie z Tychów do Katowic zadebiutowały 4 szwajcarskie Flirty. Obecnie można je spotkać na linii Częstochowa - Gliwice, a podczas weekendów także na trasie do Wisły. Na klimatyzowane wnętrza mogą również pasażerowie ośmiu rodzimej produkcji Elfów, które kursują między Gliwicami a Częstochową. Mające być wsparciem dla Elfów i Flirtów zmodernizowane (acz niemłode) składy EN-57 takich urządzeń już jednak nie posiadają. "Klimę" zabudowano natomiast w odnowionym składzie ED72 (zwanym przez kolejarzy "Edytą"), który kursuje z Katowic do Bielska-Białej i Zwardonia.

  Czy pasażerowie powinni się domagać od przewoźników równego traktowania z pracownikami? Komentuj  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   omdlenia kierujących

   gruz200 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 62

   takie jednego blondyna tramwajarza nie denerwujcie, bo straci przytomność podczas jazdy tramwajem i wylondujecie na czymś twardym jak on do po gazie nieprzytomny. Oczywiście w firmie wszystkie...rozwiń całość

   takie jednego blondyna tramwajarza nie denerwujcie, bo straci przytomność podczas jazdy tramwajem i wylondujecie na czymś twardym jak on do po gazie nieprzytomny. Oczywiście w firmie wszystkie testy przeszedł pozytywnie, a jak.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama