Do Euro 2012 50 dni. Co przez 5 lat udało nam się zrobić....

  Do Euro 2012 50 dni. Co przez 5 lat udało nam się zrobić. Dużo?

  Łukasz Respondek, Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Najlepiej udały się nam stadiony. Lotniska też. Drogi i koleje są w tyleOpóźnienia w budowie odcinków autostrad przygotowywanych na Euro są znaczne.
  1/5
  przejdź do galerii

  Najlepiej udały się nam stadiony. Lotniska też. Drogi i koleje są w tyle

  Opóźnienia w budowie odcinków autostrad przygotowywanych na Euro są znaczne. Na czterech odcinkach trasy A1 z Torunia do Strykowa (144 km) opóźnienia określone jako krytyczne. W terminie oddany zostanie tylko węzeł Stryków. Tak samo jest w przypadku trasy Świerklany-Gorzyczki (również A1), na odcinkach A i C autostrady A2 oraz na trzech odcinkach A4 Kraków-Tarnów-Rzeszów. Kilka z nich, mimo opóźnień, w czasie Euro 2012 ma być przejezdnych. To wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami, głównie jeśli chodzi o liczbę pojazdów mogących tamtędy przejechać, oraz o prędkość, z jaką samochody mogą się po nich poruszać. ©Janusz Wójtowicz

  Wczoraj minęło pięć lat, odkąd wiadomo, że nasz kraj będzie organizatorem Euro 2012. Teraz do mistrzostw zostało zaledwie 50 dni, więc warto podsumować zmiany, jakie przez ten czas dokonały się w naszym kraju, i zastanowić się, czy oczywisty skok cywilizacyjny to bardziej efekt motywacji przed zbliżającym się turniejem, czy może naturalna kolej rzeczy, wynikająca po prostu z postępu.
  W kwietniu 2007 roku emocjonowaliśmy się grą reprezentacji na odbiegającym od europejskich standardów Stadionie Śląskim, a najnowocześniejszą areną piłkarską mogły pochwalić się Kielce, które swój obiekt wybudowały za 48 milionów złotych. Brakowało autostrad, dworców kolejowych, lotnisk. Kraj zaczął inwestować, licząc że impreza sportowa przełoży się na jego ogólny rozwój i poprawę wizerunku za granicą.


  CZYTAJ WIĘCEJ O PRZYGOTOWANIACH DO EURO 2012
  Puchar Euro 2012 przyjedzie do Katowic
  Śląsk bez stref kibica. Mecze na Euro 2012 zobaczysz tylko w domu lub pubie
  Rafała Musioł: Odrzućmy Euro 2012


  - Teraz już wiadomo na przykładzie Grecji i Portugalii, że takie myślenie było błędne. Do organizacji takiej imprezy gospodarz musi dokładać - twierdzi Ireneusz Jabłoński, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha. I podaje przykład organizatora Euro 2004 - w Portugalii dwa z czterech wybudowanych stadionów są właśnie rozbierane, a pozostałe stoją puste.

  - Zapał i mobilizacja w narodzie były wielkie. Tłumaczono je m.in. dostępem do pieniędzy unijnych. Dziś już wiadomo, że ten optymizm nie został właściwie wykorzystany, a infrastruktura nie poprawiła się w odpowiednim stopniu. Po Euro zapał z pewnością będzie i u nas mniejszy, a niektóre rozpoczęte inwestycje mogą ciągnąć się latami - uważa ekspert.

  Jak wynika z raportu spółki PL.2012, która nadzoruje przygotowania do Euro 2012, słowa Jabłońskiego powoli zaczynają się sprawdzać. W aktualizowanym co kwartał Master Planie przygotowań do piłkarskich mistrzostw Europy widać szczegółowo, na jakim etapie działań jesteśmy. Po przyznaniu Polsce organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej rząd podjął ambitny plan wybudowania ponad 1600 km autostrad łączących miasta, w których będą rozgrywane mecze, oraz ponad 2 tys. km dróg ekspresowych. Ambitne plany z czasem musiały zostać zweryfikowane. Realia okazały się bezwzględne. Przy sprzyjających okolicznościach kibice będą mogli się poruszać po niewiele ponad tysiącu km autostrad w Polsce.

  Z tego prawdopodobnie tylko autostrada A2 będzie jedyną, która połączy Kraków, gdzie kilka reprezentacji będzie miało swoją bazę, z Wrocławiem. Niestety, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie potrafił nam udzielić konkretnej informacji na temat tego, ile autostrad będzie przejezdnych do Euro 2012.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama