Proces Breivika trwałby u nas 10 lat. Dlaczego?

  Proces Breivika trwałby u nas 10 lat. Dlaczego?

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląskie
  To był najdłuższy proces karny śląskiego sądownictwa. Prawomocny wyrok zapadł po 15 latach, a rozpoznawały go trzy składy orzekające. Żaden ze skazanych
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©KT

  Proces mordercy Andersa Breivika ma trwać w Norwegii 10 tygodni - tak zaplanował sąd. Dlaczego takie tempo nie jest możliwe przed polskim wymiarem sprawiedliwości?
  - Z powodu przewlekłej, polskiej procedury - wyjaśnia Monika Śliwińska, prezes katowickiego Sądu Okręgowego. - Potrzebne są zmiany rewolucyjne, a nie ewolucyjne.

  W 2011 roku na jednego sędziego karnistę przypadało w katowickim okręgu 810 spraw, często wielotomowych, z udziałem wielu oskarżonych i świadków. Sędzia nie może przez 10 tygodni zajmować się tylko jedną z nich, a pozostałe odłożyć na inny czas, bo są ustawowe terminy, których przekroczyć nie można.

  Norweski sąd zapowiedział, że przesłuchania Breivika będą trwać pięć dni i oskarżony musi się zmieścić w tak ostro zakreślonym czasie.

  - To ograniczenie czasowe jest w myśl polskiego prawa niedopuszczalne.
  Od razu spotkałbym się z zarzutem, że w ten sposób ograniczam oskarżonemu prawo do obrony - mówi Jacek Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach. - Oskarżeni przed polskim wymiarem sprawiedliwości wyjaśniają jak długo chcą, zdarzyło mi się, że wyjaśniali przez dwa i pół roku.

  Anders Breivik przyznał się do zamachów w stolicy Norwegii i na wyspie Utoya, w których zginęło 77 osób. Przyznanie się do winy przed polskim sądem to jednak rzadkość, a to utrudnia postępowanie dowodowe i znacznie go wydłuża.

  Do zamachu terrorystycznego Breivika doszło 22 lipca ubiegłego roku, a już 16 kwietnia br. przed sądem ruszył proces. Prokuratorzy chcą przesłuchać przed sądem 99 świadków. A przecież na wyspie Utoya i w budynku rządowym w Oslo, gdzie Breivik podłożył bombę, było w tym czasie kilkaset osób. W procesie występuje ponad 800 osób pokrzywdzonych. Polskim prokuratorom zajęłoby pewnie kilka lat, by do nich dotrzeć i przesłuchać. Norwegowie uwinęli się w kilka miesięcy i nie zamierzają wszystkich wzywać przed sąd.

  Zebrane w śledztwie zeznania można by podczas rozprawy uznać za ujawnione, ale polskie prawo uzależnia to od zgody oskarżonego. A on może powiedzieć, że się nie zgadza i trzeba je godzinami odczytywać na rozprawie, wzywać trzeciorzędnych świadków itp. W Polsce oskarżony ma prawa nadzwyczajne.

  Breivikowi grozi w Norwegii maksymalnie do 21 lat więzienia. W Polsce mógłby dostać dożywocie, ale pewnie ta zbrodnia rozkręciłaby dyskusję o konieczności przywrócenia kary śmierci. Sprawa Breivika też spowodowała w Norwegii debatę nad zaostrzeniem kar. W przygotowaniu jest nowe prawo, które przewiduje zwiększenie o 10 lat kary za terroryzm.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A moze i dłuzej

  Zniesmaczony! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 63 / 57

  a to dlatego ze poziom IQ naszych z wymiaru sprawiedliwości jest na poziomie ...... , co pokazał prokurator w Bydgoszczy robiąc cyrk strzelając sobie z korkowca w ł....

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo