Menu Region

1.05.2012 Nowa lista leków refundowanych [PEŁNA LISTA]

1.05.2012 Nowa lista leków refundowanych [PEŁNA LISTA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

,

13Komentarzy Prześlij Drukuj
1.05.2012 Nowa lista leków refundowanych [PEŁNA LISTA]
Znamy nową listę leków refundowanych. Minister Zdrowia opublikował projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz wykaz leków dostępnych w ramach programu lekowego. Będzie obowiązywała od 1 maja tego roku. POBIERZ PEŁNĄ LISTĘ W FORMACIE PDF.

AKTUALIZACJA - ZOBACZ KONIECZNIE
Najnowsza lista leków refundowanych od 1 lipca 2012Projekt Obwieszczenia Ministra Zdrowia zawiera listę refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która wejdzie w życie z dniem 1 maja 2012 r.

POBIERZ PEŁNĄ LISTĘ LEKÓW REFUNDOWANYCH. KLIKNIJ TUTAJ


W nowej liście leków refundowanych dla 83 produktów dodano nowe wskazanie. Zmiana dotyczy następujących chorób:
 • Wczesny rak piersi w I rzucie hormonoterapii (substancja czynna: anastrozolum - 2 produkty),
 • Choroba afektywna dwubiegunowa (substancje czynne: lamotriginum, olanzapinum, quetiapinum - 80 produktów),
 • Zakażenie wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom nerek - profilaktyka po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 200 dni po przeszczepie (substancja czynna: valganciclovirum - 1 produkt). Wskazanie to dotychczas nie było refundowane.


Poseł Bolesław Piecha komentuje listę leków refundowanych: Pacjenci dużo zapłacą

Dla 180 produktów zostały wynegocjowane obniżki urzędowych cen zbytu. Wskazane obniżki wynikają ze złożonych wniosków o obniżenie ceny oraz z negocjacji cenowych jakie zostały przeprowadzone w odniesieniu do wniosków o dodanie nowego wskazania refundacyjnego.

Do nowej listy leków refundowanych dopisano 246 nowych produktów, które nie były obecne na wykazie będącym załącznikiem do II obwieszczenia refundacyjnego. Przekłada się to na 95 nowych nazw handlowych leków i wyrobów medycznych umieszczonych w III obwieszczeniu, z uwzględnieniem różnic w postaci farmaceutycznej leku.

Dla 436 produktów spadły dopłaty pacjenta - od 189,74 PLN do 1 grosza;
Dla 674 produktów wzrosły dopłaty pacjenta - od 44,79 PLN do 1 grosza;
Dla 1029 produktów spadły ceny detaliczne brutto - od 189,74 PLN do 1 grosza;
Dla 101 produktów wzrosły ceny detaliczne brutto - od 3,14 PLN do 1 grosza
Objęto refundacją 2 nowe substancje czynne nigdy dotychczas nie refundowane. To:
Denosumab - we wskazaniu osteoporoza u pacjentek w wieku powyżej 65 lat ze stwierdzoną pierwotną osteoporozą pomenopauzalną, ze złamaniem kręgowym lub złamaniem szyjki kości udowej, po niepowodzeniu leczenia bisfosfonianami lub przeciwwskazaniami (nietolerancją) do stosowania doustnych bisfosfonianów. Lek będzie dostępny za odpłatnością 30 proc. Jest to nowy lek, który może być stosowany w leczeniu osteoporozy u pacjentek obciążonych czynnikami ryzyka, które nie odpowiadają na leczenie lub nie mogą przyjmować dotychczas refundowanych leków. Lek podawany jest raz na 6 miesięcy i ma szansę odegrać istotną rolę w profilaktyce kolejnych złamań w tej grupie pacjentek.
Eksemestan -we wskazaniu rak piersi w II rzucie hormonoterapii. Lek będzie dostępny w kategorii "lek wydawany bezpłatnie" do wysokości limitu. Lek będzie stanowił dodatkową opcję terapeutyczną obok dotychczas stosowanego anastrozolu i letrozolu dla pacjentek z hormonowrażliwym rakiem piersi.

Na liście leków refundowanych zostały również umieszczone 2 substancje czynne, które były refundowane w poprzednich latach jednak ze względu na rezygnację producentów nastąpiła przerwa w ich refundacji. Ponowne umieszczenie na liście refundacyjnej tych substancji czynnych jest skutkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosków refundacyjnych w odniesieniu do innych leków je zawierających niż leki refundowane w latach poprzednich. Są to:
Nebiwolol - selektywny lek beta-adrenolityczny III generacji stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca. Będzie refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach w kategorii "dostępny za odpłatnością ryczałtową do wysokości limitu";
Irbesartan - antagonista angiotensyny II - stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz choroby nerek u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 jako część przeciwnadciśnieniowego postępowania terapeutycznego. Będzie refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach w kategorii "dostępny za odpłatnością 30 % do wysokości limitu".

Na liście leków refundowanych ponownie znajdzie się atomoksetyna we wskazaniu: nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi oraz ze współistniejącymi chorobami, takimi jak: tiki, zespół Tourette’a, zaburzenia lękowe lub z udokumentowaną nietolerancją bądź niepowodzeniem terapii lekami psychostymulującymi jako element pełnego programu leczenia u dzieci od 6. roku życia oraz u młodzieży.

Do nowej listy leków refundowanych dodano nowe wskazania pozarejestracyjne (off-label):
 1. cyklofosfamid - choroby autoimmunizacyjne oraz amyloidoza;
 2. azatiopryna - choroby autoimmunizacyjne inne niż wymienione w Charakterystyce Produktu Leczniczego;
 3. flutikazon postacie donosowe - nieżyt infekcyjny lub alergiczny nosa; Nieżyt trąbki słuchowej powikłany wysiękowym zapaleniem ucha;
 4. colecalciferolum (vit. D3) - osteoporoza, profilaktyka osteoporozy posterydowej - zgodnie z zaleceniami EULAR i polskimi lub profilaktyka osteoporozy posterydowej - zgodnie z zaleceniami EULAR i polskimi w zależności od zapisów w odpowiednich charakterystykach produktów leczniczych;
 5. ryzendronian sodu - profilaktyka osteoporozy posterydowej;
 6. mykofenolan mofetilu - steroidzależny i cyklosporynozależny zespół nerczycowy, nefropatia toczniowa, zapalenie naczyń - u dorosłych; Leczenie tocznia rumieniowatego układowego oraz twardziny układowej;
 7. kwas foliowy - u chorych przyjmujących metotreksat w schorzeniach reumatycznych - zgodnie z zaleceniami EULAR i polskimi;
 8. amlodypina, nitrendypina, werapamil, diltiazem - w leczeniu pierwszoliniowym objawu Raynauda związanego z twardziną układową (Systemic Sclerosis - Related Raynaud's Phenomenon);
 9. budesonid, postacie wziewne - wirusowe zapalenie krtani u dzieci;
 10. enoksaparyna - zespół antyfosfolipidowy.


Każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku, przepisanego przez lekarza. Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej. Warto skorzystać z prawa do informacji o tańszym leku.
13

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Tanie państwo

+34 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Iwonka (gość)  •

Lista refundowana jest po to, aby państwo nie musiało dopłacać, a zarabiać. Produkcja leków ( nie mylić z wynalezieniem leku) jest bardzo tania. Firmy farmaceutyczne starają się zarobić na tym jak najwięcej.
Dlatego słabe jednostki powinny umierać, a nie leczyć się. Jak można z niewielkiej rencinki lub emeryturki opłacić leki które mają takie wysokie ceny? 120 tabletek leku koszt 45 złotych wystarczy na 2 miesiące a to tylko jeden lek. Dlatego pracuj do 67 roku zycia może nie dozyjesz i kasa zostanie dla panstwa i dla burżujów w białych kołnierzykach i czarnych limuzynach.

odpowiedzi (0)

skomentuj

od 1maja Rzad na PALU z kopacz

+33 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ka (gość)  •

Eutanazja trwa nfz bonus Bronek i Bartek sybir

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czyżby?

+124 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

D. D. (gość)  •

Czyżby nasi członkowie żondu (tak - uważam że w ten sposób powinno się pisać to słowo) byli zakładnikami wielkich koncernów?

skomentuj

Kiedy rząd dbał o ludzi ? Może przed IIWW i troche po

+49 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Chochoł (gość)  •

Co rząd to nieżond

odpowiedzi (0)

skomentuj

Brak mi słów

+62 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zygmunt (gość)  •

Jedno wielkie dziadostwo!Tak beznadziejnego Rządu,pozbawionego fachowości,za to pełnego zakłamania i złodziejstwa,jeszcze w Polsce nie było!A żyję już 73 lata,przepracowałem 44 lat,lecz nie stać mnie na wykupienie wszystkich leków z mojej emerytury!

skomentuj

kłamiesz

+30 / -26

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jaher (gość)  •

Trzeba było uczciwie pracować,nie chorować.Ten rząd jest najlepszy ze wszystkich.Nikomu nic nie okradł,natomiast ty zawsze kombinowałeś.

odpowiedzi (0)

skomentuj

RACJA panie Zygmuncie-to jest olbrzymie dziadostwo !

+21 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kazimierz (gość)  •

Mnie przerwano nagle chemioterapie bo podobno nie ma potzrbnych lekow onkolo
gicznych.Mam telefon do polskiego lekarza w Niemczech,co pomaga swoim
pacjentom,mam nadzieje uzyskania zakiej pomocy w sensie porady.To co wiem to
Pan doktor ustawi taki plan terapii do wykonania w Polsce,z tym ze leki trzeba
sprowadzic z Niemiec,narazie znam tylko telefon i faks do p.dr.Gordona
Podam,jak macie interes:Tel.;OO49-1737434O76, Faks:OO49-211-2496866.
strona doktora:www.schmerzenzentrum.de. i na necie dr.Gordon teodor komentarze

odpowiedzi (0)

skomentuj

REKLAMA drogiego lekarza

+23 / -30

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Chochoł (gość)  •

Re: ~Kazimierz
Podajesz stronę lekarza, u którego leczyli się ludzie z FORSĄ. Sławni ludzie. To kosztuje. Działa przez czakry, hipnozę, itp. Vide: ''Oferuję:
Spojrzenie w organizm
Spojrzenie w duszę
Spojrzenie w przyszłość
Czy jest nieosiągalne dla przeciętnego Kowalskiego ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

W tym roku po raz pierwszy w życiu musiałem za antybiotyki zapłacić 100% odpłatności

+140 / -69

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

34 latek (gość)  •

I tyle w temacie tej nowej, "tańszej" liście refundacyjnej.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Służba zdrowia dogorywa, Pielęgniarki i robole nędznie grosze zarabiają,

+98 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

olo (gość)  •

Fircyk Donald bez krępacji, cud obiecał POlskiej nacji. Trafnie uznał: lud to kupi, bo jest ciemny, mocno g*****. W PeO młodzież uwierzyła. Do urn wartko POdążyła. I we Wronkach i w Pułtusku. Dali głos Donaldu Tusku. No nareszcie, jest nadzieja. Naród wybrał czarodzieja. No i w końcu stał się cud. Był Chlebowski i Drzewiecki z Sobiesiakiem, czary mary są afery i skandale, wyszedł SMRÓD. Biedna nasza Polska cała, cudotwórców se wybrała. Naród płacze, klnie i szlocha. Donek ludu już nie kocha. Ci co cuda ogłaszali, wrednie naród oszukali. Ci co w cuda uwierzyli, se kłopotów przysporzyli. Bezrobocie z POdatkami jak gruźlica pnie się w górę, Rosną ceny i zarobki platformianych urzędasów, Z Unii forsa POgrzebana, Autostrady i stadiony zawalone, Bo najdrożej w całej Unii budowane, Służba zdrowia dogorywa, Pielęgniarki i robole nędznie grosze zarabiają, Ćwoki z PeO-PSLu bez Hitlera więc do Rajchu za robotą nasze biedne dzieci gnają, Te platfusy z lewusami ustawowo narkotyki miękkie wprowadzili, Na wybory od gangsterów z Wołomina i Pruszkowaza za to kasy fuul dostali. W WOŚP Orkiestrze zluzowane nastolatki POlskie świnki, Swoje młode ciała dają. Palikoty z czerwonymi POpaprańcami Gejów, lesby i złodziei wspomagają, krzyż, patriotyzm, TV Trwam i historię naszej polski wykluczają, z IPNem POgrywają, A SBcy z agentami brudne łapy w PRLu zanurzone zacierają. Biedna nasza Polska cała.

skomentuj

Dodaje resztę.

+34 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Iwonka (gość)  •

W swym wywodzie pominałeś parę partii, które z racji POLSKIEJ nacji - babcinego przyzwolenia jeżdzi od pewnego czasu do Torunia na szkolenia. Są tam PJN-y i SP-ki, są PiS-ory ci co burzę rozpętali w POLSCE afer poszukiwali. Mieli pomysł na internet by kaganiec nam założyć. Donek w zycie chciał wprowadzić, jednak PiS już nad tym myślał. By się długo nie rozwodzić każda partia dziś jest brzydka. By się naród mógł pogodzić trza odsunąc ich od władzy by nie mogli dalej szkodzić. Bez różnicy prawa łaski przed sąd stawiać te grubaski. aby mogli odpowiedzić i za nadużycia siedzieć. Niech przypomną sobie czasy gdy latali jak golasy. Kiedy przyjdą takie czasy? Czas by młodym Państwo oddać, czas by stare już pożegnać. Aby POLSKA rosła w siłę czas by naród nasz pojednać.

odpowiedzi (0)

skomentuj

sqrwysyński nierząd

+136 / -105

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pix (gość)  •

znowu kombinuje a ludzie umierają masowo. Już chyba niedługo będzie PO.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nowe leki ? Ceny wyższe za STARE

+111 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Chochoł (gość)  •

Maszyna Zagłady wymyśla nowe metody eutanazji Polaków.Jak zwykle te same leki z WYŻSZYMI cenami. Czyli, nowe ''leki''.

odpowiedzi (0)

skomentuj