Z portu w Gliwicach do Hamburga czy Amsterdamu? To jest...

  Z portu w Gliwicach do Hamburga czy Amsterdamu? To jest możliwe!

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z portu w Gliwicach do Hamburga czy Amsterdamu? To jest możliwe!
  1/17
  przejdź do galerii
  Z Gliwic, drogą wodną, można dostać się nie tylko do Kędzierzyna i Wrocławia, ale także dopłynąć do Berlina, Amsterdamu, a nawet do Marsylii. Marzenia? Wcale nie! Wsiadamy w gliwickim porcie i płyniemy Kanałem Gliwickim do Odry. A dalej - na śródlądowe szlaki Europy.
  ZOBACZ STARE WIDOKÓWKI PORTU W GLIWICACH

  Ten szlak symbolicznie przetarła wrześniowa ekspedycja dużą łodzią motorową z Gliwic wielką pętlą przez Hamburg, Bremę, Amsterdam, Brukselę i Hanower do Berlina. Już wówczas kapitan Bolesław Zjawin mówił, że w Gliwicach aż prosi się o marinę.


  Zobacz największe porty jachtowe na świecie

  Zachwycili się portem niemieccy i holenderscy dziennikarze branżowych pism poświęconych tzw. houseboatingowi (tak nazywają się płaskodenne, wygodne łodzie, którymi podróżuje się po całej Europie). Tam jest to sposób na rekreację i rodzinny wypoczynek, sposób na życie. Jak będzie w Gliwicach?

  - Na początek mamy siedem motorówek, pływający pomost, hangar, miejsce piknikowe i sanitariaty, niedługo będzie sklep żeglarski - wymienia Ewa Sternal, pomysłodawczyni mariny w gliwickim porcie.

  Jest doświadczoną żeglarką, związaną z gliwickim Klubem Wodnym Garland Ligi Obrony Kraju. Niewielka marina na terenie Śląskiego Centrum Logistyki otworzy podwoje jutro ok. godz. 12. Dzieci do lat 12 mogą liczyć na bezpłatne rejsy po porcie, co pół godziny, do godz. 16.

  To nie tylko oferta dla rodzimych amatorów wodniackiej przygody, ale także dla zagranicznych gości. Gratka dla tych, którzy mają swoje motorówki i szukają pomysłu na niecodzienne rejsy.

  A na Śląsku przybywa nadrzecznej infrastruktury - są mariny wrocławskie, stanice w Brzegu i Krapkowicach (tam również powstaje przystań motorowodna), a także w Kędzierzynie-Koźlu. Wzorem dla wszystkich jest podwrocławski, prywatny port Uraz, który zaczynał jako niewielka marina turystyczna, a okazał się prawdziwym hitem na Dolnym Śląsku.

  Racibórz przeciera szlaki  Raciborzanin Grzegorz Pinior wybrał się na wodniacką przygodę kajakiem.

  Z Raciborza popłynął nim do Berlina w maju zeszłego roku. To 600 km Odrą i kanałem Odra-Sprewa. Spływ trwał 10 dni.

  - Wystarczy, że Odra płynie i że można nią dopłynąć do wszystkich europejskich mórz i oceanu. W Berlinie otwierają się szlaki wodne na całą Europę. Teraz trzeba tylko wybrać, w którą stronę świata chce się dalej powiosłować - tłumaczy.

  Grzegorz Pinior mieszka w Raciborzu nad brzegiem Odry. Raciborskie marzenia o śródlądowej żegludze są jeszcze większe. Wiążą tam nadzieje z kanałem łączącym Odrę, Dunaj i Łabę, którego budowę od jakiegoś czasu forsują Czesi. Entuzjaści przekonują, że Racibórz byłby pierwszym dużym miastem na trasie statków.

  - Tu mógłby powstać olbrzymi port - mówi radny Franciszek Mandrysz.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama