1.05.2012 Nowa lista leków refundowanych [PEŁNA LISTA]

  1.05.2012 Nowa lista leków refundowanych [PEŁNA LISTA]

  ,

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Znamy nową listę leków refundowanych. Minister Zdrowia opublikował projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz wykaz leków dostępnych w ramach programu lekowego. Będzie obowiązywała od 1 maja tego roku. POBIERZ PEŁNĄ LISTĘ W FORMACIE PDF.
  1.05.2012 Nowa lista leków refundowanych [PEŁNA LISTA]

  AKTUALIZACJA - ZOBACZ KONIECZNIE
  Najnowsza lista leków refundowanych od 1 lipca 2012  Projekt Obwieszczenia Ministra Zdrowia zawiera listę refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która wejdzie w życie z dniem 1 maja 2012 r.

  POBIERZ PEŁNĄ LISTĘ LEKÓW REFUNDOWANYCH. KLIKNIJ TUTAJ


  W nowej liście leków refundowanych dla 83 produktów dodano nowe wskazanie. Zmiana dotyczy następujących chorób:
  • Wczesny rak piersi w I rzucie hormonoterapii (substancja czynna: anastrozolum - 2 produkty),
  • Choroba afektywna dwubiegunowa (substancje czynne: lamotriginum, olanzapinum, quetiapinum - 80 produktów),
  • Zakażenie wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom nerek - profilaktyka po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 200 dni po przeszczepie (substancja czynna: valganciclovirum - 1 produkt). Wskazanie to dotychczas nie było refundowane.


  Poseł Bolesław Piecha komentuje listę leków refundowanych: Pacjenci dużo zapłacą

  Dla 180 produktów zostały wynegocjowane obniżki urzędowych cen zbytu. Wskazane obniżki wynikają ze złożonych wniosków o obniżenie ceny oraz z negocjacji cenowych jakie zostały przeprowadzone w odniesieniu do wniosków o dodanie nowego wskazania refundacyjnego.

  Do nowej listy leków refundowanych dopisano 246 nowych produktów, które nie były obecne na wykazie będącym załącznikiem do II obwieszczenia refundacyjnego. Przekłada się to na 95 nowych nazw handlowych leków i wyrobów medycznych umieszczonych w III obwieszczeniu, z uwzględnieniem różnic w postaci farmaceutycznej leku.

  Dla 436 produktów spadły dopłaty pacjenta - od 189,74 PLN do 1 grosza;
  Dla 674 produktów wzrosły dopłaty pacjenta - od 44,79 PLN do 1 grosza;
  Dla 1029 produktów spadły ceny detaliczne brutto - od 189,74 PLN do 1 grosza;
  Dla 101 produktów wzrosły ceny detaliczne brutto - od 3,14 PLN do 1 grosza
  Objęto refundacją 2 nowe substancje czynne nigdy dotychczas nie refundowane. To:
  Denosumab - we wskazaniu osteoporoza u pacjentek w wieku powyżej 65 lat ze stwierdzoną pierwotną osteoporozą pomenopauzalną, ze złamaniem kręgowym lub złamaniem szyjki kości udowej, po niepowodzeniu leczenia bisfosfonianami lub przeciwwskazaniami (nietolerancją) do stosowania doustnych bisfosfonianów. Lek będzie dostępny za odpłatnością 30 proc. Jest to nowy lek, który może być stosowany w leczeniu osteoporozy u pacjentek obciążonych czynnikami ryzyka, które nie odpowiadają na leczenie lub nie mogą przyjmować dotychczas refundowanych leków. Lek podawany jest raz na 6 miesięcy i ma szansę odegrać istotną rolę w profilaktyce kolejnych złamań w tej grupie pacjentek.
  Eksemestan -we wskazaniu rak piersi w II rzucie hormonoterapii. Lek będzie dostępny w kategorii "lek wydawany bezpłatnie" do wysokości limitu. Lek będzie stanowił dodatkową opcję terapeutyczną obok dotychczas stosowanego anastrozolu i letrozolu dla pacjentek z hormonowrażliwym rakiem piersi.

  Na liście leków refundowanych zostały również umieszczone 2 substancje czynne, które były refundowane w poprzednich latach jednak ze względu na rezygnację producentów nastąpiła przerwa w ich refundacji. Ponowne umieszczenie na liście refundacyjnej tych substancji czynnych jest skutkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosków refundacyjnych w odniesieniu do innych leków je zawierających niż leki refundowane w latach poprzednich. Są to:
  Nebiwolol - selektywny lek beta-adrenolityczny III generacji stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca. Będzie refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach w kategorii "dostępny za odpłatnością ryczałtową do wysokości limitu";
  Irbesartan - antagonista angiotensyny II - stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz choroby nerek u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 jako część przeciwnadciśnieniowego postępowania terapeutycznego. Będzie refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach w kategorii "dostępny za odpłatnością 30 % do wysokości limitu".

  Na liście leków refundowanych ponownie znajdzie się atomoksetyna we wskazaniu: nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi oraz ze współistniejącymi chorobami, takimi jak: tiki, zespół Tourette’a, zaburzenia lękowe lub z udokumentowaną nietolerancją bądź niepowodzeniem terapii lekami psychostymulującymi jako element pełnego programu leczenia u dzieci od 6. roku życia oraz u młodzieży.

  Do nowej listy leków refundowanych dodano nowe wskazania pozarejestracyjne (off-label):
  1. cyklofosfamid - choroby autoimmunizacyjne oraz amyloidoza;
  2. azatiopryna - choroby autoimmunizacyjne inne niż wymienione w Charakterystyce Produktu Leczniczego;
  3. flutikazon postacie donosowe - nieżyt infekcyjny lub alergiczny nosa; Nieżyt trąbki słuchowej powikłany wysiękowym zapaleniem ucha;
  4. colecalciferolum (vit. D3) - osteoporoza, profilaktyka osteoporozy posterydowej - zgodnie z zaleceniami EULAR i polskimi lub profilaktyka osteoporozy posterydowej - zgodnie z zaleceniami EULAR i polskimi w zależności od zapisów w odpowiednich charakterystykach produktów leczniczych;
  5. ryzendronian sodu - profilaktyka osteoporozy posterydowej;
  6. mykofenolan mofetilu - steroidzależny i cyklosporynozależny zespół nerczycowy, nefropatia toczniowa, zapalenie naczyń - u dorosłych; Leczenie tocznia rumieniowatego układowego oraz twardziny układowej;
  7. kwas foliowy - u chorych przyjmujących metotreksat w schorzeniach reumatycznych - zgodnie z zaleceniami EULAR i polskimi;
  8. amlodypina, nitrendypina, werapamil, diltiazem - w leczeniu pierwszoliniowym objawu Raynauda związanego z twardziną układową (Systemic Sclerosis - Related Raynaud's Phenomenon);
  9. budesonid, postacie wziewne - wirusowe zapalenie krtani u dzieci;
  10. enoksaparyna - zespół antyfosfolipidowy.


  Każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku, przepisanego przez lekarza. Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej. Warto skorzystać z prawa do informacji o tańszym leku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (5)

  Komentarze (13)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tanie państwo

  Iwonka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 27

  Lista refundowana jest po to, aby państwo nie musiało dopłacać, a zarabiać. Produkcja leków ( nie mylić z wynalezieniem leku) jest bardzo tania. Firmy farmaceutyczne starają się zarobić na tym jak...rozwiń całość

  Lista refundowana jest po to, aby państwo nie musiało dopłacać, a zarabiać. Produkcja leków ( nie mylić z wynalezieniem leku) jest bardzo tania. Firmy farmaceutyczne starają się zarobić na tym jak najwięcej.
  Dlatego słabe jednostki powinny umierać, a nie leczyć się. Jak można z niewielkiej rencinki lub emeryturki opłacić leki które mają takie wysokie ceny? 120 tabletek leku koszt 45 złotych wystarczy na 2 miesiące a to tylko jeden lek. Dlatego pracuj do 67 roku zycia może nie dozyjesz i kasa zostanie dla panstwa i dla burżujów w białych kołnierzykach i czarnych limuzynach.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  od 1maja Rzad na PALU z kopacz

  ka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 29

  Eutanazja trwa nfz bonus Bronek i Bartek sybir

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyżby?

  D. D. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 124 / 27

  Czyżby nasi członkowie żondu (tak - uważam że w ten sposób powinno się pisać to słowo) byli zakładnikami wielkich koncernów?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiedy rząd dbał o ludzi ? Może przed IIWW i troche po

  Chochoł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 20

  Co rząd to nieżond

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brak mi słów

  Zygmunt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 62 / 23

  Jedno wielkie dziadostwo!Tak beznadziejnego Rządu,pozbawionego fachowości,za to pełnego zakłamania i złodziejstwa,jeszcze w Polsce nie było!A żyję już 73 lata,przepracowałem 44 lat,lecz nie stać...rozwiń całość

  Jedno wielkie dziadostwo!Tak beznadziejnego Rządu,pozbawionego fachowości,za to pełnego zakłamania i złodziejstwa,jeszcze w Polsce nie było!A żyję już 73 lata,przepracowałem 44 lat,lecz nie stać mnie na wykupienie wszystkich leków z mojej emerytury!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kłamiesz

  jaher (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 26

  Trzeba było uczciwie pracować,nie chorować.Ten rząd jest najlepszy ze wszystkich.Nikomu nic nie okradł,natomiast ty zawsze kombinowałeś.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  RACJA panie Zygmuncie-to jest olbrzymie dziadostwo !

  Kazimierz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 28

  Mnie przerwano nagle chemioterapie bo podobno nie ma potzrbnych lekow onkolo
  gicznych.Mam telefon do polskiego lekarza w Niemczech,co pomaga swoim
  pacjentom,mam nadzieje uzyskania zakiej pomocy w...rozwiń całość

  Mnie przerwano nagle chemioterapie bo podobno nie ma potzrbnych lekow onkolo
  gicznych.Mam telefon do polskiego lekarza w Niemczech,co pomaga swoim
  pacjentom,mam nadzieje uzyskania zakiej pomocy w sensie porady.To co wiem to
  Pan doktor ustawi taki plan terapii do wykonania w Polsce,z tym ze leki trzeba
  sprowadzic z Niemiec,narazie znam tylko telefon i faks do p.dr.Gordona
  Podam,jak macie interes:Tel.;OO49-1737434O76, Faks:OO49-211-2496866.
  strona doktora:www.schmerzenzentrum.de. i na necie dr.Gordon teodor komentarzezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  REKLAMA drogiego lekarza

  Chochoł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 30

  Re: ~Kazimierz
  Podajesz stronę lekarza, u którego leczyli się ludzie z FORSĄ. Sławni ludzie. To kosztuje. Działa przez czakry, hipnozę, itp. Vide: ''Oferuję:
  Spojrzenie w organizm...rozwiń całość

  Re: ~Kazimierz
  Podajesz stronę lekarza, u którego leczyli się ludzie z FORSĄ. Sławni ludzie. To kosztuje. Działa przez czakry, hipnozę, itp. Vide: ''Oferuję:
  Spojrzenie w organizm
  Spojrzenie w duszę
  Spojrzenie w przyszłość
  Czy jest nieosiągalne dla przeciętnego Kowalskiego ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W tym roku po raz pierwszy w życiu musiałem za antybiotyki zapłacić 100% odpłatności

  34 latek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 140 / 69

  I tyle w temacie tej nowej, "tańszej" liście refundacyjnej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Służba zdrowia dogorywa, Pielęgniarki i robole nędznie grosze zarabiają,

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 98 / 22

  Fircyk Donald bez krępacji, cud obiecał POlskiej nacji. Trafnie uznał: lud to kupi, bo jest ciemny, mocno głupi. W PeO młodzież uwierzyła. Do urn wartko POdążyła. I we Wronkach i w Pułtusku. Dali...rozwiń całość

  Fircyk Donald bez krępacji, cud obiecał POlskiej nacji. Trafnie uznał: lud to kupi, bo jest ciemny, mocno głupi. W PeO młodzież uwierzyła. Do urn wartko POdążyła. I we Wronkach i w Pułtusku. Dali głos Donaldu Tusku. No nareszcie, jest nadzieja. Naród wybrał czarodzieja. No i w końcu stał się cud. Był Chlebowski i Drzewiecki z Sobiesiakiem, czary mary są afery i skandale, wyszedł SMRÓD. Biedna nasza Polska cała, cudotwórców se wybrała. Naród płacze, klnie i szlocha. Donek ludu już nie kocha. Ci co cuda ogłaszali, wrednie naród oszukali. Ci co w cuda uwierzyli, se kłopotów przysporzyli. Bezrobocie z POdatkami jak gruźlica pnie się w górę, Rosną ceny i zarobki platformianych urzędasów, Z Unii forsa POgrzebana, Autostrady i stadiony zawalone, Bo najdrożej w całej Unii budowane, Służba zdrowia dogorywa, Pielęgniarki i robole nędznie grosze zarabiają, Ćwoki z PeO-PSLu bez Hitlera więc do Rajchu za robotą nasze biedne dzieci gnają, Te platfusy z lewusami ustawowo narkotyki miękkie wprowadzili, Na wybory od gangsterów z Wołomina i Pruszkowaza za to kasy fuul dostali. W WOŚP Orkiestrze zluzowane nastolatki POlskie świnki, Swoje młode ciała dają. Palikoty z czerwonymi POpaprańcami Gejów, lesby i złodziei wspomagają, krzyż, patriotyzm, TV Trwam i historię naszej polski wykluczają, z IPNem POgrywają, A SBcy z agentami brudne łapy w PRLu zanurzone zacierają. Biedna nasza Polska cała.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dodaje resztę.

  Iwonka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 21

  W swym wywodzie pominałeś parę partii, które z racji POLSKIEJ nacji - babcinego przyzwolenia jeżdzi od pewnego czasu do Torunia na szkolenia. Są tam PJN-y i SP-ki, są PiS-ory ci co burzę...rozwiń całość

  W swym wywodzie pominałeś parę partii, które z racji POLSKIEJ nacji - babcinego przyzwolenia jeżdzi od pewnego czasu do Torunia na szkolenia. Są tam PJN-y i SP-ki, są PiS-ory ci co burzę rozpętali w POLSCE afer poszukiwali. Mieli pomysł na internet by kaganiec nam założyć. Donek w zycie chciał wprowadzić, jednak PiS już nad tym myślał. By się długo nie rozwodzić każda partia dziś jest brzydka. By się naród mógł pogodzić trza odsunąc ich od władzy by nie mogli dalej szkodzić. Bez różnicy prawa łaski przed sąd stawiać te grubaski. aby mogli odpowiedzić i za nadużycia siedzieć. Niech przypomną sobie czasy gdy latali jak golasy. Kiedy przyjdą takie czasy? Czas by młodym Państwo oddać, czas by stare już pożegnać. Aby POLSKA rosła w siłę czas by naród nasz pojednać. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sqrwysyński nierząd

  pix (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 136 / 105

  znowu kombinuje a ludzie umierają masowo. Już chyba niedługo będzie PO.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowe leki ? Ceny wyższe za STARE

  Chochoł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 111 / 27

  Maszyna Zagłady wymyśla nowe metody eutanazji Polaków.Jak zwykle te same leki z WYŻSZYMI cenami. Czyli, nowe ''leki''.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo