Grupy usamodzielnienia zamiast tradycyjnych domów dziecka

  Grupy usamodzielnienia zamiast tradycyjnych domów dziecka

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przestał istnieć w tradycyjnej formie Dom Dziecka, prowadzony przez powiat częstochowski w okazałym gmachu w Poczesnej. Zamiast niego działają grupy usamodzielnienia, które sprawdzają się znacznie lepiej w przekazywaniu dzieciom umiejętności, które będą im przydatne w dorosłym życiu.
  - Doszliśmy do porozumienia z gminą Poczesna, która była zainteresowana przejęciem dawnego domu dziecka, by ulokować tam własny ośrodek zdrowia. Za pozyskane w ten sposób pieniądze kupiliśmy dwa domy jednorodzinne: jeden przy ulicy Aluminiowej, drugi przy Przejazdowej w Częstochowie. Tam znaleźli lokum wychowankowie placówki, którzy jeszcze przed 1 września przebywali w Poczesnej - opowiada Henryk Kasiura, członek zarządu powiatu częstochowskiego. - Już wcześniej spora grupa ich koleżanek i kolegów przeniosła się do mieszkań usamodzielnienia, które zostały urządzone w dawnym biurowcu szpitala w Blachowni.

  W każdym z trzech takich mieszkań przebywa po sześcioro dziewcząt lub chłopców. Sami przygotowują posiłki, sprzątają, piorą, robią zakupy.

  W razie potrzeby pomaga im, ale nie wyręcza, wychowawca - opiekun. Na podobnych zasadach pracują grupy usamodzielnienia w dwóch nowych domach. Zamieszkało tam 28 dzieci i młodzieży. Warunki mają bardzo przyzwoite. Każdy z domów ma ponad 200 m kw. powierzchni i sześć pomieszczeń. Podobnie jak w przypadku mieszkań w Blachowni, grupy są pod opieką wychowawców.

  - Według opinii fachowców, takie zasady opieki nad dziećmi pozbawionymi własnych rodzin są najlepsze dla usamodzielnienia młodych osób. Oczywiście może tak się zdarzyć, że po osiągnięciu pełnoletności nie są jeszcze w stanie się utrzymać. Mamy już jedno mieszkanie chronione, przeznaczone właśnie dla takich osób - dodaje Henryk Kasiura.

  Powiat częstochowski prowadzi jeszcze jeden dom dziecka, w Chorzenicach. Tam nie są jednak na razie przewidywane zmiany podobne do tych z Poczesnej. Podopieczni są za to podzieleni na tzw. rodzinki, które zajmują się prowadzeniem swojego gospodarstwa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama