Zomowcy twierdzą, że sądy naruszyły prawo

  Zomowcy twierdzą, że sądy naruszyły prawo

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Procesowi w sprawie śmierci górników kopalni Wujek przyjrzy się jeszcze Sąd Najwyższy w Warszawie.
  Tylko jeden zomowiec, Marek Majdak, skazany na bezwzględną karę pozbawienia wolności, pogodził się z wyrokiem. Pozostali złożyli kasację twierdząc, że katowickie sądy rażąco naruszyły prawo.

  Maciej Szulc, który nigdy nie przyznał się do winy, uzasadnia, że nie ma dowodów, by strzelał w czasie tej akcji. Nie podpisał raportu o zużyciu amunicji, a dwukrotne ekspertyzy balistyczne z 1982 i 1992 roku nie wykazały nawet prawdopodobieństwa, że z miejsca, w którym stał, padły strzały. W dodatku z akt sprawy zniknęły dokumenty przemawiające za jego niewinnością.

  Prawomocne orzeczenie, po piętnastoletnim procesie, zapadło 24 czerwca br. Kasację złożyło ostatecznie 13 byłych zomowców z plutonu specjalnego, w tym Edward Ratajczyk, który wkrótce zmarł.

  Sędziowie nie będą już zajmowali się jego sprawą. Akta 12 skazanych wpłynęły do katowickiego Sądu Apelacyjnego w Katowicach i teraz przekazane zostaną do Warszawy.

  Kasacja jest nadzwyczajnym środkiem odwoławczym od prawomocnego orzeczenia i nie wstrzymuje wykonania kary.

  Dziewięciu skazanych trafiło do więzienia, trzech czeka na opinię lekarzy i ostateczną decyzję sądu w sprawie ewentualnego odroczenia ich kary.

  Katowicka Prokuratura Okręgowa, która przygotowała akt oskarżenia przeciwko funkcjonariuszom plutonu specjalnego, domaga się nieuwzględnienia kasacji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama