Ważne
  Siedem nowych murali w Katowicach w czasie Street Art...

  Siedem nowych murali w Katowicach w czasie Street Art Festival

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Siedem nowych murali w Katowicach w czasie Street Art Festival

  ©ARC DZ

  Siedem wielkoformatowych murali w wykonaniu polskich i zagranicznych twórców powstanie na ścianach katowickich kamienic podczas organizowanej po raz drugi imprezy ulicznej - Katowice Street Art Festival. W programie będą też warsztaty z graffiti i koncerty.
  Siedem nowych murali w Katowicach w czasie Street Art Festival

  ©ARC DZ

  Jak poinformowało biuro prasowe Instytucji Kultury Katowice-Miasto Ogrodów, od piątku przez dziewięć kolejnych dni w Katowicach powstanie kilkanaście dzieł sztuki artystów, którzy tworzyli już wcześniej w miastach za granicą.

  Na ścianach katowickich kamienic pojawi się siedem wielkoformatowych murali. Ich autorami będą m.in. Roa z Belgii, którego znakiem firmowym są czarno-białe murale zwierzęce znane z Nowego Jorku i Paryża; Escif z Hiszpanii, Hyuro z Argentyny, Moneyless z Włoch oraz jeden z najbardziej znanych polskich autorów murali - M-City. Polski streetartowiec zostawił po sobie ślad m.in. w Sao Paulo, Rio de Janeiro, Pradze, Londynie, Budapeszcie.
  ZOBACZ JAK POWSTAWAŁ MURAL NA TYLNEJ MARIACKIEJ

  - W niektórych przypadkach murale powstaną w ramach współpracy pomiędzy artystami. Tak będzie na przykład na ulicy Mariackiej - poinformował we wtorek Michał Kubieniec z Instytucji Kultury Katowice-Miasto Ogrodów.

  W ciągu kilku dni powstanie także szereg miejskich instalacji artystycznych. W pobliżu hali widowiskowej Spodek Agata Oleksiak, jedna z najlepszych reprezentantek knittingu, czyli włóczkowego street artu, przygotuje kolorowe, wykonane z włóczki pokrowce na dwie koparki, które pracują przy rozbudowie Katowic. Z Berlina przyjedzie do Katowic grupa Mentalgassi, artyści, którzy potrafią z kosza na śmieci zrobić ludzką głowę albo przerobić rurkę w autobusie na miecz świetlny. W trakcie Katowice Street Art Festival będą przerabiać jeden z autobusów w wielki magnetofon, tzw. ghettoblaster.

  ZOBACZ: mural o Kukuczce i Magiku [WIDEO]

  Jedną z ciekawostek będzie wystawa fotograficzna serbskiego artysty mieszkającego obecnie w Nowym Jorku, używającego pseudonimu Boogie. Artysta znany jest m.in. z kontrowersyjnych zdjęć prezentujących oblicze Brooklynu oraz fotografii ukazujących przedstawicieli ulicznych gangów.

  W programie znalazł się także przegląd filmowy pt. "Cztery oblicza Basquiata", którego bohaterem będzie Jean-Michel Basquiat - uznawany jest za jednego z prekursorów graffiti. W ramach przeglądu zostaną pokazane cztery filmy kręcone głównie w Nowym Jorku.

  A TAK MALOWALI W UBIEGŁYM ROKU [ZDJĘCIA]

  Podczas trwającej od piątku do 29 kwietnia imprezy odbędzie się także cykl koncertów. Otworzy go hiphopowe trio ze Szkocji Young Fathers.

  Zaplanowano również warsztaty artystyczne, w których będą mogli wziąć udział mieszkańcy miasta. Jedną z propozycji są spotkania z młodymi kibicami GKS Katowice, którzy będą uczyć różnych technik malowania graffiti. Przewidziano również warsztaty z typografii miejskiej dla dzieci, w ramach których powstanie kolaż związany z imprezą. Będzie można także udać się na wycieczkę rowerową szlakiem sztuki PRL-u.

  Organizatorami Street Art Festival są miasto Katowice oraz Instytucja Kultury Katowice-Miasto Ogrodów.

  Katowice Street Art Festival odbywa się w ramach programu ubiegania się przez miasto o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2015. Starania Katowice rozpoczęły w marcu pod hasłem "Miasto Marzeń". PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama