Chcą ronda Reagana

  Chcą ronda Reagana

  Katarzyna Wolnik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Miał być pomnik, ale się nie udało. Czy teraz będzie rondo? Katowice mają mieć bowiem rondo imienia Ronalda Reagana. Uchwała w tej sprawie ma być rozpatrywana na najbliższej, dzisiejszej sesji Rady Miasta.
  - Jeśli nie wejdzie pod obrady teraz, to na pewno 17 listopada - zapowiada Adam Warzecha, szef klubu PO w radzie miasta Katowic, z którego wyszła inicjatywa.

  Imię Ronalda Reagana ma otrzymać rondo na osiedlu Tysiąclecia, tuż obok ulicy Bolesława Krzywoustego, na razie bezimienne. - To miejsce ma szansę stać się najbardziej reprezentatywną częścią osiedla. W okolicy znajduje się dom kultury, komisariat policji. Teraz trwają prace związane z uporządkowaniem terenu - tak radny tłumaczy wniosek swojego klubu.

  Sam pomysł uhonorowania prezydenta Stanów Zjednoczonych nie jest w Katowicach nowy. W zeszłym roku radni PIS i członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów chcieli postawić Reaganowi pomnik na Placu Wolności. Monument miał stanąć w miejscu pomnika żołnierzy Armii Czerwonej, który z kolei miał zostać przeniesiony do Parku Kościuszki. Skończyło się na pomyśle, m.in. dlatego, że na przeniesienie pomnika nie było pieniędzy. A nieoficjalnie wiadomo, że miasto i tak woli honorować pomnikami ludzi zasłużonych dla Katowic.

  - Postanowiliśmy wrócić do sprawy. Szukaliśmy godnego obiektu w mieście dla nazwiska prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ronald Reagan przyczynił się do tego, że żyjemy dziś w wolnym kraju, co nabiera szczególnego znaczenia właśnie w kontekście osiedla Tysiąclecia - tłumaczy Warzecha.
  To, że będzie rondo, a nie plac albo ulica, oznacza również wymierne oszczędności: przy rondzie na os. Tysiąclecia nie ma żadnego adresu, żadnej firmy, a to oznacza, że nikt nie będzie musiał wymieniać tablic czy dokumentów.

  Rondo Ronalda Reagana ma już między innymi Wrocław. W przejściu podziemnym pod rondem stanął tam pierwszy w Polsce pomnik prezydenta USA. W listopadzie gipsowy model pomnika Reagana mają zobaczyć władze Warszawy. Posąg z brązu i kamienia stanie na skwerze między Sejmem a ambasadą amerykańską. Będzie gotowy latem przyszłego roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama