Ważne
  Lech Wałęsa Hanysem roku 2008

  Lech Wałęsa Hanysem roku 2008

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kocham Śląsk, ale też mam kompleks Śląska, wyrzuty, że nie zrobiłem dla was tyle, ile chciałem - mówił wczoraj Lech Wałęsa w Rudzie Śl. Przyjechał na zaproszenie kabaretu Rak, który wyróżnił go swoją nagrodą Hanysem. Publiczność Miejskiego Centrum Kultury zgotowała mu owacje na stojąco.
  Tego wieczoru słowo hanys interpretowano na wiele sposobów. Dla Lecha Wałęsy hanys to dobry Polak. Dla ks. Piotra Brząkalika to pniok, czyli Ślązak, który wrósł w tę ziemię.

  - Ja jestem takim pniokiem, mówił ksiądz, który uhonorowany został Hanysem 2008 za krzewienie trzeźwości w archidiecezji katowickiej.

  - Słowo hanys to brzmi dumnie, ale nie zawsze tak było, przypominał z kolei prof. Karol Musioł z Bytomia, fizyk doświadczalny, obecnie rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Hanys jest dziś wyróżnikiem nowego Śląska. To człowiek, który pamięta drogę jaką przeszedł ten region, nie zapomina o swoich korzeniach. Profesor odebrał Hanysa za wybitne osiągnięcia naukowe, m.in. badania właściwości atomów.

  Artur Andrus, dziennikarz trójkowej "Powtórki z rozrywki", został Hanysem mazowieckim. Podziękowania odczytał z kartki: "Ogromnie żech rod. Obiecuja być mazowieckim hanysem, gonić kożdego gorola co bydzie szpetnie godoł po Śląsku".

  Nie miał żadnych problemów z gwarą śląską prof. Piotr Głowacki, glacjolog. - Jo jest synek z Halymby - tłumaczył. Profesor nagrodzony został Hanysem za troskę o środowisko naturalne.

  Radził sobie z gwarą kolejny laureat - Stanisław Oślizło, były piłkarz Górnika Zabrze, reprezentant Polski i ośmiokrotny mistrz Polski.

  Za krzewienie kultury muzycznej Hanys przypadł Operze Śląskiej z Bytomia, a także Krzysztofowi Respondkowi z kabaretu Rak za jego ogromny sukces w telewizyjnym programie "Jak oni śpiewają".
  Lech Wałęsa odebrał honorowego Hanysa z rąk prof. Jerzego Buzka, przy dźwiękach melodii "Mury", którą zagrał Bartos Band.

  - Ta nagroda to wyróżnienie nie tylko dla tych, którzy ją otrzymują. Jest to także wielki zaszczyt dla nas, Ślązaków, że możemy ją wręczyć - powiedział prof. Buzek. - Na Śląsku cieszymy się, kiedy ludzie, którzy działają odpowiedzialnie i poważnie mają także poczucie humoru, jak właśnie pan, panie prezydencie.
  Lech Wałęsa był tak bardzo wzruszony, że zapomniał, co chciał powiedzieć.

  - Poczułem się rozluźniony i rozbawiony tym spotkaniem z wami. Pokazaliście, jak należy się cieszyć z tego, co nasze pokolenie wywalczyło - powiedział po chwili. - Trzeba się bawić, ale mądrze i rozważnie, myśleć przy tym jak tego wszystkiego nie popsuć.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fest

   boolva (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

   Na bezrybiu i RAK extra ... :-)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama