JSW wprowadziła premię zadaniową dla całej załogi

  JSW wprowadziła premię zadaniową dla całej załogi

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zdecydował o wprowadzeniu premii zadaniowej dla wszystkich pracowników firmy. To kolejny etap działań zmierzających do ujednolicenia systemu wynagradzania pracowników i powiązania go z efektami pracy.
  Od marca w JSW wprowadzono już premie motywacyjne dla pracowników wykonujących prace w ścianach, przodkach i przy robotach zbrojeniowo-likwidacyjnych. W kwietniu po raz pierwszy wypłacono dodatkowe pieniądze - w sumie 2,5 mln zł. Otrzymali je pracownicy tych oddziałów, które przekroczyły plan.

  Jak podali w czwartek przedstawiciele JSW, teraz zdecydowano o objęciu systemem premiowania zadaniowego wszystkich pracowników firmy, za wyjątkiem tych objętych tzw. programem zarządzania przez cele oraz stażystów.

  Premie będą wypłacane co miesiąc, od kwietnia do końca grudnia 2012 r. Jeżeli analizy potwierdzą pozytywny wpływ tego rodzaju premiowania na wyniki ekonomiczne spółki, rozwiązanie to zostanie przedłużone na następne lata.

  Za przekroczenie planu w marcu, gdy premie przysługiwały tylko niektórym kategoriom pracowników, dodatkowe pieniądze otrzymali górnicy pracujący na 34 z 46 drążonych przodków oraz 23 na 25 ścian wydobywczych. W pierwszym kwartale tego roku kopalnie JSW wyprodukowały ok. 240 tys. ton węgla więcej niż planowano.

  Wprowadzenie premii motywacyjnej to jedno z działań zmierzających do ujednolicenia i uproszczenia systemu wynagradzania pracowników oraz powiązania go z efektami pracy. Chodzi także o utrzymanie pod kontrolą kosztów stałych, wśród których płace to największa pozycja.

  Zarząd JSW przekonuje związki zawodowe do przyjęcia nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz regulaminu pracy, jednolitych we wszystkich zakładach spółki. Dotychczas w spółce było osiem różnych regulaminów pracy, siedem układów zakładowych i jeden ponadzakładowy. Na wygrodzenie pracowników składało się natomiast 40 różnych składników. Zarząd spółki zaproponował nowy, uproszczony system, zawierający jeden układ zbiorowy i jeden regulamin pracy dla wszystkich pracowników.

  Wprowadzanie zmian zarząd tłumaczy koniecznością zapobieżenia wzrostowi kosztów stałych, stanowiących ok. 80 proc. wszystkich. Według danych za ub. rok, 48 proc. to koszty osobowe, 21 proc. - usług obcych, 17 proc. - materiałów i energii, 12 proc. to amortyzacja, a 2 proc. - podatki i opłaty.

  W JSW trwa spór zbiorowy - związkowcy zażądali zwiększenia wynagrodzeń o 7 proc. i wycofania nowych wzorów umów o pracę. Zarząd proponuje wzrost płac o wskaźnik inflacji. Planowana jest także nagroda z zysku (zarząd chce przeznaczyć na ten cel 130 mln zł) i wypłata dywidendy (w sumie zarząd proponuje przeznaczyć ponad 630 mln zł do podziału między wszystkich akcjonariuszy).(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
  *EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012 - SPRAWDŹ JAK CI POSZŁO, ZOBACZ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama