PILNE: Śledztwo ws. chłopczyka z Cieszyna umorzone

PILNE: Śledztwo ws. chłopczyka z Cieszyna umorzone

JAK, KLM

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

PILNE: Śledztwo ws. chłopczyka z Cieszyna umorzone
PILNE: Śledztwo ws. chłopczyka z Cieszyna umorzone

©KWP Katowice

Dzisiaj bielska Prokuratura Okręgowa umorzyła śledztwo w sprawie chłopczyka, którego zwłoki zostały znalezione 19 marca 2010 roku w stawie na peryferiach w Cieszynie. Powód? Sprawca lub sprawcy przestępstwa nie zostali wykryci.
- W toku postępowania przeprowadzono wszystkie konieczne czynności procesowe oraz pozyskano niezbędne dowody, w tym z oględzin z miejsca zdarzenia, sekcji zwłok, a także szereg opinii z badania odzieży, śladów kryminalistycznych i materiału genetycznego. Wykonane na szeroką skalę czynności, w tym weryfikacja pochodzących z różnych źródeł (również anonimowych) informacji, nie doprowadziły ani do ustalenia tożsamości dziecka, ani wykrycia sprawcy(ów) przestępstwa. Z uwagi na wyczerpanie środków dowodowych, podjęto decyzję o umorzeniu postępowania przygotowawczego - informuje Małgorzata Borkowska, rzecznik bielskiej Prokuratury Okręgowej..


Umorzenie nie oznacza jednak zakończenia poszukiwań. Sprawa nadal będą się interesowały policja oraz prokuratura i jeśli tylko pojawią się nowe okoliczności pozwalające na ustalenie tożsamości dziecka lub sprawców jego porzucenia w stawie, zostanie na nowo podjęta. Służyć temu ma m.in. wprowadzenie do bazy danych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji w Warszawie kodu DNA dziecka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kim był chłopczyk z Cieszyna? Zagadka bliska rozwiązania
Śledztwo ws. śmierci chłopca z Cieszyna będzie przedłużone
Chłopczyk z Cieszyna był Czechem. Nowe ślady w sprawie śmierci dziecka
Prokuratura otrzymała ekspertyzę DNA chłopca z Cieszyna


- Również wyniki przeprowadzonych badań oraz zabezpieczone ślady kryminalistyczne służyć będą, w przypadku ujawnienia nowych okoliczności, do dalszych badań porównawczych - zaznacza prokurator Borkowska.

Prokuratura oczekuje, iż w przypadku posiadania przez kogokolwiek rzeczywistej wiedzy co do tożsamości dziecka lub osób z nim powiązanych, informacja taka zostanie przekazana organom ścigania.

Przypomnijmy, że piątek 19 marca 2010 roku chłopców przechodzących obok stawu hodowlanego Mewa przy ulicy Wiślańskiej na peryferiach Cieszyna (tzw. Gułdowach) dokonało makabrycznego odkrycia. Zobaczyli ciało dziecka leżące kilka metrów od brzegu. Szybko zaalarmowali swoich rodziców, a ci policję. Ciało chłopczyka wyciągnęli ze stawu strażacy.

Szokująca sprawa poruszyła całą Polskę, bo okazało się, że... nie wiadomo kim jest chłopczyk. Nikt go nie szukał, nikt nie zgłosił jego zaginięcia. Policjanci sprawdzili polskie i czeskie bazy danych na temat osób zaginionych. Sprawdzili też w województwie śląskim blisko 50 tys. rodzin, w których - co wynikało z ewidencji ludności - byli mali chłopcy. Bez skutku. Śledztwo w tej sprawie było kilka razy przedłużane. Aż do dzisiaj.

Chłopczyk miał około 100 centymetrów wzrostu, był szczupłej budowy ciała, miał krótkie blond włosy i niebieskie oczy. Ubrany był w czerwoną kurtkę ortalionową ocieploną polarem. Miał też na sobie szary sweterek typu polo w poprzeczne paski biało-czerwone, ciemne spodnie z bocznymi kieszeniami tzw.bojówki i niebieskie rajtuzy. Ubraną miał także biało-niebieską czapkę z włóczki i niebiesko-czerwone rękawiczki.

Jego pogrzeb odbył się 20 kwietnia 2010 roku i miał charakter religijny. Sprawowali go ks. Stanisław Filapek, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Cieszynie, na terenie której znajduje się staw, w którym 19 marca zostało znalezione ciało ok. 1,5 rocznego chłopczyka oraz ks. Wojciech Pracki, duchowny Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Do dziś na grobbie bezimiennego chłopca palą się znicze i składane są kwiaty.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Szymon

fatima (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Wieczny odpoczynek w cichej krainie,gdzie ból nie sięga i łza nie płynie..

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nie wierzę, że nikt nie rozpoznaje tego Maluszka

m (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 5

ci co milczą są tak samo odpowiedzialni za śmierć dziecka, jak jego oprawcy...
tylko splunąć na takich...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

policja i prokuratuta do roboty

ela (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 12

przestaję wierzyć w nasze organy ścigania. okazuje się że może zostać zabite dziecko a sprawca śmieje się i chodzi na wolności

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Śpij maleńki

Zgul (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 20

Czas zapłaty nadejdzie

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

To nie jest dziecko ze Śląska .Ślązaczki swoje dzieci topią w rzekach albo

Marysia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 29 / 27

wyrzucają na śmietnik,ewentualnie zakopują w ruderach albo spalają w piecach centralnego ogrzewania.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marysia

hahaha (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 34 / 24

ty mosz nasrane w łepie i ic sie umyc bo czuc od ciebie Polskim szambem

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kiedyś na pewno...

Ela (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 20 / 24

Jestem pewna,że kiedyś,ktoś dojdzie prawdy o anonimowym dziecku.Myślałam często,kim mogli być Jego rodzice,być może,powtarzam być może,jest dzieckiem,które się urodziło gdzieś w piwnicach,kryjówce...rozwiń całość

Jestem pewna,że kiedyś,ktoś dojdzie prawdy o anonimowym dziecku.Myślałam często,kim mogli być Jego rodzice,być może,powtarzam być może,jest dzieckiem,które się urodziło gdzieś w piwnicach,kryjówce debila,który więzi kobietę lub kilka,i gwałci Je według uznania.Taką myśl nasunął mi rosyjski reportaż,o niepozornym facecie,a na Jego posesji,miał wybudowany bunkier,w którym kilka lat więził 2 młode dziewczyny,które rodziły tam dzieci...koszmar.W Cieszynie,na cmentarzu komunalnym jest grób tego dziecka,oby znalazło swoje imię i nazwisko.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polsce jest 99% katolików ,więc dziecko nie jest Polskie albo jest od jakiegoś

Adela (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 42 / 26

W ateisty.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Po twarzy widać że dziecko nie jest polskiego pochodzenia.Stawiam że jest

anatom (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 25 / 23

Słowakiem lub Węgrem.No ale mogę się mylić.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo