Śląski Uniwersytet Medyczny: wielka wojna o fotel rektora

Śląski Uniwersytet Medyczny: wielka wojna o fotel rektora

Agata Pustułka

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Pożegnanie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym dla kończącej urzędowanie obecnej rektor prof. Ewy Małeckiej-Tendery jest bardzo bolesne. Wczoraj okazało się, że przepadła w wyborach do Senatu oraz do Rady Wydziału Lekarskiego w Katowicach. W Radzie zaś znaleźli się jej oponenci w tym prof. Paweł Buszman, twórca Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, który po konflikcie z panią rektor, dotyczącym m.in. badań kliniczych, odszedł z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu, gdzie był szefem jednej z klinik.
Wynik wyborów jest znamienny i zapowiada niezwykle ostrą walkę o fotel rektora. Zwłaszcza, że wymieniany wśród żelaznych kandydatów prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca nie wszedł do Rady Wydziału SUM w Zabrzu. Natomiast bez problemów zarówno do Rady jak i Senatu dostał się, też wymieniany w gronie faworytów, prof. Przemysław Jałowiecki, obecny prorektor ds. kliniczych SUM.
Bez wysiłku do Rady dostał się też prof. Wojciech Pluskiewicz główny oponent prof. Małeckiej-Tendery , który prowadzi nawet specjalny blog, gdzie zamieszcza szereg krytycznych informacji i opinii na temat obecnych władz uczelni. Na razie tylko on potwierdza swój start w wyborach.

- Jestem konsekwentny i nie uchylam się od odpowiedzialności. Wyniki do Rad Wydziałów i Senatu są pośrednio oceną dwóch kadencji obecnej pani rektor - mówi nam prof. Pluskiewicz.

Warto dodać, że przed wyborami na obu wydziałach funkcjonowały tzw. obywatelskie listy kandydatów oraz tzw. listy prawomyślnych. W inter-encie na uruchomionym specjalnym forum poświęconym wyborom m.in. prof. Buszman opublikował artykuł i prezentację pt. "Stracona kadencja".

Wśród wybranych do rad wydziałów jest wielu młodych, bardzo prężnych docentów. Senat ostatecznie zostanie skompletowany 24 kwietnia.

- Niestety wybory okazały się bardziej zemstą przeciwników pani rektor. Źle, że walka jest tak ostra - ocenia anonimowo jeden profesorów.

Może jednak być jeszcze ostrzej, bo np. do rywalizacji o stanowiska w jednej z krakowskich uczelni kontrkandydaci wprzęgli CBA....

Oczywiście w ostatecznej rozgrywce o SUM może pojawić się ktoś zupełnie nowy, kandydat kompromisu i ten zgarnie pulę. W tym kontekście mówi się o prof . Andrzeju Więcku, nefrologu ze Szpitala Klinicznego przy Francuskiej. W przeszłości przegrał rywalizację o fotel rektora z prof. Małecką-Tenderą i pewnie chciałby się odegrać.

Z naszych informacji wynika, że nad startem zastanawia się jeszcze kilku znaczących naukowców.

Choć prof. Małeckiej-Tenderze udało się dźwignąć uczelnię z finansowej zapaści to przed dwie kadencje urosła wobec niej potężna opozycja. Nie jest m.in. ulubienicą uczelnianej Solidarności. Wielu profesorom nie podobało się przede wszystkim, że rządy żelaznej ręki wprowadziła kanclerz uczelni Bernadetta Kuraszewska, najbliższa współpracownica prof. Małeckiej-Tendery. Padały opinie o duszeniu demokracji.

11 maja ma się odbyć debata kandydatów, którzy mogą zgłaszać się do 27 kwietnia. Nowego rektora poznamy 14 maja. Chyba, że konieczna będzie druga, albo i trzecia tura, co regulamin przewiduje.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
koniec hipokryzji??

lidia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 108 / 92

mobbingu, kumoterstwa?????

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo