18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzelik do Uszoka: Odesłanie trumny to symbol odrzucenia

Redakcja
Jerzy Gorzelik
Jerzy Gorzelik Dziennik Zachodni
Jerzy Gorzelik, członek zarządu woj. śląskiego, napisał do prezydenta Katowic, Piotra Uszoka, list w sprawie katowickiego dziedzictwa cynku. PUBLIKUJEMY LIST W CAŁOŚCI

Szanowny Pan
Piotr Uszok
Prezydent Miasta Katowice

Odpowiedź na list otwarty

Przed przeczytaniem listu Jerzego Gorzelika poznaj list Piotra Uszoka TUTAJ

Z żalem przyjąłem wiadomość, że władze Miasta Katowice nie czują się właściwym adresatem prezentu w postaci ocynkowanej trumny, który w dniu 150. urodzin wielkiego przemysłowca, Antona Uthemanna, pod Urzędem Miasta złożyli członkowie katowickiego koła Ruchu Autonomii Śląska.

ZOBACZ TUTAJ happening z trumną - pogrzeb dziedzictwa cynku w Katowicach

Odesłanie tego symbolu upadku dziedzictwa przemysłu cynkowego do Urzędu Marszałkowskiego skłania do podejrzeń, iż władze stolicy województwa, dysponujące budżetem większym niż samo województwo, wciąż nie są gotowe przyjąć odpowiedzialność za materialny dorobek epoki industrialnej.

Wrażenia tego nie jest w stanie zatrzeć deklaracja o woli wspierania Zarządu Województwa w inwestycjach związanych z rewitalizacją obszarów poprzemysłowych. Zwłaszcza, że z korespondencji między Panem Prezydentem a Marszałkiem Adamem Matusiewiczem wynika, że Miasto Katowice odrzuciło propozycję wspólnego wykupu szopienickiej walcowni cynku, przedstawioną w piśmie z 20 lipca 2011 roku. W odpowiedzi Pana Prezydenta z 11 października 2011 czytamy: "Wykupienie od Huty Metali Nieżelaznych Szopienice S.A. w Likwidacji działki i budynku hali walcarek celem przeznaczenia zabytku na cele kulturalne i muzealne musiałoby jednak leżeć po stronie Województwa Śląskiego, podobnie jak utworzenie odpowiedniej instytucji kultury". W dalszej części listu zadeklarował Pan Prezydent jedynie możliwość wsparcia, w bliżej nieokreślonej przyszłości, działań związanych z funkcjonowaniem takiej instytucji.

Stanowisko Pana Prezydenta zaskakuje, bowiem model współpracy, zaproponowany przez Zarząd Województwa, sprawdza się od lat w przypadku Zabytkowej Kopalni Guido, stanowiącej instytucję kultury współprowadzoną przez Województwo Śląskie oraz Miasto Zabrze, dysponujące budżetem znacząco niższym od budżetu Miasta Katowice.

Pan Prezydent był łaskaw zapytać mnie w Liście Otwartym o "konkretne efekty finansowego zaangażowania i swojej działalności na rzecz ratowania dziedzictwa przemysłowego w naszym mieście". Podobnie jak Pan Prezydent jako członek Zarządu Województwa jestem dysponentem środków publicznych, natomiast jako przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska działam w zespole. Nie zamierzam zatem przypisywać sobie cudzych zasług, czy choćby takich, które dzielę z innymi. Niech mi będzie wolno wskazać jednak na działania samorządu wojewódzkiego oraz RAŚ, które mieszczą się w zasygnalizowanych przez Pana Prezydenta ramach.

Województwo Śląskie jest od roku 2010 organizatorem Industriady - święta Szlaku Zabytków Techniki, na którym leżą takie katowickie obiekty jak osiedla Nikiszowiec i Giszowiec oraz Szyb Wilson. Mimo sukcesu pierwszej edycji tego wydarzenia, Zarząd Województwa poprzedniej kadencji nie przewidział w projekcie budżetu na rok 2011 środków na jego ponowną organizację. Pojawiły się one w wyniku wprowadzenia przez Ruch Autonomii Śląska Industriady do umowy koalicyjnej zawartej w samorządzie Województwa Śląskiego. Dzięki temu dofinansowanie w roku 2011 i 2012 mogły uzyskać przedsięwzięcia podejmowane także na terenie katowickiej części szlaku. Dodam, że na organizację kolejnych edycji tej niezwykłej imprezy Województwo Śląskie przeznacza za każdym razem kwotę 2,5 miliona złotych.

Innym instrumentem wsparcia przez Województwo Śląskie działań na rzecz zachowania dziedzictwa industrialnego jest otwarty konkurs na prace konserwatorskie. Jako przewodniczący komisji konkursowej mam przyjemność poinformować Pana Prezydenta, że w bieżącej edycji do drugiego etapu konkursu zakwalifikowano wniosek właściciela dawnej siedziby dyrekcji huty Uthemann w katowickich Szopienicach.

Informuję również, że Ruch Autonomii Śląska od roku 2005 jest współorganizatorem Górnośląskich Dni Dziedzictwa. W ramach przedsięwzięcia, nad którym mam zaszczyt sprawować naukową opiekę, promowane były także zabytki przemysłowe z terenu Katowic.

Choć z pewnością działania zarówno władz wojewódzkich jak i Ruchu Autonomii Śląska przyczyniły się do popularyzacji dziedzictwa industrialnego, także w jego katowickiej części, i zmiany jego postrzegania, nie sposób uznać dotychczasowych efektów za satysfakcjonujące. Niestety, niektóre z naszych wysiłków wciąż rozbijają się o mur obojętności. Przykładem może być podjęta przez RAŚ inicjatywa lokalizacji planowanego Centrum Nauki w którymś z obiektów poprzemysłowych, wsparta przez 12,5 tysiąca sygnatariuszy petycji. W tej ostatniej wskazano dwa potencjalne obiekty: elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu oraz walcownię cynku w Szopienicach. Władze Bytomia wsparły te starania stosowną uchwałą rady miasta. W porozumieniu z właścicielem elektrociepłowni zgłosiły też pomysł zorganizowania w niej Centrum Nauki do bazy Partner 3, zawierającej propozycje projektów kluczowych, które mogłyby ubiegać się o dofinansowanie ze środków europejskich w kolejnej perspektywie finansowej. Niestety, wobec braku jakiejkolwiek inicjatywy ze strony władz Katowic, druga z sugerowanych w petycji lokalizacji - katowickie Szopienice - pozbawiona została szans w tej rywalizacji.

Niezmiennie liczę, że władze Katowic dostrzegą znaczenie dziedzictwa industrialnego i szanse związane z wykorzystaniem obiektów poprzemysłowych w kompleksowej rewitalizacji tych części miasta, które szczególnie boleśnie dotknięte zostały upadkiem tradycyjnych gałęzi górnośląskiej gospodarki.

Pozostaję z wyrazami szacunku,
Jerzy Gorzelik
Członek Zarządu Województwa Śląskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gorzelik do Uszoka: Odesłanie trumny to symbol odrzucenia - Dziennik Zachodni