Katowice: Samorząd zwiększy środki na rozwój lokalnych...

  Katowice: Samorząd zwiększy środki na rozwój lokalnych lotnisk

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  W kolejnych latach samorząd woj. śląskiego przeznaczy większe niż dotąd środki na rozwój infrastruktury związanej z lokalnymi lotniskami w regionie - zadeklarował w środę marszałek województwa Adam Matusiewicz.
  W tym roku w konkursie pod nazwą "Lotniska lokalne 2012" zarząd województwa zapewnił na ten cel milion złotych. Podczas odbywającej się w środę w Katowicach ogólnopolskiej konferencji na temat rozwoju takich lotnisk marszałek zapewnił, że w następnych latach ta kwota będzie zwiększana. O ile - to będzie zależało od zapisów w kolejnych regionalnych budżetach.

  - Lotniska lokalne to oczywiste i konieczne uzupełnienie sieci dużych portów, przeznaczonych dla masowego pasażera. Przykłady z USA i krajów europejskich, w tym sąsiednich Czech, wskazują, że transport z wykorzystaniem lokalnych lotnisk jest przyszłościowy i będzie się rozwijał - podkreślił marszałek.

  Województwo śląskie było pierwszym w Polsce, które opracowało własny program rozwoju lokalnych lotnisk i systematycznie - w tym roku po raz drugi - przeznacza określone środki na ich wsparcie. Celem jest zwiększenie dostępności transportu lotniczego i zapewnienie szybkiego dostępu do innych miast i krajów europejskich.

  Pieniądze samorządu województwa można przeznaczyć np. na parkingi przy lotniskach czy drogi łączące porty z siecią transportu kołowego i szynowego regionu, a także na infrastrukturę lotniskową, jeżeli gmina lub powiat są współwłaścicielami lotniska.

  Obecnie w rejestrach Urzędu Lotnictwa Cywilnego z terenu woj. śląskiego, poza portem w Pyrzowicach, widnieją lotniska: Aleksandrowice k. Bielska-Białej, Gliwice, Gotartowice k. Rybnika, Katowice-Muchowiec, Żar w Międzybrodziu Żywieckim, Rudniki k. Częstochowy oraz Kaniów k. Czechowic-Dziedzic.

  Dla kilku lotnisk - w Aleksandrowicach, Kaniowie, Rudnikach i Rybniku - opracowane zostały plany lub koncepcje modernizacji i rozwoju. Zrobiono to w ramach międzynarodowego projektu "Via Regia Plus", w którym uczestniczyła m.in. Górnośląska Agencja Promocji Przedsiębiorczości w Katowicach.

  Powierzchnia śląskich lotnisk jest bardzo zróżnicowana - od 12 ha lotniska Żar, przez 88 ha Katowic-Muchowca i 90 ha lotniska w Gliwicach, do 250 ha w przypadku Częstochowy-Rudnik. Wszystkie lotniska są dogodnie położone względem centrów miast, w pobliżu których są zlokalizowane. Szacowany maksymalny czas dojścia lub dojazdu do centrów miast to 10-15 minut.

  W rozwoju lokalnych lotnisk ma pomóc znowelizowane w ubiegłym roku prawo lotnicze, znoszące wiele barier administracyjnych dla takich portów. Wkrótce opublikowane będą projekty rozporządzeń do tej ustawy, dotyczące tzw. lotnisk użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji, jakimi w świetle nowych przepisów będzie większość lotnisk lokalnych.

  Obecnie w Polsce jest 11 dużych lotnisk użytku publicznego, 42 mniejsze lotniska lokalne (w tym 33 zarządzane przez aerokluby) oraz 70 lądowisk. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama