Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niska emisja niszczy zdrowie naszych dzieci

Tomasz Szymczyk
Niska emisja
Niska emisja ARC Dziennik Zachodni
Czy Wasze dziecko często kaszle albo ma problemy alergiczne? Wg dr Mieczysława Leśnioka, jednym z czynników, które mogły się przyczynić do powstania tych dolegliwości, może być tzw. niska emisja.

Prawie 500 dzieci z 24 klas Szkoły Podstawowej nr 45 w Sosnowcu-Rudnej uczestniczy we wspólnym projekcie badawczym Uniwersytetu Śląskiego i sosnowieckiego Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego.

Naukowcy zbadają, jak na zdrowie młodych mieszkańców Sosnowca wpływa niska emisja spalin. To jeden z palących problemów, a - jak się okazuje - jego źródłem są nie tylko mieszkańcy spalający w piecach śmieci, ale też wzrastająca liczba samochodów.

- Niska emisja wyzwala związki takie jak tlenki węgla, tlenki siarki, tlenki azotu, sadzę, szkliwo glinokrzemianowe czy krystaliczną krzemionkę - wylicza dr Mariola Jabłońska z Uniwersytetu Śląskiego. - W energetyce wykorzystywany jest węgiel wysokiej jakości. Ponadto na kominach założone są urządzenia notujące poziom szkodliwych substancji. Ludzie z kolei dostają często kiepskiej jakości węgiel, zwykle za niższą cenę - dodaje.

Niebezpieczne reakcje alergiczne CZYTAJ WIĘCEJ

Szkodliwe pyły związane z nieefektywnym spalaniem węgla mogą powodować m.in. astmę czy choroby układu krążenia. Te schorzenia najprościej zdiagnozować u dzieci.

- Wybraliśmy dzieci, bo są w małym stopniu obarczone chorobami przewlekłymi czy cywilizacyjnymi, na które cierpią przedstawiciele starszych pokoleń. Na ich przykładzie warto określić związek niskiej emisji z chorobą - wyjaśnia dr Mieczysław Leśniok z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ, kierownik projektu ze strony uniwersyteckiej.

Sam projekt jest realizowany od ubiegłego roku. Uczniowie klas 1-5 najpierw musieli wypełnić ankiety zawierające kilkanaście pytań dotyczących m.in. środowiska, w którym żyją czy dolegliwości, na które się skarżą. Na podstawie wyników tych ankiet zostanie wyłoniona grupa do badań szczegółowych. W drugiej części badań naukowcy chcą powiązać skład pyłów, które dostają się do atmosfery w związku z niską emisją, m.in. z warunkami meteorologicznymi, które też mają wpływ na przenikanie szkodliwych związków do atmosfery.
- Chcemy sprawdzić, czy czynniki środowiskowy i meteorologiczny mają wpływ na zdrowie dzieci. Niektóre z nich będziemy zapraszać do instytutu na testy alergologiczne - mówi dr n. med. Piotr Brewczyński, dyrektor Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego. Naukowcy są już na etapie opracowywania danych. Całość projektu ma się zakończyć do 2013 roku.

Badaniami Instytutu i UŚ interesuje się też miasto. - Cieszymy się z tych badań. To szansa, żeby dzieci zostały zdiagnozowane. Badania są potrzebne, bo w naszej aglomeracji zapadalność na tego typu choroby jest spora - mówi Anna Janikowska z sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

Naukowcy Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w ostatnim czasie analizowali też m.in. powietrze pod kątem zawartości czynników szkodliwych zarówno wewnątrz szkół, jak i na zewnątrz. Zbadano uczniów zarówno z centrum miasta, jak i Niwki i Kazimierza Górniczego. Wyniki poznamy we wrześniu.

Rozmowa z dr. Franciszkiem Leśniokiem z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego
Co kryje się pod hasłem niska emisja?
To emisja pyłów z indywidualnych gospodarstw domowych. Dochodzi do niej emisja spalin z samochodów. Niska emisja jest niebezpieczna, bo w domach spalany jest nie tylko węgiel. Niektórzy palą czym popadnie - butelkami plastikowymi, szmatami czy meblami.

Czy pogoda ma wpływ na niską emisję?
W połączeniu z niekorzystnymi warunkami pogodowymi jest groźniejsza. Zimą, kiedy dzień jest krótszy, powietrze się nie nagrzewa. Jeśli dodatkowo nie ma wiatru i jest niska temperatura, to może pojawić się smog.

Rozmawiał TOS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!