Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autonomia jest złym pomysłem dla Śląska

Piotr Spyra
Piotr Spyra
Piotr Spyra Marzena Bugała
Moim zdaniem Ślązacy nie spełniają kryteriów bycia mniejszością etniczną. Od uznania Ślązaków za mniejszość etniczną dzieli nas tylko krok do uznania narodu śląskiego - mówi Dziennikowi Zachodniemu Piotr Spyra, przewodniczący Ruchu Społecznego Polski Śląsk i wicewojewoda śląski.

7 maja w Katowicach odbędzie się spotkanie śląskich organizacji społecznych i politycznych z udziałem m.in. posła PO Marka Plury. Na spotkanie zaprasza Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. Będzie reprezentowany RAŚ, Związek Ślązaków oraz stowarzyszenia językowe. Na zaproszenie nie ma co liczyć Ruch Polski Śląsk. Jego szefem jest wicewojewoda śląski Piotr Spyra, który jako jeden z nielicznych głośno protestował przeciwko koalicji PO - RAŚ w sejmiku. Co Spyra sądzi o idei spotkania? Oto odpowiedzi. Z Piotrem Spyrą rozmawia Agata Pustułka.

Dlaczego Ruch Autonomii Śląska, a nie na przykład Ruch Polski Śląsk przejął rolę lidera w dyskusji o Śląsku?
Ruch Autonomii Śląska od lat aktywnie uczestniczy w dyskusji o tożsamości śląskiej, prezentując stosunkowo prosty i radykalny model śląskości, który dla wielu osób poszukujących swojej tożsamości jest atrakcyjny. Barwne happeningi i kontrowersyjne hasła Ruchu Autonomii Śląska to też wdzięczny temat dla mediów i dziennikarzy.

Autonomia Woj. Śląskiego w II Rzeczpospolitej [KOMPENDIUM WIEDZY]

I nie boi się pan śląskiego separatyzmu?
Nie. Jeśli wszyscy - dziennikarze, samorządowcy, politycy - będziemy zachowywać się odpowiedzialnie i ignorować separatystów to przestaną oni być problemem dla opinii publicznej. Poglądy separatystyczne, na przykład głoszone przez ZLNŚ, są marginalizowane nawet w RAŚ.

A wyniki spisu powszechnego?
Nie należy ich traktować jak testu popularności RAŚ.

CZYTAJ KONIECZNIE:
7 maja Śląski Okrągły Stół: Poznaj uczestników

Andrzej Stania: RAŚ szkodzi śląskim sprawom

Może trzeba je potraktować jako wyraz frustracji mieszkańców dyskryminowanych przez władze centralne?
Każdy region w podziale środków centralnych walczy o swoje i czuje się pokrzywdzony. Myślę jednak, że my, w województwie śląskim, nie możemy narzekać na przykład jeśli chodzi o środki unijne.
Rząd, który pan - jako wicewojewoda - reprezentuje, nie rozumie potrzeby powołania metropolii!
Ścierają się różne koncepcje metropolitalne. Moim zdaniem metropolia jest potrzebna z powodów funkcjonalnych. Trzeba dać władzom konurbacji śląskiej narzędzia do skutecznego zarządzania, bo jest ona, w skali kraju, wyjątkowa.

Już słyszę, że wciąż chcemy wyjątkowego traktowania. Ludziom metropolia kojarzy się z większą autonomią.
Osobiście jestem przeciwnikiem autonomii i uważam, że nie jest to dobry pomysł, ani dla regionu, ani dla Polski. I to z różnych powodów - także tych finansowych.
Dopiero od niedawna możemy cieszyć się pełną samorządnością. Wprowadzenie autonomicznych regionów w sytuacji, gdy obecny system nie jest w pełni ugruntowany, skończyłoby się chaosem. Nie stać nas na kolejną rewolucję ustrojową.

CZYTAJ KONIECZNIE:
7 maja Śląski Okrągły Stół: Poznaj uczestników

Andrzej Stania: RAŚ szkodzi śląskim sprawom

Testem śląskości dla organizatorów spotkania 7 maja jest m.in. stosunek do śląszczyzny.
O tym, czy gwara jest językiem, nie powinni decydować politycy, ale językoznawcy. To oni powinni orzec, czy gwara wykazuje cechy języka w myśl nauk lingwistycznych. Bliska mi jest opinia profesora Jana Miodka, że gwara śląska należy do systemu języka polskiego i nie istnieje odrębny język śląski. Ustawowe zagwarantowanie takich praw śląszczyźnie uznaję za zły pomysł.

Ale pilotują go posłowie PO...
Poparcie dla śląskiego jako języka idzie w poprzek politycznych podziałów. Ten postulat ma też zwolenników w szeregach PiS.

PiS nie chce uznania Ślązaków za mniejszość etniczną, zaś PO w tej sprawie nie wypowiada się jednoznacznie.
Moim zdaniem Ślązacy nie spełniają kryteriów bycia mniejszością etniczną. Od uznania Ślązaków za mniejszość etniczną dzieli nas tylko krok do uznania narodu śląskiego. Uważam, że RAŚ świadomie do tego dąży, choć wielu parlamentarzystów nie zdaje sobie z tego sprawy.

Za skrajne środowisko kiedyś uchodził RAŚ. I co? Teraz w koalicji z PO rządzi województwem!
Ja byłem przeciwny temu związkowi, ale znalazłem się w mniejszości. Nadal mam duże wątpliwości czy była to dobra koncepcja. RAŚ często zachowuje się lekceważąco wobec Platformy Obywatelskiej, na przykład bardziej ostro niż PiS atakując rząd premiera Donalda Tuska.

Ruch Społeczny Polski Śląsk powstał w 1997 roku. Zgodnie z programową deklaracją jego rolą jest promowanie polskiego charakteru Śląska i kultywowanie charakterystycznych dla Śląska wartości moralnych oraz wspieranie kultury, edukacji. Organizacja opozycyjna wobec Ruch Autonomii Śląska.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!