Południowy Klaster Kolejowy ma pomóc w unowocześnieniu kolei

  Południowy Klaster Kolejowy ma pomóc w unowocześnieniu kolei

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Firmy z branży kolejowej i ośrodki naukowo-badawcze z południa Polski powołały klaster, w ramach którego chcą współpracować w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań technologicznych unowocześniających polską kolej.
  Istniejący od sierpnia ubiegłego roku Południowy Klaster Kolejowy to pionierska inicjatywa, skupiająca ponad 40 podmiotów. Przedsięwzięcie otrzymało prawie 1 mln zł dofinansowania do działalności operacyjnej w zakresie nowoczesnych technologii w transporcie kolejowym.

  Publiczną inauguracją działalności klastra była środowa konferencja, towarzysząca targom transportowym w Sosnowcu. Prezentowano m.in.
  doświadczenia Saksońskiego Klastra Kolejowego. Z sukcesem stworzył go sześć lat temu rząd tego niemieckiego regionu. Chodziło m.in. o rozwój małych i średnich firm - często innowacyjnych, pracujących na potrzeby nowoczesnego kolejnictwa.

  Podobnie może być w Polsce - przekonują inicjatorzy powołania śląskiego klastra, który docelowo może objąć także Dolny Śląsk, Opolszczyznę i Małopolskę. Współpraca ma m.in. ułatwić przepływ wiedzy, transfer technologii oraz kreowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa kolejowego.

  "Przed branżą kolejową stoją ogromne wyzwania. Nasza inicjatywa klastrowa daje firmom z branży transportowej możliwość udziału w kreacji i transferze technologii kolejowych, które na rynku europejskim są normą powszechną" - ocenił prezes Południowego Klastra Kolejowego dr Adam Jabłoński.

  Wiceprezes klastra dr Marek Jabłoński przekonywał, że inicjatywa daje także jej członkom szansę uczestnictwa w budowie i kreowaniu innowacji produktowych i usługowych. "Ale przede wszystkim gwarantuje możliwość bezpośredniego kontaktu grupy przedsiębiorców, którym przyświeca jeden wspólny cel" - wyjaśnił.

  Klastry są jednym z najważniejszych narzędzi polityki rozwoju regionalnego i polityki innowacyjnej UE. Skupiają działające blisko siebie firmy i organizacje z pokrewnych branż (m.in. producentów, dostawców, odbiorców, dystrybutorów), które - choć na rynku ze sobą konkurują - chcą jednocześnie współpracować na rzecz wspólnego celu i korzyści. Może chodzić np. o opracowywanie, we współpracy z naukowcami, nowych rozwiązań technologicznych.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo