Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski okrągły stół [POZNAJ UCZESTNIKÓW]

Agata Pustułka
Które z tzw. śląskich postulatów są najważniejsze? - odpowiadają  uczestnicy "śląskiego okrągłego stołu"
Które z tzw. śląskich postulatów są najważniejsze? - odpowiadają uczestnicy "śląskiego okrągłego stołu" ARC
Śląskie organizacje chcą wspólnie walczyć o realizację regionalnych postulatów, ale... nie wszystkie. Ton dyskusji nadaje RAŚ i Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej, choć w spisie śląskich organizacji można znaleźć i zmarginalizowany Ślaski Ruch Separatystyczny, jak i Stowarzyszenie Ofiar Tragedii Śląskiej 1945, czy niezarejestrowany Związek Ludności Narodowości Śląskiej.

Jednak to RAŚ będzie miał decydujący wpływ na wybór strategii. Ci, których zaprosi RAŚ i SONŚ przyjadą 7 maja do Katowic, by wypracować skuteczną taktykę, jak zabiegać o uznanie języka śląskiego za język regionalny oraz Ślązaków za mniejszość etniczną.

CZYTAJ WIĘCEJ:
W Katowicach w maju zjazd Ślązaków CZYTAJ WIĘCEJ

Kto naprawdę rządzi na Śląsku? Poznaj śląskie organizacje
Piotr Spyra: Autonomia jest złym pomysłem
Andrzej Stania: RAŚ szkodzi śląskim sprawom[/b]

Zaproszenie zostało wystosowane do dwóch organizacji językowych Danga oraz Pro Loquela Sielesiana, do mniejszych, historycznych stowarzyszeń jak Przymierze Śląskie, ale też do przedstawicieli stosunkowo nowych organizacji jak Ambasada Śląska.

Organizatorzy spotkania zamierzają zwrócić się do rządu o przydzielenie przedstawicielom mniejszości śląskiej dwóch miejsc dla członków obserwatorów w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Temu nieformalnemu śląskiemu okrągłemu stołowi patronuje poseł PO Marek Plura, który stał się dla regionalnych działaczy łącznikiem z parlamentem, gdzie zdecyduje się los nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Decyzje dotyczące Ślązaków będą zapadały w Warszawie, a partie centralne mają problem z wynikami spisu i ofensywnym regionalizmem.

- Jeśli PO nie zdefiniuje na nowo swojego stosunku do RAŚ, to organizacja ta może przejąć elektorat Platformy - prorokuje dr Marcin Gacek, socjolog polityki z UŚ. - Na razie mamy do czynienia z lekceważeniem wyników spisu powszechnego.

- Do naszych postulatów władza musi się odnieść, bo inaczej problem się umiędzynarodowi - ocenia Jan Czogała ze Związku Ślązaków.

Śląska scena polityczna to nie tylko RAŚ, ale zbiór niekiedy bardzo oryginalnych ugrupowań, często kanapowych i głośnych. Na spotkanie 7 maja zaproszenie zostało wystosowane do tych, którzy przez ostatnie lata konsekwentnie zabiegali o ochronę ustawową śląsz-czyzny i prawa śląskiej mniejszości. Jak słyszymy od organizatorów postawa kunktatorska nie jest w cenie.

Dwa bardzo prężne stowarzyszenia językowe "Danga" oraz "Pro Loquela Silesiana" mają zapewnione miejsca przy śląskim okrągłym stole. Podobnie jak Przymierze Śląskie, Związek Ślązaków, Ambasada Śląska, czy Śląska Ferajna.

- Jestem na etapie wysyłania zaproszeń także do innych. To bardziej zebranie robocze. Zjazd wszystkich organizacji śląskich planujemy w Opolu na jesień - tłumaczy Piotr Długosz, jeden z liderów Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

Jednak szefowie Związku Górnośląskiego, pierwszej organizacji, która po upadku komunizmu, zaczęła walczyć o śląską tożsamość, raczej nie zostaną zaproszeni.

- Związek w tych dwóch kwestiach siedział okrakiem na barykadzie i nie wypowiadał się jednoznacznie - ocenia Jerzy Gorzelik przewodniczący RAŚ.
Na spotkanie nie dostanie też zaproszenia Andrzej Roczniok, który od lat zabiega o rejestrację Związku Ludności Narodowości Śląskiej oraz stowarzyszenia Nasz Wspólny Śląski Dom i często wygłasza mocno kontrowersyjne sądy. Jest skonfliktowany z Gorzelikiem, choć kiedyś działali razem.

CZYTAJ WIĘCEJ:
W Katowicach w maju zjazd Ślązaków CZYTAJ WIĘCEJ

Kto naprawdę rządzi na Śląsku? Poznaj śląskie organizacje

- Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej to też organizacja jeszcze nieprawomocna. Pierwsze słyszę, żeby ugrupowania były ważniejsze od środowisk społecznych. Gdzie ci wszyscy byli, gdy my stawialiśmy trudne pytania i mówiliśmy o trudnych epizodach śląskiej historii - mówi Roczniok i dodaje: - Gdybyśmy mieli jak RAŚ reprezentantów w sejmiku to nauczanie śląskiego odbywałoby się już w kilkudziesięciu szkołach. Oni nie zrobili nic, a chcą wszystko kontrolować.

Śląskie organizacja skupione wokół RAŚ i SONŚ zamierzają skonsumować wyniki spisu powszechnego i zastanowić się, co dalej. Plany obejmują także zabiegi o zmianę granic administracyjnych województw i połączenie śląskiego z opolskim.
Gdy rząd Jerzego Buzka podzielił kraju na 16 województw nawet śląscy posłowie SLD optowali za tzw. Wielkim Śląskiem. Na przeszkodzie stanęły problemy natury politycznej związane m.in. z mniejszością niemiecką.

Dziś, gdy po spisie okazało się, że na Opolszczyźnie Ślązaków jest więcej niż Niemców otworzyło się pole do całkiem nowych dyskusji.

Elity zlekceważyły spis Ślązaków

dr Marcin Gacek socjolog polityki z Uniwersytetu Śląskiego: Wyniki spisu powszechnego nie tyle zostały niezauważone przez tzw. warszawskie elity, ale wręcz zlekceważone, czemu dał wyraz minister administracji i cyfryzacji Michał Boni bezceremonialnie torpedując metropolitalne ambicje województwa śląskiego, lekceważąc poparcie dla tej partii w naszym regionie.
Przy czym chcę podkreślić, że powyższa ocena dotyczny elit związanych z Platformą Obywatelską, bo Prawo i Sprawiedliwość wyniki spisu zauważył, czemu dali wyraz m.in. publicyści tygodnika opinii "Uważam Rze".
PO w tej sprawie zapędziła się w kozi róg. Z jednej strony tworzy z RAŚ koalicję w sejmiku, a z drugiej strony nie opowiada się głośno za pewnymi postulatami, bo nie chce narażać się swojemu elektoratowi w innych częściach kraju. Tymczasem PO powinna raczej wspierać ruchy regionalne i w regionalnych ugrupowaniach widzieć lojalnego sojusznika. Jeśli PO nie zdefiniuje na nowo swojego stosunku do RAŚ to RAŚ przejmie elektorat PO i zacznie dyktować swoje warunki np. popierać określonych kandydatów na prezydentów w wyborach samorządowych, czy prezydenta RP, w których może się liczyć każdy głos. Not. AGA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!