Wystawa fotografii Kazimierza Seko w Muzeum Historii Katowic...

  Wystawa fotografii Kazimierza Seko w Muzeum Historii Katowic [ZDJĘCIA]

  Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wystawa fotografii Kazimierza Seko w Muzeum Historii Katowic [ZDJĘCIA]
  1/21
  przejdź do galerii

  ©Mikołaj Suchan

  Dzisiaj w Muzeum Historii Katowic otwarto wystawę najlepszych zdjęć katowiczanina Kazimierza Seko, wybitnego fotoreportera związanego z prasą kraju i regionu, również z Dziennikiem Zachodnim. Seko zmarł sześć lat temu w wieku 90 lat. Był znany jako pierwszy polski juror World Press Photo, a także mistrz młodego pokolenia fotoreporterów, z którymi dzielił się wiedzą jako szef Śląskiego Klubu Fotografii Prasowej.
  Niewiele dotąd było wiadomo o jego losach w czasie wojny, gdy działał w AK. Aż do czasu, gdy w tym roku otrzymał medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Wczoraj jego bliscy odebrali w Warszawie to wyjątkowe odznaczenie, przyznawane przez jerozolimski Instytut Yad Vashem za pomoc udzieloną Żydom podczas II wojny światowej.

  - To była pełna emocji uroczystość, nie tylko dlatego, że chodziło o mojego ojca - mówi Tekla Karwat-Seko, córka Kazimierza.
  - Usłyszałam niezwykłe opowieści, które nie zawsze kończyły się tak dobrze, jak historia Szymona Haana, któremu ojciec pomógł w ucieczce z likwidowanego getta. Oni obydwaj przeżyli wojnę. Polacy ratujący Żydów nie zawsze mieli tyle szczęścia. Podejmowali ogromne ryzyko. Jestem dumna z ojca, chociaż on uważał, że wtedy zachował się tylko przyzwoicie.

  Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podczas uroczystości podkreślał, że pamięć o tych strasznych czasach, gdy współczucie oznaczało także bohaterstwo, nie może zaginąć w kolejnych pokoleniach. Ambasador Izraela Zvi Rav-Ner mówił, że Sprawiedliwych nadal trzeba szukać i honorować.

  Syn uratowanego przez Seko Szymona, Adam Han-Górski jest dzisiaj sławnym amerykańskim skrzypkiem.Po wojnie mieszkał w Katowicach,a przedtem ukrywali go Katarzyna i Jan Witzowie, którzy również 17 kwietnia br. otrzymali tytuł Sprawiedliwych.
  Na zdjęciach Kazimierza Seko widać ciepło wobec ludzi, szacunek dla ich zwykłego życia. Przez całe lata był wszędzie tam, gdzie coś się działo, ale również w miejscach, które chciał utrwalić dla ich piękna i prawdy. W archiwum zgromadził ponad 40 tys. zdjęć. Całą tę dokumentację Barbara Karwat-Seko po śmierci męża przekazała Muzeum Historii Katowic.

  Z wybranych prac powstała właśnie wystawa "Miejsca, twarze, wydarzenia", która jest mądrym i pełnym emocji spojrzeniem na przeszłość naszego regionu. Będzie ją można oglądać do 10 czerwca br.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama