Ważne
  Rozpoczął się Festiwal Muzyki Sakralnej w Bielsku-Białej

  Rozpoczął się Festiwal Muzyki Sakralnej w Bielsku-Białej

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  XIII Międzynarodowy Festiwalu Muzyki Sakralnej "Sacrum in Musica" zainaugurował w poniedziałek w bielskim kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka koncert "Pieśni sakralne" w wykonaniu Alicji Majewskiej, której towarzyszył Marek Bałata.
  Do czwartku w katolickich i luterańskich świątyniach Bielska-Białej wystąpią muzycy w repertuarze inspirowanym chrześcijaństwem i judaizmem. Wydarzeniu patronują biskupi: katolicki ordynariusz bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy oraz luterański biskup cieszyński Paweł Anweiler.

  "Poznajemy wiele możliwości, które potrafi człowiek z siebie wykrzesać, aby błogosławić Panu. Zostajemy na nowo utwierdzeni, że naszym zadaniem jest składanie świadectwa o Świętym, który chce być blisko i prowadzić człowieka przez życie. To, co będzie w tych dniach naszym doznaniem, niech będzie wzmocnieniem wiary i owocuje miłością bliźniego" - napisał biskup Anweiler w przesłaniu do uczestników festiwalu.

  "Pieśni sakralne" Alicji Majewskiej, które wypełniły program inauguracji, są pokłosiem wieloletniej współpracy piosenkarki z kompozytorem Włodzimierzem Korczem. To 11 złożonych w całość utworów, pochodzących z czterech oratoriów i kilku koncertów telewizyjnych. Teksty do muzyki Korcza napisali Monika Patryk i Ernest Bryll. Całość w ubiegłym roku została wydana na płycie, która premierę miała 22 października, w dniu pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II.

  W Bielsku-Białej Majewskiej i Bałacie towarzyszyła Bielska Orkiestra Festiwalowa i Chór Młodzieżowy Resonans Con Tutti.

  We wtorek bielscy melomani będą mieli okazję usłyszeć wielkiego kantora synagog w Petersburgu i Moskwie, Barucha Finkelsteina ben Yankela. Któremu towarzyszył męski chór synagogi chóralnej w Moskwie oraz zespół Yosef Kapelye, również ze stolicy Rosji.

  Środowy wieczór wypełnią śpiewy starocerkiewne. Wystąpi zespół wokalny mnichów z monasteru na wyspie Walaam na jeziorze Ładoga w Rosji. Festiwal zakończy w czwartek występ chóru gospel z Londynu "The Adventist Vocal Ensemble". (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama