Częstochowa: Głodówka w obronie lekcji historii [ZDJĘCIA]

  Częstochowa: Głodówka w obronie lekcji historii [ZDJĘCIA]

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Częstochowa: Głodówka w obronie lekcji historii [ZDJĘCIA]
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Bartłomiej Romanek

  Ewa Kiślak i Witold Korona, działacze częstochowskiego Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WiR rozpoczęli głodówkę w obronie nauczania historii w polskiej szkole. To kontynuacja akcji, która rozpoczęła się 19 marca w Krakowie.
  Później strajki głodowe objęły kolejno Warszawę, Siedlce, Tarnowskie Góry i teraz Częstochowę. Protestujący nie zgadzają się na to, żeby nauka historii odbywała się tylko w pierwszej klasie szkoły ponadgimnazjalnej. - Bez historii naród traci swoje korzenie i tożsamość. Nie możemy się na to zgodzić - mówi Ewa Kiślak, która w latach 80. ubiegłego stulecia działała w Solidarności i była za swoją działalność skazana na kilka miesięcy więzienia.


  DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O GŁODÓWKACH W OBRONIE LEKCJI HISTORII

  "19 marca 2012 rozpoczęliśmy protest głodowy w obronie nauczania historii i szerzej - polskiej szkoły.

  Taka forma protestu została podjęta, ponieważ wcześniejsze sprzeciwy środowisk naukowych i inne próby zwrócenia uwagi Ministerstwa Edukacji Narodowej na wagę problemu nie odniosły skutku.

  Przypominamy, że Komisja Krajowa Oświaty NSZZ "Solidarność" i środowiska akademickie nie wyraziły zgody na nowe podstawy programowe wprowadzone rozporządzeniem z grudnia 2008 roku.

  Mamy przekonanie o głębokim sensie przeprowadzenia debaty publicznej o potrzebie wychowywania i nauczania młodych Polaków w duchu świadomości historycznej i dumy narodowej.

  To przekonanie stało się powodem podjęcia w Krakowie (a potem w kolejnych miastach Polski) najbardziej dramatycznej formy zwrócenia uwagi opinii publicznej na zagrożenia wypływające z planowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian w programie nauczania.

  Trwający protest poparły środowiska historyków Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Polskiej Akademii Nauk, liczne fundacje i stowarzyszenia, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania, Region Mazowsze, Małopolska i inne organy Związku. Kolejne poparcia napływają do nas.

  Podkreślamy, że prowadzona akcja protestacyjna ma charakter obywatelski i nie jest emanacją żadnej partii ani środowiska politycznego.
  " - tak tłumaczą na swojej stronie protest organizatorzy.

  Dwójka protestujących całą głodówkę zamierza prowadzić w siedzibie częstochowskiej Solidarności. Mają przygotowane maty i śpiwory. Liczą, że do ich akcji przyłączą się kolejne osoby. - Przejęliśmy pałeczkę od kolegów z Tarnowskich Gór. Planujemy protestować minimum siedem dni - mówi Witold Korona, który wraz z Ewą Kiślak pije jedynie wodę. Protestujący mają zapewnioną opiekę medyczną.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama