Ważne
  Bytom: Dziś koncert laureatów III Międzynarodowego Konkursu...

  Bytom: Dziś koncert laureatów III Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Sopranistka Justyna Samborska z Polski oraz baryton Stanisław Kufljuk z Ukrainy zdobyli ex aequo pierwsze miejsca i Grand Prix III Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura - poinformowała Opera Śląska w Bytomiu. Wręczenie nagród odbędzie się w niedzielę wieczorem podczas Koncertu Laureatów.
  Bytomski konkurs, którego początki sięgają 1979 r., cieszy się międzynarodowym prestiżem. Odbywa się co cztery lata. Jest adresowany do śpiewaków, którzy nie ukończyli 30 lat - absolwentów i studentów uczelni, szkół średnich i konserwatoriów muzycznych, solistów oper i teatrów muzycznych oraz członków chórów.

  W tegorocznej edycji uczestniczyło 58 młodych śpiewaków z 10 krajów - prócz Polski z Włoch, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Rosji, Armenii, Korei Południowej, Czech i Francji.


  CZYTAJ WIĘCEJ O KONKURSIE ADAMA DIDURA

  Konkurs składa się z trzech etapów. W dwóch pierwszych śpiewacy musieli zaprezentować od dwóch do trzech arii operowych m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Giacomo Pucciniego, Ludwiga van Beethovena, a także polskich kompozytorów, takich jak Stanisław Moniuszko czy Karol Szymanowski. Ta reguła dotyczyła także obcokrajowców.

  Czternaścioro zakwalifikowanych do ostatniego etapu śpiewaków wykonało przed jury dwie arie, w tym jedną polską. Wykonanie jednej z nich przewidziano "w kostiumach z elementami gry aktorskiej" oraz z towarzyszeniem Orkiestry Opery Śląskiej.

  Drugie nagrody w kategoriach głosów żeńskich i męskich otrzymali odpowiednio: sopranistka Jekaterina Bakanowa z Rosji oraz baryton Piotr Halicki. Trzecie nagrody trafiły do Ludmiły Ostasz (sopran) z Ukrainy i Piotra Araszkiewicza (bas). Wyróżnieniami uhonorowano Ołesię Czuprinową (mezzosopran) z Rosji, Małgorzatę Smolkę (sopran) i Ewę Wąsik (sopran), a także Piotra Płuskę (baryton), Rafała Pawnuka (bas) i Andrejusa Apsegę (baryton) z Litwy.

  Wśród nagród specjalnych Nagrodę Specjalną im. Ady Sari dla najlepszego sopranu koloraturowego, ufundowaną przez Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu, przyznano Koreance Ye Young Sohn. Nagroda Konsulatu Austriackiego trafiła do sopranistki Marceliny Królickiej, a nagroda Filharmonii Świętokrzyskiej - do Siergieja Sewastjanowowa (bas) z Ukrainy. Ulubieńcem publiczności został Stanisław Kuflyuk. Jury wyróżniło także akompaniatora Grzegorza Biegasa.

  Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w niedzielę wieczorem podczas Koncertu Laureatów w Operze Śląskiej. W części artystycznej laureaci wystąpią z towarzyszeniem orkiestry Opery Śląskiej. Koncert poprowadzi krytyk muzyczny Piotr Nędzyński. Część artystyczna zostanie powtórzona w poniedziałek wieczorem w Teatrze Śląskim w Katowicach.

  W międzynarodowym jury Konkursu zasiadali kompozytorzy, śpiewacy i dyrygenci, m.in. Gioacchino Gitto z Włoch, Ingrid Kremling-Domanski z Niemiec, Ihor Kushpler z Ukrainy, Jose Ferreira-Lobo z Portugalii, a także Wiesław Ochman, Eugeniusz Knapik i dyrektor Opery Śląskiej Tadeusz Serafin.

  Patron imprezy Adam Didur (1874-1946) to wybitny bas, przez 25 lat solista słynnej Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Przeszedł do historii jako założyciel Opery Śląskiej w Bytomiu po II wojnie światowej. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama