Skazany przez sąd stracił mandat radnego

  Skazany przez sąd stracił mandat radnego

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ludwik Gorczyca przestał być radnym Raciborza. O wygaśnięciu jego mandatu zadecydowali radni podczas ostatniej sesji. Odwołanie opozycjonisty, który należał do ugrupowania "Oblicza dla rozwoju Racibo- rza", było formalnością.
  Zgodnie z prawem Gorczyca nie mógł pozostać w radzie, bo wcześniej został skazany przez Sąd Rejonowy w Raciborzu na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, za przestępstwo popełnione jeszcze podczas jego służby w policji.

  - Radnemu postawiono wówczas dwa zarzuty. Pierwszy dotyczył poświadczenia nieprawdy w dokumentach, w celu uzyskania korzyści majątkowych. Chodziło o 200 złotych z funduszu operacyjnego policji, które miał otrzymać jego współpracownik - tłumaczy Jacek Wieczorek, rzecznik Sądu Okręgowego w Gliwicach, dodając, że pieniądze nie zostały wypłacone, bo kierownictwo nie dało się wprowadzić w błąd.


  Zdaniem sądu zdarzenie to miało miejsce pomiędzy grudniem 2002 a lutym 2003 roku.

  Druga sprawa pochodzi z sierpnia 2004 roku. Ludwik Gorczyca jako funkcjonariusz na posterunku policji w Rudniku miał usunąć wówczas z akt prowadzonych przez siebie postępowań protokoły przesłuchań jednego ze świadków. Sąd Rejonowy w Raciborzu uznał Gorczycę za winnego stawianych mu zarzutów w listopadzie ubiegłego roku. Radny wówczas od wyroku się odwołał, ale Sąd Okręgowy w Gliwicach, Wydział Zamiejscowy w Wodzisławiu Śląskim, podtrzymał wyrok pierwszej instancji i obciążył oskarżonego kosztami sądowymi. Wyrok jest prawomocny.

  Ludwik Gorczyca był obecny podczas ostatniej sesji rady miasta. Zanim koledzy radni podjęli uchwałę w sprawie wygaśnięcia jego mandatu, Gorczyca podziękował im za dwa lata współpracy. Potem opuścił salę obrad.

  W rozmowie z naszą gazetą Ludwik Gorczyca nie chciał komentować sprawy.

  - Z wyrokami sądu się nie dyskutuje - mówi były radny. - Szkoda, że nie udało mi się dokończyć rozpoczętych spraw, ale na pewno zrobi to mój następca - mówi Ludwik Gorczyca.

  Odwołanego radnego zastąpi teraz Marcin Fica, kolejny z listy ugrupowania "Oblicza dla rozwoju Raciborza".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama