Kto będzie przywódcą Ślązaków? [ZOBACZ i ZAGŁOSUJ]

  Kto będzie przywódcą Ślązaków? [ZOBACZ i ZAGŁOSUJ]

  AGA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rafał AdamusPro Loquela Silesiana stowarzyszenie rejestrowe, działające od 2007 roku. 8 stycznia 2009 r. Pro Loquela Silesiana decyzją sądu rejestrowego
  1/13
  przejdź do galerii

  Rafał Adamus

  Pro Loquela Silesiana stowarzyszenie rejestrowe, działające od 2007 roku. 8 stycznia 2009 r. Pro Loquela Silesiana decyzją sądu rejestrowego otrzymała status organizacji pożytku publicznego. Celem Towarzystwa jest dbałość o należną śląskiej mowie pozycję w społeczności Górnego Śląska i jej obecność w przestrzeni publicznej, upowszechnianie wiedzy o śląskiej mowie, inicjowanie i wspomaganie prac mających na celu ujednolicenie śląskiej ortografii, gramatyki i leksyki, promowanie śląskiej mowy poprzez media i publikacje oraz wspieranie twórców posługujących się śląską mową.

  Śląskie organizacje rosną w siłę. Nic dziwnego, że ich liderzy wyrastają na przywódców Ślązaków. Który z nich w najbliższych latach może wyrosnąć na prawdziwego śląskiego przywódcę? ZOBACZCIE NASZE PROPOZYCJE, SKOMENTUJCIE i WEŹCIE UDZIAŁ W SONDZIE INTERNTOWEJ.
  O rząd dusz Ślązaków walczy kilkanaście organizacji i ich liderów. Najbardziej widoczny jest Ruch Autonomii Śląska, pierwsza partia regionalna, ale o swoje dobija się Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej, którego liderzy wywodzą się z RAŚ, oferujące szerszą ideową formułę.

  ŚLĄSKI OKRĄGŁY STÓŁ - OTO SALON ODRZUCONYCH

  Nie składa broni Związek Górnośląski, najstarsza organizacja regionalna w województwie, nie ustaje w zabiegach o rejestrację Związek Ludności Narodowości Śląskiej. Mamy też dwie silne organizacje językowe: Dangę oraz Pro Loquela Silesiana.

  Sytuacja jaka wytworzyła się po spisie, gdy narodowość śląską zadeklarowało 809 tys. osób, powoduje, że rosną apetyty Ślązaków związane z uznaniem śląskiego za język i Ślązaków za mniejszość etniczną.

  Bez względu na to jak oceniamy skuteczność spisu, czy rzeczywiście można jego wyniki uznać za w pełni wiarygodne, nie ulega wątpliwości, że władza centralna musi zareagować na aspiracje największej mniejszości w Polsce.

  Ale czy sami Ślązacy będą w stanie się dogadać? 7 maja ma odbyć się pierwszy pospisowy śląski szczyt, a przedstawiciele organizacji mają wytypować członków do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Kto narzuci ton ten dyskusji? Czy Ślązacy okażą się skuteczni?

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
  *EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012 - SPRAWDŹ JAK CI POSZŁO, ZOBACZ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (181)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapomniani slascy bohaterowie!

   Durch Uozarty Szlysjer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 85

   Paul Szczurek (ur. 26 czerwca 1908 w Królewskiej Hucie - zm. 24 stycznia 1948 w Krakowie) - zbrodniarz hitlerowski, członek załogi obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i SS-Unterscharführer....rozwiń całość

   Paul Szczurek (ur. 26 czerwca 1908 w Królewskiej Hucie - zm. 24 stycznia 1948 w Krakowie) - zbrodniarz hitlerowski, członek załogi obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i SS-Unterscharführer.

   August Raimond Bogusch (ur. 5 sierpnia 1890, zm. 24 stycznia 1948 w Krakowie) - zbrodniarz hitlerowski, jeden z funkcjonariuszy SS pełniących służbę w obozach koncentracyjnych oraz SS-Scharführer.

   Urodzony w Lublińcu (Górny Śląsk) (niem. Lublinitz), z zawodu urzędnik

   Oswald Kaduk ps. Teufel, Pufftata[1] (ur. 26 sierpnia 1906 w Królewskiej Hucie - zm. 31 maja 1997, Langelsheim) - zbrodniarz hitlerowski, członek załogi obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i SS-Oberscharführer.

   Karol Kurpanik (ur. 22 kwietnia 1908, zm. 22 lutego 1946) - zbrodniarz nazistowski, członek załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i SS-Unterscharführer.

   Urodził się w Neu Beuthen - obecnie dzielnica Bytomia [

   Wilhelm Polotzek (ur. 2 stycznia 1914 w Bytomiu[1], zm. 12 kwietnia 1952) ? zbrodniarz nazistowski, Rapportführer w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau i SS-Oberscharführer.

   Max Popiersch (ur. 26 maja 1893 w Pless, zm. 21 kwietnia 1942 w Lublinie) ? jeden z lekarzy SS pełniących służbę w obozach koncentracyjnych i SS-Sturmbannführer.

   Walter Schmidetzki
   (ur. 5 stycznia 1913, zm.?) - zbrodniarz hitlerowski, kierownik administracji w niemieckich obozach koncentracyjnych Flossenbürg, Auschwitz III - Monowitz i Natzweiler-Struthof oraz SS-Obersturmführer.
   Urodził się w Żorach. Z zawodu był pracownikiem rolnym.


   Emil Bednarek (ur. 20 lipca 1907 w Chorzowie, zm. 27 lutego 2001 w Waldsassen) – więzień funkcyjny (kapo) w obozie Auschwitz-Birkenau.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chyba cos ci sie pomylilo.Skad naprawde pochodzili " twoi bohaterowie "ze Slonska raczej nie....

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 70

   A to sa ich polscy potomkowie? Skad naprawde pochodzili ?


   W Polsce jest 5929 osób o nazwisku Szczurek.
   Zamieszkują oni w 203 różnych powiatach i miastach. Najwięcej zameldowanych jest w m....rozwiń całość

   A to sa ich polscy potomkowie? Skad naprawde pochodzili ?


   W Polsce jest 5929 osób o nazwisku Szczurek.
   Zamieszkują oni w 203 różnych powiatach i miastach. Najwięcej zameldowanych jest w m. Kraków ,a dokładnie 565.
   Dalsze powiaty/miasta ze szczególnie dużą liczbą osób o tym nazwisku Kraków (531), Krosno (486), Myślenice (294), Nowy Sącz (256), m. Nowy Sącz (229), Chrzanów (219), Wadowice (136), m. Wrocław (134) i Olkusz z liczbą wpisów 128.

   W Polsce jest 11301 osób o nazwisku Bogusz.
   Zamieszkują oni w 323 różnych powiatach i miastach. Najwięcej zameldowanych jest w Warszawa ,a dokładnie 769.
   Dalsze powiaty/miasta ze szczególnie dużą liczbą osób o tym nazwisku Garwolin (545), Łuków (427), m. Łódź (309), m. Lublin (301), Lubartów (284), Łowicz (244), Gorlice (241), Tarnów (240) i m. Kraków z liczbą wpisów 219.

   W Polsce jest 19915 osób o nazwisku Bednarek.
   Zamieszkują oni w 338 różnych powiatach i miastach. Najwięcej zameldowanych jest w m. Łódź ,a dokładnie 1591.
   Dalsze powiaty/miasta ze szczególnie dużą liczbą osób o tym nazwisku m. Częstochowa (658), Warszawa (498), Wieluń (439), Zgierz (409), Bełchatów (397), m. Wrocław (388), Sieradz (376), Pabianice (347) i Częstochowa z liczbą wpisów 300.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hanys= naziol

   to tyle (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 79

   Oczywiscie imjiona typu: Paul, Max, Oswald, Karl, Walter, Wilhelm, Raimond sa typowe dla Polski centralnej:-)))))))))


   Mozesz tu slaski barani lbie wyjezdzac z nazwiskami, ale faktow nie...rozwiń całość

   Oczywiscie imjiona typu: Paul, Max, Oswald, Karl, Walter, Wilhelm, Raimond sa typowe dla Polski centralnej:-)))))))))


   Mozesz tu slaski barani lbie wyjezdzac z nazwiskami, ale faktow nie zmienisz- oni WSZYSCY byli Slazakami. Polowa nazistowskiego personelu w KL Auschwitz to byli polskojezyczni Slazacy. najgorsze nazistowskie bestie pochodzily ze Slaska!!!

   To slaskie wice typu, ze opa Alojsa zginal w Auschwitz, bo lozarty spadl z wiezy strazniczej nie wziely sie bez powodu...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do tego wyżyj

   taki jedyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 70

   ...Mozesz tu slaski barani lbie wyjezdzac z nazwiskami, ale faktow nie zmienisz- oni WSZYSCY byli Slazakami. Polowa nazistowskiego personelu w KL Auschwitz to byli polskojezyczni Slazacy. najgorsze...rozwiń całość

   ...Mozesz tu slaski barani lbie wyjezdzac z nazwiskami, ale faktow nie zmienisz- oni WSZYSCY byli Slazakami. Polowa nazistowskiego personelu w KL Auschwitz to byli polskojezyczni Slazacy. najgorsze nazistowskie bestie pochodzily ze Slaska!!!....

   Te poskojezyczne bestie na Slonsk przyjechaly z Polski za praca w dwudziestych i trzydziestych latach,bo prawdziwi Slonzacy jezyka polskego nie znali.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Slazacy = naziole

   to tyle (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 74

   Rowniez Emanuel Ringelblum w swojej "Kronice getta warszawskiego" pisal, ze wsrod niemieckich straznikow pilnujacych getta wyjatkowo okrutnym sadysta byl Slazak o nazwisku Boruta....rozwiń całość

   Rowniez Emanuel Ringelblum w swojej "Kronice getta warszawskiego" pisal, ze wsrod niemieckich straznikow pilnujacych getta wyjatkowo okrutnym sadysta byl Slazak o nazwisku Boruta.

   pl.wikipedia.org/wiki/Emanuel_Ringelblumzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Boruta slonskie nazwisko?

   taki jedyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 58

   Boruta to tez typowo polskie nazwisko:

   W Polsce jest 2727 osób o nazwisku Boruta.
   Zamieszkują oni w 198 różnych powiatach i miastach. Najwięcej zameldowanych jest w Cieszyn ,a dokładnie 189....rozwiń całość

   Boruta to tez typowo polskie nazwisko:

   W Polsce jest 2727 osób o nazwisku Boruta.
   Zamieszkują oni w 198 różnych powiatach i miastach. Najwięcej zameldowanych jest w Cieszyn ,a dokładnie 189.
   Dalsze powiaty/miasta ze szczególnie dużą liczbą osób o tym nazwisku Warszawa (187), Radomsko (112), m. Siedlce (106), Jarosław (72), Łosice (71), Jarocin (70), Siedlce (64), Piła (64) i m. Bydgoszcz z liczbą wpisów 63.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nazwiska

   wiedzacy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 84

   "W Polsce jest 2727 osób o nazwisku Boruta.
   Zamieszkują oni w 198 różnych powiatach i miastach. Najwięcej zameldowanych jest w Cieszyn ,a dokładnie 189."

   Nie dosc, ze idiota to jeszcze nieuk,...rozwiń całość

   "W Polsce jest 2727 osób o nazwisku Boruta.
   Zamieszkują oni w 198 różnych powiatach i miastach. Najwięcej zameldowanych jest w Cieszyn ,a dokładnie 189."

   Nie dosc, ze idiota to jeszcze nieuk, bo Cieszyn to Slaski Cieszynski. A w ogole to co ma nazwisko do pochodzenia czlowieka? Moze swiadczyc o pochodzeniu po mieczu, ale nie zawsze, bo nazwiska czesto zmieniano( Kowal zostwal Schmidtem, a pozniej Kowolem) Znaczna czesc Slazakow ma przekrecone nazwiska polskie( Piekorz, , Kowol, Nowok,etc) ale wielu innych nosi typowo polskie z koncowka ski, mimo ze ze od pokolen zyja na Slasku. tak samo jak wielu Polakow, ma niemieckie, francuskie czy szwedzkie.... Na przyklad Wojciech Korfanty mial wloskie nazwisko( Corfantini), bo jeden z jego przodkow przybyl na Slasku w XVI czy XVII wieku z Wloch. Rowniez slynny slaski pilkarz, ktory byl slaskim Niemcem, Ernst Otton Pradella- Wilimowski ( Wilimowski po ojczymie) nosil nazwisko bardzo wloskie, tak samo rodzina hrabiow Ballestrem z Gliwic, ktorych rodowe nazwisko to Ballestrero di Castellengo, bo jeden z przodkow w XVIII wieku osiadl na Slasku... Czy oni byli Wlochami? Nie! Korfanty to Polak, a Pradella- Wilimowski czy Ballestremowie byli Niemcami!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szaman wszechpolski

   taki jedyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 84 / 58

   wiedzacy(?)

   wszechpolaku ty jestes naprawde glupi wystarczy cie podpuscic i nakrecasz sie niezdrowo
   Przenies sie na forum zabuzanskie i pisz oswojej prawdziwej historii :chatce z jedna izba z...rozwiń całość

   wiedzacy(?)

   wszechpolaku ty jestes naprawde glupi wystarczy cie podpuscic i nakrecasz sie niezdrowo
   Przenies sie na forum zabuzanskie i pisz oswojej prawdziwej historii :chatce z jedna izba z piecem na srodku i dywanem na scianie.

   Wypowiadasz sie na tym forum a tak naprawde jak wiekszosc takich jak ty nawet nie wiesz skad pochodza twoi przodkowie.
   Jak bedziesz mial wiarygodne dokumenty na ok czterytsta lat pochodzenia twoich przodkow to porozmawiamy.
   Moi przodkowie byli wlascicielami ziemskimi na Slonsku juz w 1517 roku,mamy na to dokumenty uznane przez bieglych.
   A ty zyjesz na cudzej ziemi i jeszcze mnie bedziesz pouczal "wyznawco jedynie slusznej prawdy historycznej"
   Jutro matura wiec ,zamiast pisac glupie posty przygotuj sie dobrze ,bo inaczej po raz dwudziesty nie zdasz.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Slazacy to jednak debile

   haha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 78

   "Moi przodkowie byli wlascicielami ziemskimi na Slonsku juz w 1517 roku,mamy na to dokumenty uznane przez bieglych."

   Te dokumenty to srejtasma od ujka Alojsa? A ciebie, Bercik, przypadkiem nie...rozwiń całość

   "Moi przodkowie byli wlascicielami ziemskimi na Slonsku juz w 1517 roku,mamy na to dokumenty uznane przez bieglych."

   Te dokumenty to srejtasma od ujka Alojsa? A ciebie, Bercik, przypadkiem nie robili po pijanemu w krzokach jak tego Adolfa Cholonka z ksiazki Janoscha?


   A co do pogardzanych przez was kresow to:

   "Uniwersytet Lwowski powstały w 1661 roku"

   Politechnika Śląska powstala w 1945
   Uniwersytet Śląski powstal w 1968
   Akademia Muzyczna powstala w 1929


   Za Niemca na Gornym Slasku zadnych wyzszych uczelni nie bylo:-))))))))

   Ludnosc Katowic w 1845 to 1326 osob. W 1871 roku Katowice zamieszkiwalo 7 tys mieszkancow, a Gliwice okolo 13 tysiecy.

   W tym czasie Lwow byl wieloetniczna metropolia, w ktorej samych Niemcow mieszkalo okolo 21 tysiecy, a do tego 29 tys Ukraincow 44 tysiace Zydow, nie mowiac o Polakach i masie innych narodowosci typu: Ormianie, Grecy, Tatarzy, Wlosi, Rosjanie, Czesi, Wegrzy etc.

   "Lwów jako miasto wieloetniczne rozwijał się do wybuchu II wojny światowej w zgodnym współistnieniu wielu reprezentantów różnych narodowości, oprócz przeważającego elementu polskiego, Lwów zamieszkiwali: Żydzi, Ormianie, Niemcy, Ukraińcy, Rosjanie, Austriacy i in.

   Działa tu Uniwersytet Lwowski (powstały w 1661 roku), Politechnika Lwowska (1844), Lwowska Galeria Sztuki (1897), Teatr Wielki (1900), Polski Teatr Ludowy (1958).

   Prawo składu nadane w 1444 i korzystne położenie na kupieckim szlaku bałtyckim i czarnomorskim spowodowały wzrost bogactwa mieszczan i bujny rozkwit miasta, co znajdowało swój wyraz m.in. w budowanych od średniowiecza okazałych budowlach obronnych, sakralnych i świeckich oraz w rozwoju nauki, kultury i sztuki. Miasto zamieszkane było przez przedstawicieli różnych nacji i religii: Polacy, Żydzi, Rusini, Ormianie, Włosi, Węgrzy, Niemcy, Tatarzy i in., którzy ze względu na silne oddziaływanie kultury polskiej z reguły polonizowali się już w drugim pokoleniu, zachowując przy tym swoje obyczaje i religię. Lwów był jedynym miastem w świecie posiadającym trzy katolickie arcybiskupstwa różnych obrządków: łacińskiego, ormiańskiego i greckokatolickiego.


   Pierwsza linia tramwaju konnego została otwarta 5 maja 1880. 31 maja 1894 na ulice Lwowa wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do tego wyżyj

   taki jedyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 55

   biedny,glupi, wszechpolski przybledo boli cie ,ze jestes nikim i nic nie wiesz o swoich przodkach. Wklejasz za to glupoty nie na temat ,idz spac ,bo znowu nie zdasz matury


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   slunsko ciymnota

   slunsko ciymnota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 68

   "Prawdziwi Slonzacy w tych czsach byli w wiekszosci Ewagelikami"

   Smiem twierdzic, ze z taka wiedza byles w stanie skonczycy, ale co najwyzej hilwe:-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Horst "Janosch" Eckert o Slazakach

   wiedzacy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 73

   Miał Pan polskich kolegów?

   - Nie. Rodzice izolowali mnie od Polaków. Chodziło o bezpieczeństwo
   rodziny.
   Gdybym, nie daj Boże, nauczył się mówić po polsku i ktoś doniósłby o
   tym na...rozwiń całość

   Miał Pan polskich kolegów?

   - Nie. Rodzice izolowali mnie od Polaków. Chodziło o bezpieczeństwo
   rodziny.
   Gdybym, nie daj Boże, nauczył się mówić po polsku i ktoś doniósłby o
   tym na
   gestapo, wtedy jako Polaków wysłano by nas do obozu
   koncentracyjnego.

   Ślązacy w latach 30. popierali nazistów?

   - Niestety. Bardzo wielu gorliwie popierało Hitlera i nowe porządki.
   Jeden z
   moich nauczycieli powiedział na przykład podczas wojny, że zostanę
   zagazowany, bo jestem zbyt cherlawy. Inni chowali głowę w piasek,
   usiłowali
   jakoś przeczekać, przeżyć. Oporu nie było. Ślązacy zresztą nigdy nie
   protestowali przeciwko władzy. Nawet mój ojciec usiłował się wkręcić
   do
   nazistów. Został nawet członkiem SA. Dostał mundur, pałkę, ale po
   tygodniu
   został biedak wyrzucony z organizacji. Nie mam pojęcia za co. W domu
   to był
   temat tabu. Pewno jak zwykle ojciec przesadził z piciem.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Horst "Janosch" Eckert o Slazakach

   wiedzacy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 73

   "Miał Pan polskich kolegów?

   - Nie. Rodzice izolowali mnie od Polaków. Chodziło o bezpieczeństwo
   rodziny.
   Gdybym, nie daj Boże, nauczył się mówić po polsku i ktoś doniósłby o
   tym na...rozwiń całość

   "Miał Pan polskich kolegów?

   - Nie. Rodzice izolowali mnie od Polaków. Chodziło o bezpieczeństwo
   rodziny.
   Gdybym, nie daj Boże, nauczył się mówić po polsku i ktoś doniósłby o
   tym na
   gestapo, wtedy jako Polaków wysłano by nas do obozu
   koncentracyjnego.

   Ślązacy w latach 30. popierali nazistów?

   - Niestety. Bardzo wielu gorliwie popierało Hitlera i nowe porządki.
   Jeden z
   moich nauczycieli powiedział na przykład podczas wojny, że zostanę
   zagazowany, bo jestem zbyt cherlawy. Inni chowali głowę w piasek,
   usiłowali
   jakoś przeczekać, przeżyć. Oporu nie było. Ślązacy zresztą nigdy nie
   protestowali przeciwko władzy. Nawet mój ojciec usiłował się wkręcić
   do
   nazistów. Został nawet członkiem SA. Dostał mundur, pałkę, ale po
   tygodniu
   został biedak wyrzucony z organizacji. Nie mam pojęcia za co. W domu
   to był
   temat tabu. Pewno jak zwykle ojciec przesadził z piciem. "

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nazwiska

   wiedzacy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 73

   Gorzelik jest tylko w 1/4 Slazakiem a ma bardzo slaskie nazwisko, jego dzieci, ktore sa Slazakami tylko w 1/8 rowniez nosza to bardzo slaskie nazwisko.....rozwiń całość

   Gorzelik jest tylko w 1/4 Slazakiem a ma bardzo slaskie nazwisko, jego dzieci, ktore sa Slazakami tylko w 1/8 rowniez nosza to bardzo slaskie nazwisko..
   http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/gorzelik.html

   Z kolei Kazimierz Kutz nosi nieslaskie nazwisko, rowniez jego matka z domu Kaminska, miala nieslaskie nazwisko...


   http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/kutz.html

   http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/kami%25C5%2584ski.htmlzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hanysy i ich nazwiska

   grrr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 72

   Kutz to tak naprawde zwykly Kuc(nieslaskie nazwisko) Nazwisko zmienil na Kutz, bo brzmi bardziej egzotycznie.

   Wielu czolowych bojownikow o slaskosc nosi wybitnie nieslaskie nazwiska. Chocby taki...rozwiń całość

   Kutz to tak naprawde zwykly Kuc(nieslaskie nazwisko) Nazwisko zmienil na Kutz, bo brzmi bardziej egzotycznie.

   Wielu czolowych bojownikow o slaskosc nosi wybitnie nieslaskie nazwiska. Chocby taki Dariusz Jerczynski:

   "Dariusz Jerczyński (ur. 26 stycznia 1968 w Katowicach) – śląski publicysta historyczny, autor prac o historii Śląska, publicysta miesięczników "Czas Górnośląski", "Jaskółka Śląska"[1] i "Silesia - Śląsk - Schlesien"[2], działacz władz Ruchu Autonomii Ślaska w latach 2001–2007 i kandydat tego stowarzyszenia w wyborach do Sejmiku Śląskiego[3], członek drugiego Komitetu Założycielskiego Związku Ludności Narodowości Śląskiej od momentu jego powstania w 2004, zwolennik niepodległości Śląska[4], sekretarz główny Śląskiego Ruchu Separatystycznego"

   "W Polsce jest 277 osób o nazwisku Jerczyński.
   Zamieszkują oni w 47 różnych powiatach i miastach. Najwięcej zameldowanych jest w Kępno ,a dokładnie 93.
   Dalsze powiaty/miasta ze szczególnie dużą liczbą osób o tym nazwisku m. Wrocław (26), Wieruszów (18), Zduńska Wola (13), Kluczbork (12), m. Łódź (7), m. Poznań (6), Katowice (6), Dzierżoniów (5) i Środa z liczbą wpisów 5. "
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Slazacy= naziole

   to tyle (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 86

   Wypowiedzi kandydata na radnego RASiu i znajomego Gorzelika, Pana Bernarda Kurzawy:

   "Moje tętnice spływają nienawiścią gorącą jak płynna stal ,żydzi to największa zakała ludzkości ,słuchaj...rozwiń całość

   Wypowiedzi kandydata na radnego RASiu i znajomego Gorzelika, Pana Bernarda Kurzawy:

   "Moje tętnice spływają nienawiścią gorącą jak płynna stal ,żydzi to największa zakała ludzkości ,słuchaj żydzie nienawidzę was jak nic na tym świecie, jesteście jak zaraza jam muchy sracie wszędzie i wszędzie was pełno

   mój dziadek was nie nienawidził całym sercem, jestem dumny z każdej osoby w mojej rodzinie z każdego przodka który przyczynił się do śmierci żyda. Nie jestem osobą anonimową Bernard Kurzawa Cmok Laby. "

   Wypowiedz Kurzawy:

   http://w463.wrzuta.pl/obraz/8WanbGSYPQv/kurzawa


   Kurzawa z Gorzelikiem:
   http://imageshack.us/photo/my-images/839/kurzawaigorzelik.jpg/

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Napewno nie zaden gorol albo pro gorol

   silus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 82 / 57

   dupowatosc i kumoterstwo nam jusz bokiem wyszlo,mysle ze Jorgus jest OK.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gorzelik

   rzeczowy Jan 1978 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 84 / 64

   Ino Gorzelik. Prynżny, elokwyntny i efektywny. Czego jeszcze chcieć? Widza, ze wiykszość tys tak uważo. Regionaliści i autonomiści dugo czekali, aż ftoś taki sie zjawi. Niy marnujmy Naszego czasu...rozwiń całość

   Ino Gorzelik. Prynżny, elokwyntny i efektywny. Czego jeszcze chcieć? Widza, ze wiykszość tys tak uważo. Regionaliści i autonomiści dugo czekali, aż ftoś taki sie zjawi. Niy marnujmy Naszego czasu hanysy na wadzynie sie. Dowejmy pozor co by nos gorole niy podzielili, bo wtedy zaś bydom nom inni godać co jest do nos dobre!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "pozarzadowy" ROPS - hehehe

   Norbert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 58

   "Ruch Obywatelski Polski Śląsk stowarzyszenie założone w 1997 z siedzibą w Katowicach, działające głównie na terenie Górnego Śląska." - GLÒWNIE ????? No to gdzie i jak jeszcze ? Bo ja sie...rozwiń całość

   "Ruch Obywatelski Polski Śląsk stowarzyszenie założone w 1997 z siedzibą w Katowicach, działające głównie na terenie Górnego Śląska." - GLÒWNIE ????? No to gdzie i jak jeszcze ? Bo ja sie chyba juz domyslam ........zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bez przesady

   slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 83

   NIKODEM SIE NIE NADAJE-ZA MLODA,BEZ DOSWIADCZENIA ZYCIOWEGO,jakis starszy pan powinnien sie tym zajac

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SLASK

   P (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 81 / 59

   Czas obrazania Slazakow sie skonczyl Polacy odczuja ten sam bol za niedlugo co My Slazacy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Adolfa Cholonek

   Weronika.Ch (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 81 / 64

   Zdaje się że jesteś potomkiem Hitlera..Weź 10-cio metrowy rozmach i walnij się w łeb .może zmądrzejesz?...Popatrz na przestępczość,toć to Gorole są najbardziej zdemoralizowanymi ludźmi!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bandytyzm wsrod Szlysjerow

   Walther (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 78

   Tak?Gorole? Ciekawe dlaczego od lat najbardziej niebezpiecznym polskim miastem sa Katowice, a w tym miescie najbardziej bandyckie sa typowo slaskie dzielnice, kaj kozdy godo po slonsku abo mo...rozwiń całość

   Tak?Gorole? Ciekawe dlaczego od lat najbardziej niebezpiecznym polskim miastem sa Katowice, a w tym miescie najbardziej bandyckie sa typowo slaskie dzielnice, kaj kozdy godo po slonsku abo mo slonski akcynt. Na opanowanych przez potomkow Goroli blokowiskach jest znacznie spokojniej. Odsylam do policyjnych statystyk:-)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Walther -Bandytyzm importowany ........

   taki jedyn co nie ciyrpi gupielokow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 107 / 50

   Niedaleko mojij chałpy gorol mo szynk.
   Łon i jego baba som na ryncie,choć ani łonyj, ani łonymu nic ni ma,zdrowi jak byki ale rynta majom,zresztom niy ino łoni,bo jego komple z tyj samyj wsi tyz....rozwiń całość

   Niedaleko mojij chałpy gorol mo szynk.
   Łon i jego baba som na ryncie,choć ani łonyj, ani łonymu nic ni ma,zdrowi jak byki ale rynta majom,zresztom niy ino łoni,bo jego komple z tyj samyj wsi tyz.
   W tym szynku handlujom wszyskim: gorzołom bez a...,cygaretami bez a....,siedzom tam tyz hyndlyrze zakazanymi używkami i królowe E.... ,ftorym za pufmuter jes jego baba.Wieczor zodyn ni moze korzystać z toalety/som syf/,bo tam robiom te "krolowe"bez to wszysko jes łobejscane nałokoło.A nałokoło som sklepy i chodzom ludzie z małymi dzieciami .
   Małolaty tyż wszysko tam kupiom i cygarety, i alkohol, i "królowo" tyż.
   Sprzedowajom tyż gorzoła na pomp,a potym dopsujom i łon, i łona, i jejich dwie cery.
   Jak sie fto sprzeciwi i chce coś zmiynić to go szantażujom, wymuszajom .... ,już poru pobili i było tyż podpolynie w łokolicy.
   Tak to "spokojnie" sie zrobiło w naszym małym mieście łopanowanym łostatnio bez goroli,jak fto nie wierzi niech wejrzi do policyjnych statystyk.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Walther

   ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 50

   Przeciyż statystycznie wos goroli jes ponoś wjyncyj , no to statystycznie ...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za ciymnota

   Walther (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 75

   Przeciyz? To po slasku? A nie dyc, toc czy przeca?

   A slonski gupielok dalij nic nie rozumiy:-)
   Owszem statystyczne w Katowicach bedzie gdzies 60-70% Goroli lub ludzi o raczej nieslaskiech...rozwiń całość

   Przeciyz? To po slasku? A nie dyc, toc czy przeca?

   A slonski gupielok dalij nic nie rozumiy:-)
   Owszem statystyczne w Katowicach bedzie gdzies 60-70% Goroli lub ludzi o raczej nieslaskiech korzeniach ,ale w niektorych dzielnicach mieszkaja niemal wylacznie Slazacy i ciezko tam spotkac czlowieka, ktory poprawnie mowi po polsku. Wlasnie w tych typowo slaskich dzielnicach panuje najwiekszy bandytyzm.

   Odwiedz ktoras z tych najbardziej bandyckich dzielnic w Katowicach i literackim polskim sprobuj miejscowym lozyrokom udowadniac, ze sa Gorolami, to po w najlepszym wypadku po pierwszym jabolu uslyszysz teksty typu "gorole raus" a w najgorszym wypadku wyladujesz w szpitalu. Pewnie te napisy typu " gorole raus" czy "smierc gorolom" pisza na murach w tych typowo slaskich gettach jacys przyjezdni?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Vtoś muśi przeca gorolstvo na dystans trzimać?!

   Coby ńy lazło kaj ńy trza! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 89 / 56


   Uo reszpekt dlo Wjyrchńigo Szlůnzka mjeć starańy. :-)

   PS
   Wjyće jak padali kowole?
   "Ńy właź pod mot!".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIE POWSTANCOM

   Chebziok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 86 / 69

   Prosze nie wybrac jakiego powstanca .Ci narobili krzywdy slazokom .My bysmy juz dawno byli na poziomie Bawarczykow bo Slask to bogaty region a ludzie bardzo pracowici .
   Niech zyja slazacy niech...rozwiń całość

   Prosze nie wybrac jakiego powstanca .Ci narobili krzywdy slazokom .My bysmy juz dawno byli na poziomie Bawarczykow bo Slask to bogaty region a ludzie bardzo pracowici .
   Niech zyja slazacy niech zyje SLASKzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   HHHHHHHHHHHH

   HHHHHHHHHHH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   No są bardzo pracowitymi robolami i niczym więcej a Bawaria dorobiła się na przedsiębiorczości swoich obywateli i tyle.
   Slązak nie jest wogóle przedsiębiorczy i to widać po statystykach....rozwiń całość

   No są bardzo pracowitymi robolami i niczym więcej a Bawaria dorobiła się na przedsiębiorczości swoich obywateli i tyle.
   Slązak nie jest wogóle przedsiębiorczy i to widać po statystykach.
   Najwięcej zarejstrowanych firm jest w
   - Katowicach - 45 tyś
   - Bielsko-biała - 44 tyś
   - Częstochowie - 39 tyś
   - Gliwice - 24 tyś
   - Sosnowiec - 28,9 tyś
   - Cieszyn 19,2 tyś

   Najmniej jest w:

   Siemianowicze Ślaskie - 6,4 tyś
   Jastrzebie-Zdrój - 5,9 tyś
   Lubliniec - 6 tyś
   Źory - 5 tyś
   Bieruń - 4,5 tyś
   Piekary ślaskie 4,3 tyś
   Świętochowice - 3,9 tyś

   Najwyższe wartości wskaźnika liczby podmiotów wpisanych do rejestru REGON na 10 tys.

   Bielski (miasto na prawach powiatu) - 1411
   Katowic (miasto na prawach powiatu) – 1 376 podmiotów
   Gliwic (miasto na prawach powiatu) – 1 240 podmiotów
   Częstochowy (miasto na prawach powiatu) – 1 111 podmiotów
   Sosnowiec (miasto na prawach powiatu) - 1089
   P. Cieszynski - 1048

   Najmniejszy wskażnik jest w:

   Piekary Śląskie (miasto na prawach powiatu) - 702
   Ruda Śląska (miasto na prawach powiatu) - 670
   Powiat Wodzisław - 669
   P. Rybnicki - 668
   Jastrzębie-Zdrój (miasto na prawach powiatu) - 640
   Wskaźnik 600-700 jest charakterystyczny dla powiatów we wschodnie Polsce a nie w super bogatym Górnym Slasku.

   Najwyższe wartości wskaźnika liczby podmiotów nowo zarejestrowanych do rejestru REGON na 10 tys.
   Bielska-Białej (miasto na prawach powiatu) – 113 podmiotów
   Częstochowy (miasto na prawach powiatu) – 103 podmioty
   Katowic (miasto na prawach powiatu) – 105 podmiotów
   Powiat Kłobucki - 87
   P. Cieszyński - 87
   Tychy (miasto na prawach powiatu) -
   Sosnowiec (miasto na prawach powiatu) - 84
   Dąbrowa Górnicza (miasto na prawach powiatu) - 83
   P. Bielski - 82
   Do grupy powiatów posiadających najniższy wskaźnik liczby podmiotów nowo zarejestrowanych do
   rejestru REGON na 10 tys. ludności należy zaliczyć w kolejności: powiat raciborski – 56 podmiotów, powiat rybnicki – 58 podmiotów, Jastrzębie-Zdrój – 62 podmioty oraz powiat gliwicki – 62 podmioty

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   HHHHHHHHHHHH

   HHHHHHHHHHHHH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zestawienie liczby milionerów w poszczególnych miastach województwa śląskiego, przygotowane według siedzib urzędów skarbowych.
   Katowicach (185)
   Częstochowie (163)
   Bielsku-Białej (145)...rozwiń całość

   Zestawienie liczby milionerów w poszczególnych miastach województwa śląskiego, przygotowane według siedzib urzędów skarbowych.
   Katowicach (185)
   Częstochowie (163)
   Bielsku-Białej (145)
   Gliwicach 96
   Tychach 72
   Rybniku 68.
   Po ponad 40 milionerów mają też: Będzin, Chorzów, Cieszyn, Dąbrowa Górnicza, Kłobuck, Mikołów, Tarnowskie Góry, Zabrze, Pszczyna - a tak dla kontrastu - Siedlce - 62, Nowym Sącz 106, Ostrów Wielkopolski 59, Leszno 47, Ostrołęka 42.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ańi jejich "pomjotův" pjerzińskich!

   Bo lyńistvo a uoszkliwość śe po Opach we gynach nośi. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 61


   Stykńe sam jus tych lůmpův, zaprzańcův z pruskich casův a śmjerdzirobůtkův!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cholonek

   Adolf Cholonek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 89 / 86

   Slazacy to banda nierobow. Obecnie na Slasku najlepiej wygladaja miasta, w ktorych dominuja naplywowi Gorole, bo ci potrafia pracowac i ksztalca dzieci. Hanys to zapijaczony obibok, ktorego bajtle...rozwiń całość

   Slazacy to banda nierobow. Obecnie na Slasku najlepiej wygladaja miasta, w ktorych dominuja naplywowi Gorole, bo ci potrafia pracowac i ksztalca dzieci. Hanys to zapijaczony obibok, ktorego bajtle koncza najczesciej hilwe lub zawodowke. Polecam ksiazke Janoscha "Cholonek"-tam jest cala prawda o Slazakach!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do @ Adolf......

   taki jedyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 64

   (...) Janosch(ur.11.03.1931) w legendarnej już powieści Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny w drapieżny i groteskowy sposób opisał krainę zapamiętaną ze swojego dzieciństwa, które przeżył w...rozwiń całość

   (...) Janosch(ur.11.03.1931) w legendarnej już powieści Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny w drapieżny i groteskowy sposób opisał krainę zapamiętaną ze swojego dzieciństwa, które przeżył w małej robotniczej osadzie na obrzeżach Zabrza. W pierwszym polskim wydaniu (1975) powieść została ocenzurowana i dopiero w tej edycji fragmenty opowiadające o "wyzwoleniu" Śląska i wyczynach Armii Czerwonej docierają do polskiego czytelnika. (...)
   Cholonek to powiesc o przedwojennych i nie tylko, losach lumpenproletariatu.

   @Adolf.... ciekaw jestem z jakich prymitywnych lumpow wywodzisz sie ty werbusie i twoja rodzina,skoro tak opluwasz innych, fanatyczny bojowkarzu.Tacy jak ty przyjezdzali na Slonsk ze skrzynka po margarynie obwiazana szpagatem mieszkali w "wulcach",z ktorych z daleka smierdzialo brudem.
   Teraz chociaz zakladasz garnitur to i tak sloma ci wychodzi z butow, zalosny przybledo ONRowski wyznawco "jedynie slusznej prawdy historycznej"zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Janosch uo Slonsokach

   Adolf Cholonek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 85

   A jo polecom Ci ta ksiunszka waszygo Janoscha ze Zobrza, ftory szkryflo sam ino profda uo wos Slonzokach i tyj "slonskij kulturze".

   Akcja dzieje sie w latach 30 stych XX wieku we Zobrze, to jes...rozwiń całość

   A jo polecom Ci ta ksiunszka waszygo Janoscha ze Zobrza, ftory szkryflo sam ino profda uo wos Slonzokach i tyj "slonskij kulturze".

   Akcja dzieje sie w latach 30 stych XX wieku we Zobrze, to jes jesce przed najazdym znienawidzonych hord Goroli i Rusow. Slonzoki walom gorzoua, chleja piffsko, a jak niy majom na sznapsa to ino bryna s cukrym abo wodom. Bryna za Niymca! Slonsoki robiom bajtli po piwsku, dupcom sie we hazlach, kszokach, baby zdradzajom hopow a chlopy baby. Kradnom, oszukujom Niymca, wyludzajom rynty, pulajom do ausgusow. Zajmujom sie przemytym tawarow ze znienawidoznej Republiki Gorolskiej za co Niymce szczelajom do nich a jak zlapiom do do haresztu. Slonsoki niynawidzom ewangelikow i Schidkow. Zmiyniajmom masowo nazwiska i mjano na niymickie. A powejsciu ruskich we 45 roku niszczom portrety Hitlera i godajom co som Poloki, a farorz ftory bou 100% Niymiec zaczyno godac piyknym polskim, bo zowdy bou Polok. Slonski frele dupcom sie z ruskimi za zarcie, alkohol i zygarki, a wiela chopow wiy lo tym i niy mo nic przeciw tymu.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do boroka co caly czos nom tu szkryflo lo Cholonku.....

   taki jedyn co nie ciyrpi gupielokow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 90 / 56

   W latach dwudziestych i jeszcze wczesniej na Slonsk zaczeli przybywac polscy uciekinierzy za chlebem i ci wlasnie przedstawiciele lumpenproletariatu sa najczesciej katolickimi bohaterami...rozwiń całość

   W latach dwudziestych i jeszcze wczesniej na Slonsk zaczeli przybywac polscy uciekinierzy za chlebem i ci wlasnie przedstawiciele lumpenproletariatu sa najczesciej katolickimi bohaterami "Cholonka".
   Prawdziwi Slonzacy w tych czsach byli w wiekszosci Ewagelikami .
   Mam pytanie jaki to towar mogli Slonzacy przemycac w latach trzydziestych z Polski?

   Zreszta jest wiek XXI, a polscy osadnicy na Slansku zyja nadal jak w Janoschowym "Cholonku" :

   ... Niedaleko mojij chałpy gorol i gorolica majom szynk.
   Łon i jego baba som na ryncie,choć ani łonyj, ani łonymu nic ni ma,zdrowi jak byki ale rynta majom,zresztom niy ino łoni,bo jego komple z tyj samyj wsi tyz.
   W tym szynku handlujom wszyskim: gorzołom bez a...,cygaretami bez a....,siedzom tam tyz hyndlyrze zakazanymi używkami i królowe E.... ,ftorym za pufmuter jes jego baba.Wieczor zodyn ni moze korzystać z toalety/som syf/,bo tam robiom te "krolowe"bez to wszysko jes łobejscane nałokoło.A nałokoło som sklepy i chodzom ludzie z małymi bajtlami .
   Małolaty tyż wszysko tam kupiom i cygarety, i alkohol, i "królowo" tyż.
   Sprzedowajom tyż gorzoła na pomp,a potym dopisujom i łon, i łona, i jejich dwie cery.
   Jak sie fto sprzeciwi i chce coś zmiynić to go szantażujom, wymuszajom .... ,już poru pobili i było tyż podpolynie w łokolicy.....tak to momy z tymi werbusami,ftorzi sie chyba nigdy nie ucywilizujom....

   Janosch nie przewidzial,ze jego lumpenproletariaccy naplywowi bohaterowie "Cholonka" w prawie niezmienionej postaci zyja do dzisiaj na Slonsku.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jonosch uo Slonsokach

   Adolf Cholonek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 76

   A jo polecom Ci ta ksiunszka waszygo Janoscha ze Zobrza, ftory szkryflo sam ino profda uo wos Slonzokach i tyj "slonskij kulturze".

   Akcja dzieje sie w lotach 30 stych XX wieku we Zobrze, to jes...rozwiń całość

   A jo polecom Ci ta ksiunszka waszygo Janoscha ze Zobrza, ftory szkryflo sam ino profda uo wos Slonzokach i tyj "slonskij kulturze".

   Akcja dzieje sie w lotach 30 stych XX wieku we Zobrze, to jes jesce przed najazdym znienawidzonych hord Goroli i Rusow. Slonzoki walom gorzoua, chleja piffsko, a jak niy majom na sznapsa to ino bryna s cukrym abo wodom. Bryna za Niymca! Slonsoki robiom bajtli po piwsku, dupcom sie we hazlach, kszokach, baby zdradzajom hopow a chlopy baby. Kradnom, loszukujom Niymca, wyludzajom rynty, pulajom do ausgusow. Zajmujom sie przemytym tawarow ze znienawidoznej Republiki Gorolskiej za co Niymce szczelajom do nich a jak zlapiom do do haresztu. Slonsoki niynawidzom ewangelikow i Schidkow. Zmiyniajmom masowo nazwiska i mjano na niymickie. A powejsciu ruskich we 45 roku niszczom portrety Hitlera i godajom co som Poloki, a farorz ftory bou 100% Niymiec zaczyno godac piyknym polskim, bo zowdy bou Polok. Slonski frele dupcom sie z ruskimi za zarcie, alkohol i zygarki, a wiela chopow wiy lo tym i niy mo nic przeciw tymu.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hierowski

   i co (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 80

   "chociaz zakladasz garnitur to i tak sloma ci wychodzi z butow, zalosny przybledo ONRowski wyznawco "jedynie slusznej prawdy historycznej"

   Z ONRem zwiazany byl Zdzislaw Hierowski, dziadek...rozwiń całość

   "chociaz zakladasz garnitur to i tak sloma ci wychodzi z butow, zalosny przybledo ONRowski wyznawco "jedynie slusznej prawdy historycznej"

   Z ONRem zwiazany byl Zdzislaw Hierowski, dziadek Jerzego Gorzelika....

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @i co....nie mysl za duzo,bo myslenie ci szkodzi........

   taki jedyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 60

   ...a Jerzy Gorzelik nie jest zwiazany z ONRem i w czym problem?
   Przeciez nie piszemy tu o dziadkach,bo gdybysmy dokladnie sprawdzili kim byli dziadkowie pewnych panow z PISu to dopiero by bylo...rozwiń całość

   ...a Jerzy Gorzelik nie jest zwiazany z ONRem i w czym problem?
   Przeciez nie piszemy tu o dziadkach,bo gdybysmy dokladnie sprawdzili kim byli dziadkowie pewnych panow z PISu to dopiero by bylo ciekawie, bezmyslny wyznawco "jedynie slusznej prawdy historycznej"zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przesada

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 54

   Nie należy generalizować, to wielce krzywdzące.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no własnie

   Slazok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 56

   i teraz na każdym kroku widzymy efekty to wykształcenie Polskie haha wykształcenia na papierku a w łepach pustki Niemiecki robotnik a Polski inżynier to jest taki sam poziom rozumowania a o...rozwiń całość

   i teraz na każdym kroku widzymy efekty to wykształcenie Polskie haha wykształcenia na papierku a w łepach pustki Niemiecki robotnik a Polski inżynier to jest taki sam poziom rozumowania a o twoim poziomie to już nima co godac zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polok

   polok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 75

   chopy jo wom wszystkim powia tak nie robcie z igły widły pogódźmy sie przeca my są jedyn naród czymu wy ta wojan polsko polsko szerzycie to wszystko przez tch obiboków z rządu oni doprowdzą do tego...rozwiń całość

   chopy jo wom wszystkim powia tak nie robcie z igły widły pogódźmy sie przeca my są jedyn naród czymu wy ta wojan polsko polsko szerzycie to wszystko przez tch obiboków z rządu oni doprowdzą do tego że nasze państwo sie rozpadnie tak jak kiedyś wienc godom wom pogódzmy sie srejmy na cały ich rząd.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ty mosz pysk jak cholon

   Rybniczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 63

   A to ciekawe zawsze za granicą godaja ze Poloki kradna pija itd nigdy nie było słyszec ze to Ślazoki .Ty mosz pysk cholon to tez nie dziwota ze mosz tam nasrane a po za tym twoj komentarz...rozwiń całość

   A to ciekawe zawsze za granicą godaja ze Poloki kradna pija itd nigdy nie było słyszec ze to Ślazoki .Ty mosz pysk cholon to tez nie dziwota ze mosz tam nasrane a po za tym twoj komentarz zasługuje na hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha głupi głupi na siana zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Slunsko mundrosc

   Barry Kent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 77

   Taaa, godaja, ze to Poloki, a jak przyjrzec sie blizej tym Polakom to sie okazuje, ze we Niymcach samochody kradna szlysjerskie ausidlery Spojrzysz na ich imiona i nazwiska to prawie zowdy okazuja...rozwiń całość

   Taaa, godaja, ze to Poloki, a jak przyjrzec sie blizej tym Polakom to sie okazuje, ze we Niymcach samochody kradna szlysjerskie ausidlery Spojrzysz na ich imiona i nazwiska to prawie zowdy okazuja sie, ze sa to roztomaita typy o charakterystycznych slaskich nazwiskach typu: Alojs Kowol, Zygfryd Nowok czy jakis Bercik Szyndzielorz, haha.

   Kedys w Holandii bylem swiadkiem, kedy policja zgarnela spora grupe "polskich" robotnikow, zaczynaja ich sprawdzac i okazuje sie, ze wszyscy sa ze Slaska i maja niemieckie paszporty... No to Holendrzy probuja z nimi godac po niemiecku, oczywiscie zodyn niy poradzil po niemiecku, po chwili probuja z nimi po niderlandzku, bo jezyk podobny, a nasze Slonzoki zas nic, to po chwili pada pytanie po angielsku i zas nie rozumiom... Nie przyznalem sie, ze jestem z Polski, zreszta i tak pewnie nie dogadalbym sie z nimi:-)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Barry Kent

   taki jedyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 82 / 64

   ... Nie przyznalem sie, ze jestem z Polski, zreszta i tak pewnie nie dogadalbym sie z nimi:-)..

   nie przyznales sie? bo nawet po polsku bezbednie nie potrafisz sie wypowiadac!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :-)

   mark (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 60

   Ja będąc za granicą nigdy nie mówię ze jestem z Polski ale że z Silesi:-)i że Ślązak/ktoś pyta gdzie Silesia to tłumaczę/.Nie spotkałem się nigdy z brakiem szacunku tylko z ciekawością i szacunkiem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobry gorolski wic

   Norbert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 60

   "to sie okazuje, ze we Niymcach samochody kradna szlysjerskie ausidlery"

   Teee, kajs to wyczytol, w gazetce polskiyj ? Abo czytosz science-fiction ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Berlinski raper Mok do polskich fanow

   on juz poznal Slazakow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 72

   na koniec. Czy chcesz coś przekazać Twoim polskim fanom?
   Pewnie, że chcę coś powiedzieć polskim dziewczynom, polskim fanom przy okazji
   też. Do wszystkich dziewczyn: Nie noście gaci (MOK...rozwiń całość

   na koniec. Czy chcesz coś przekazać Twoim polskim fanom?
   Pewnie, że chcę coś powiedzieć polskim dziewczynom, polskim fanom przy okazji
   też. Do wszystkich dziewczyn: Nie noście gaci (MOK powiedział to po polsku),
   tylko stringi. Uwierz mi, u mnie w domu było tak dużo Polaków! Polacy są cool!
   Ale ci, co pochodzą ze Śląska, muszą się w końcu zdecydować, czy uważają się za
   Niemców, czy Polaków!


   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niemcy pierwsi poznali sie na Slazakach

   slazacy to debile (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 75

   cytat niemieckiego dr Virchowa z 1848 r.: " Górnoślazak się
   najczęściej nie myje, pozostawiając tę troske niebu; niekiedy jego
   ciałozostaje
   uwolnione od brudu przez ulewny deszcz. Różnego...rozwiń całość

   cytat niemieckiego dr Virchowa z 1848 r.: " Górnoślazak się
   najczęściej nie myje, pozostawiając tę troske niebu; niekiedy jego
   ciałozostaje
   uwolnione od brudu przez ulewny deszcz. Różnego rodzaju robactwo,
   szczególnie
   wszy, jest częstym gosciem na jego ciele. Tak samo wielka jak to
   niechlujstwo
   jest bierność ludzi, niechęć do wysiłku umysłowego i fizycznego,
   skłonność do
   próżniactwa albo raczej do pozostawania w prózniactwie, co w każdym
   wolnym,
   przyzwyczajonym do pracy człowieku budzi raczej litość niz wstręt".   Rudolf Ludwig Karl Virchow (ur. 13 października 1821 w Schivelbein, obecnie Świdwin, zm. 5 września 1902 w Berlinie) – niemiecki patolog i antropolog, w latach 1849-1902 profesor uniwersytetów w Würzburgu i Berlinie.

   pl.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Virchow

   cytat z Horsta Bienka:" Kopalnia,
   gospoda, kościól, łóżko - to cztery słupki górnośląskiego baldachimu, albo
   mówiąc dosadniej: pracować, chlać, modlić się, spółkować - z tym był
   Górnoślazak właściwie szczęśliwy".

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do tego wyżyj

   Nie kombinuj za duzo webusie,bo .............. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 59

   (...) Podana fraza - cytat niemieckiego dr Virchowa z 1848 r.: " Górnoślazak sięnajczęściej nie myje, pozostawiając ... - nie została odnaleziona (...)

   (...) Podana fraza - cytat z Horsta...rozwiń całość

   (...) Podana fraza - cytat niemieckiego dr Virchowa z 1848 r.: " Górnoślazak sięnajczęściej nie myje, pozostawiając ... - nie została odnaleziona (...)

   (...) Podana fraza - cytat z Horsta Bienka:" Kopalnia,gospoda, kościól, łóżko - to cztery słupki górnośląskiego baldachimu ... - nie została odnaleziona (...)

   (...) Bienek z wielką miłością opisuje swoją małą ojczyznę – Gliwice i tereny w najbliższej okolicy. Bazując na wspomnieniach z młodości idealizuje tę ziemię. W jego książce Niemcy i Polacy żyją na Śląsku w zgodzie, a przyczyną antagonizmów są czynniki zewnętrzne – wielka polityka Niemiec i Polski, walka o bogactwo „czarnego Śląska” (...)


   Twoja niechec do wysilku umyslowego i czystosci oraz sklonnosc do nalogow jest charakterystyczna dla osobnikow twojej nacji,czego dowodem byl brud,alkoholizm i lenistwo werbusow-mieszkancow wulcow czyli po polsku hoteli robotniczych.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najwieksze pijanstwo zawsze bylo na Slasku

   haha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 65

   "Twoja niechec do wysilku umyslowego i czystosci oraz sklonnosc do nalogow jest charakterystyczna dla osobnikow twojej nacji,czego dowodem byl brud,alkoholizm i lenistwo werbusow-mieszkancow wulcow...rozwiń całość

   "Twoja niechec do wysilku umyslowego i czystosci oraz sklonnosc do nalogow jest charakterystyczna dla osobnikow twojej nacji,czego dowodem byl brud,alkoholizm i lenistwo werbusow-mieszkancow wulcow czyli po polsku hoteli robotniczych."

   Jan Nepomucen Alojzy Ficek (Fietzek, Fiecek) (ur. 9 maja 1790 w
   Dobrzeniu Wielkim, zm. 18 lutego 1862 w Piekarach Ślaskich), śląski
   ksiądz katolicki.


   W 1844 ks. Ficek wraz Stefanem Brzozowskim zainicjował wielką akcję
   duszpasterską mającą na celu zwalczenie plagi pijaństwa. Akcja
   antyalkoholowa była fenomenem przekraczającym granice Śląska, a z
   biegiem lat przybrała charakter walki o oblicze narodowe Śląska.
   pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Alojzy_Ficek


   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   slunsko ciymnota

   slunsku ciymnota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 79

   "Podana fraza - cytat niemieckiego dr Virchowa z 1848 r.: " Górnoślazak sięnajczęściej nie myje, pozostawiając ... - nie została odnaleziona (...)

   (...) Podana fraza - cytat z Horsta Bienka:"...rozwiń całość

   "Podana fraza - cytat niemieckiego dr Virchowa z 1848 r.: " Górnoślazak sięnajczęściej nie myje, pozostawiając ... - nie została odnaleziona (...)

   (...) Podana fraza - cytat z Horsta Bienka:" Kopalnia,gospoda, kościól, łóżko - to cztery słupki górnośląskiego baldachimu ... - nie została odnaleziona (...)


   To jest jest wlasnie nieuctwo Slazakow , ktorym mowilem. Cala ich wiedza o swiecie to wujek "google" i to jedynie w jezyku polskim, bo slasku debil innego nie zna:-)

   Oczywiscie szlysjerki debil o takiej pracy nie slyszal:
   "R. Virchow:
   Mitteilungen uber die in Oberschlesien herrschende Typhus - Epidemie (Berlin
   1848 r.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   potomku brudnych werbusow......

   taki jedyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 58

   Virchow,patolog,antropolog,higienista zmarl 1902 roku.
   Ciekawe jakby opisal polskich werbusow- osobnikow zasiedlajacych wulce/hotele robotnicze/gdyby zyl jeszcze w drugiej polowie dwudziestego...rozwiń całość

   Virchow,patolog,antropolog,higienista zmarl 1902 roku.
   Ciekawe jakby opisal polskich werbusow- osobnikow zasiedlajacych wulce/hotele robotnicze/gdyby zyl jeszcze w drugiej polowie dwudziestego wieku.
   Brud, potworny smrod ,alkoholizm i ich kobiety brudne, puszczalskie pijaczki.
   W jakich warunkach zostali wychowani,ze nie mieli nawyku mycia sie,prania i nie potrafili korzystac z toalety.
   Glupi ONRowski bojowkarzu,potomku brudnych,
   smierdzacych werbusow mozesz sobie pisac co chcesz o Slonzakach, ale i tak razem ze swoimi rodakami jestes sto lat za murzynami.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cholonek

   Adolf Cholonek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 73

   "Ciekawe jakby opisal polskich werbusow- osobnikow zasiedlajacych wulce/hotele robotnicze/gdyby zyl jeszcze w drugiej polowie dwudziestego wieku.
   Brud, potworny smrod ,alkoholizm i ich kobiety...rozwiń całość

   "Ciekawe jakby opisal polskich werbusow- osobnikow zasiedlajacych wulce/hotele robotnicze/gdyby zyl jeszcze w drugiej polowie dwudziestego wieku.
   Brud, potworny smrod ,alkoholizm i ich kobiety brudne, puszczalskie pijaczki.
   W jakich warunkach zostali wychowani,ze nie mieli nawyku mycia sie,prania i nie potrafili korzystac z toalety."

   A jo polecom Ci ta ksiunszka waszygo Janoscha ze Zobrza, ftory szkryflo sam ino profda uo wos Slonzokach i tyj "slonskij kulturze".

   Akcja dzieje sie w lotach 30 stych XX wieku we Zobrze, to jes jesce przed najazdym znienawidzonych hord Goroli i Rusow. Slonzoki walom gorzoua, chleja piffsko, a jak niy majom na sznapsa to ino bryna s cukrym abo wodom. Bryna za Niymca! Slonsoki robiom bajtli po piwsku, dupcom sie we hazlach, kszokach, baby zdradzajom hopow a chlopy baby. Kradnom, loszukujom Niymca, wyludzajom rynty, pulajom do ausgusow. Zajmujom sie przemytym tawarow ze znienawidoznej Republiki Gorolskiej za co Niymce szczelajom do nich a jak zlapiom do do haresztu. Slonsoki niynawidzom ewangelikow i Schidkow. Zmiyniajmom masowo nazwiska i mjano na niymickie. A powejsciu ruskich we 45 roku niszczom portrety Hitlera i godajom co som Poloki, a farorz ftory bou 100% Niymiec zaczyno godac piyknym polskim, bo zowdy bou Polok. Slonski frele dupcom sie z ruskimi za zarcie, alkohol i zygarki, a wiela chopow wiy lo tym i niy mo nic przeciw tymu.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a ty jeszcze raz przeczytaj moze cos wreszcie dotrze do pustego wszechpolskiego lba

   taki jedyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 85 / 51

   W latach dwudziestych i jeszcze wczesniej na Slonsk zaczeli przybywac polscy uciekinierzy za chlebem i ci wlasnie przedstawiciele lumpenproletariatu sa najczesciej katolickimi bohaterami...rozwiń całość

   W latach dwudziestych i jeszcze wczesniej na Slonsk zaczeli przybywac polscy uciekinierzy za chlebem i ci wlasnie przedstawiciele lumpenproletariatu sa najczesciej katolickimi bohaterami "Cholonka".
   Prawdziwi Slonzacy w tych czsach byli w wiekszosci Ewagelikami .
   Mam pytanie jaki to towar mogli Slonzacy przemycac w latach trzydziestych z Polski?

   Zreszta jest wiek XXI, a polscy osadnicy na Slansku zyja nadal jak w Janoschowym "Cholonku" :

   ... Niedaleko mojij chałpy gorol i gorolica majom szynk.
   Łon i jego baba som na ryncie,choć ani łonyj, ani łonymu nic ni ma,zdrowi jak byki ale rynta majom,zresztom niy ino łoni,bo jego komple z tyj samyj wsi tyz.
   W tym szynku handlujom wszyskim: gorzołom bez a...,cygaretami bez a....,siedzom tam tyz hyndlyrze zakazanymi używkami i królowe E.... ,ftorym za pufmuter jes jego baba.Wieczor zodyn ni moze korzystać z toalety/som syf/,bo tam robiom te "krolowe"bez to wszysko jes łobejscane nałokoło.A nałokoło som sklepy i chodzom ludzie z małymi bajtlami .
   Małolaty tyż wszysko tam kupiom i cygarety, i alkohol, i "królowo" tyż.
   Sprzedowajom tyż gorzoła na pomp,a potym dopisujom i łon, i łona, i jejich dwie cery.
   Jak sie fto sprzeciwi i chce coś zmiynić to go szantażujom, wymuszajom .... ,już poru pobili i było tyż podpolynie w łokolicy.....tak to momy z tymi werbusami,ftorzi sie chyba nigdy nie ucywilizujom....

   Janosch nie przewidzial,ze jego lumpenproletariaccy naplywowi bohaterowie "Cholonka" w prawie niezmienionej postaci zyja do dzisiaj na Slonsku.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bajtle od Gorzelik sa przezabawne

   haha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 77

   "W latach dwudziestych i jeszcze wczesniej na Slonsk zaczeli przybywac polscy uciekinierzy za chlebem i ci wlasnie przedstawiciele lumpenproletariatu sa najczesciej katolickimi bohaterami...rozwiń całość

   "W latach dwudziestych i jeszcze wczesniej na Slonsk zaczeli przybywac polscy uciekinierzy za chlebem i ci wlasnie przedstawiciele lumpenproletariatu sa najczesciej katolickimi bohaterami "Cholonka".
   Prawdziwi Slonzacy w tych czsach byli w wiekszosci Ewagelikami .
   Mam pytanie jaki to towar mogli Slonzacy przemycac w latach trzydziestych z Polski?"

   Prawdziwi Slazacy ewangelikami, boze co za debil! I ci naplywowi gorole byli czlonkami NSDAP, SS, SA i walczyli za fuehrera na froncie wschodnim??? Ty naprawde masz cos z garem!!!

   Jeszcze raz oddajmy glos Horstowi "Janoschowi Eckertowi:


   Jak zareagowali na "Cholonka" wysiedleni ze Śląska Niemcy?

   - Byli wściekli. Za książkę zmieszali mnie z błotem. Twierdzili, że wszystko
   było na odwrót, że Śląsk był rajem na ziemi - i byłby, gdyby im go nie
   odebrano. Nie przejmowałem się tym.

   Ślązacy w latach 30. popierali nazistów?

   - Niestety. Bardzo wielu gorliwie popierało Hitlera i nowe porządki.
   Jeden z
   moich nauczycieli powiedział na przykład podczas wojny, że zostanę
   zagazowany,
   bo jestem zbyt cherlawy. Inni chowali głowę w piasek, usiłowali
   jakoś
   przeczekać, przeżyć. Oporu nie było. Ślązacy zresztą nigdy nie
   protestowali
   przeciwko władzy. Nawet mój ojciec usiłował się wkręcić do nazistów.
   Został
   nawet członkiem SA. Dostał mundur, pałkę, ale po tygodniu został
   biedak
   wyrzucony z organizacji. Nie mam pojęcia za co. W domu to był temat
   tabu. Pewno
   jak zwykle ojciec przesadził z piciem
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Janosch

   haha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 66

   "Prawdziwi Slonzacy w tych czsach byli w wiekszosci Ewagelikami .
   Mam pytanie jaki to towar mogli Slonzacy przemycac w latach trzydziestych z Polski?
   "
   Wedlug niemieckich spisow z poczatku XX...rozwiń całość

   "Prawdziwi Slonzacy w tych czsach byli w wiekszosci Ewagelikami .
   Mam pytanie jaki to towar mogli Slonzacy przemycac w latach trzydziestych z Polski?
   "
   Wedlug niemieckich spisow z poczatku XX wieku ponad 90% mieszkancow Oberschlesien bylo katolikami. Na terenach wiejskich, gdzie prawie nie bylo ewangelickich przybyszow z glebi Rzeszy liczba katolikow byla jeszcze wyzsza.

   Jeszcze raz Horst "Janosch" Eckert:

   "Pamięta Pan swoich dziadków?

   - Oczywiście. To byli bardzo dobrzy ludzie. Dziadek, ojciec mojej matki
   Jadwigi, nazywał się Paweł Głodny. Zamiatał ulice. Babcia Maria Głodny
   pracowała na targu. Zabijała kury, kaczki i gęsi, sprzedawała warzywa. Cała
   moja rodzina żyła w strasznej biedzie. Ojciec Jan swego czasu, by zarobić,
   łapał bezpańskie psy, malował je i sprzedawał jako rasowe. Dziadka
   uwielbiałem. Spędzaliśmy ze sobą mnóstwo czasu. Dużo opowiadał, dawał
   zapalić.

   Fajkę?

   - Tak, tyle że nabitą podłą machorką, bo dziadka nie było stać na tytoń.
   Przepijał każdego feniga. Pamiętam jak dziś, gdy zapaliłem po raz pierwszy.
   Nie miałem wtedy nawet 10 lat. Wypaliłem i wydawało mi się, że potrafię
   latać. Że nie muszę schodzić po schodach naszego familoka, że mogę nad nimi
   przelecieć.

   Pił Pan też z dziadkiem?

   - Nie. Tylko z ojcem, i to dopiero gdy skończyłem 13 lat. Wódkę - rzadko. W
   knajpie u Kapicy sznaps kosztował 10 fenigów. Na świetne piwo Schultheiss z
   zabrskiego browaru raczej nie mogliśmy sobie pozwolić. Zwykle piliśmy bimber
   domowej roboty, tak jak ludzie z całej okolicy. Robiono go z żyta i
   kukurydzy. Miał cudowny smak.

   W tradycyjnych śląskich rodzinach dom twardą ręką trzymały kobiety. U Pana
   też rządziła mama i babcia?

   - Oczywiście. Kobiety na Śląsku były rozsądne i stateczne. To one trzymały
   wszystko w garści. Zaraz po wypłacie zabierały mężczyznom pieniądze, by ci
   wszystkiego nie przepili. Były też bardzo surowe i ortodoksyjnie katolickie.

   Mieszkaliście w biednym familoku - jednym z wielu takich samych domów, które
   budowano na Śląsku dla robotników.

   - Pamiętam każdy jego szczegół. Ściany wybudowano z cegieł, podłogi, schody i
   całą resztę z drewna. Stalowy był tylko zamek w drzwiach. Mieszkaliśmy na
   piętrze w dwóch malutkich pokojach. Nasze mieszkanie było dwukolorowe -
   podłoga czerwonawa, a ściany żółte od machorki. Gdy byłem małym dzieckiem,
   mieszkałem tylko z dziadkami. Ojciec i matka siedzieli w więzieniu. Chyba
   wpadli podczas szmuglu przez rzeczkę Czerniawkę. To było w Zabrzu bardzo
   popularne zajęcie. Np. mój dziadek i ojciec szmuglowali kamienie do
   zapalniczek. Za jeden można było po polskiej stronie dostać dziesięć jajek."   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do tego wyżyj

   taki jedyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 46

   zamilknij juz lepiej wszechpolski przybledo


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   slunsko ciymnota

   haha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 63

   Masz naprawde potezne argumynty, haha!!! Wiekszosc Slazakow byla 100 lat temu ewangelikami, haha::-)))))))))))

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieuctwo Slonzokow:-)

   Zeflik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 77

   No szczekajcie sobie hanyskie pieski, ale nawet w waszym ukochanym "Rajchu" to widac jak na dloni, bo bajtle od Hanysow, mimo ze posiadaja niemieckie paszporty to najczesciej koncza we Niymcach...rozwiń całość

   No szczekajcie sobie hanyskie pieski, ale nawet w waszym ukochanym "Rajchu" to widac jak na dloni, bo bajtle od Hanysow, mimo ze posiadaja niemieckie paszporty to najczesciej koncza we Niymcach jako robole, z kolei dzieci od Goroli koncza najlepsze niemieckie uniwersytety. Na Slasku takie porownania sa dla was jeszcze bardziej tragiczne, bo wystarczy spojrzec na UO czy UŚ... Jaki procent kadry tych slaskich uczelni stanowia etniczni Slazacy, 2%, 5% a moze 10%? O czym tu w ogole gadac jak nawet ten wasz Zdzislaw " Jerzy" Gorzelik to w 3/4 Gorol, zone ma z Lodzi, a jego slaski dziadek to byl wielki polski patriota, haha!:-)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kompensujesz swoje bialoczerwone kompleksy, boroku

   Norbert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 89 / 52

   "bo bajtle od Hanysow, mimo ze posiadaja niemieckie paszporty to najczesciej koncza we Niymcach jako robole," . mylisz sie kochanie, po prostu nie masz wgladu do kregów slaskich, bo hermetyczne i...rozwiń całość

   "bo bajtle od Hanysow, mimo ze posiadaja niemieckie paszporty to najczesciej koncza we Niymcach jako robole," . mylisz sie kochanie, po prostu nie masz wgladu do kregów slaskich, bo hermetyczne i takich dzikusów nie wpuszczaja. Slazacy sa w mediach, polityce, ekonomii - ale ty i tak bydziesz fulol te wasze polakowskie poezyje.

   I jeszcze jedno: pytales sie juz kiedys sam siebie,
   dlaczego ci twoi wspaniali polscy akademicy przyjezdzaja studiowac do Niemiec (i pluc na nie jak ty), a nie niemiecka mlodziez do Polski ? Nooo.... wlasnie - bo polskie "uczelnie" sa w 95% do pooooopy. eotzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieuctwo Goroli

   Ziutek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 43

   Nie szczekajcie sobie gorolskie pieski, ale nawet w waszej ukochanej anglii to widac jak na dloni, bo dzieci od goroli, mimo ze posiadaja polskie paszporty to najczesciej koncza w Anglii jako...rozwiń całość

   Nie szczekajcie sobie gorolskie pieski, ale nawet w waszej ukochanej anglii to widac jak na dloni, bo dzieci od goroli, mimo ze posiadaja polskie paszporty to najczesciej koncza w Anglii jako robole, z kolei dzieci od Hanysów koncza najlepsze polskie i niemieckie uniwersytety itd....... widzisz goroliku "fulac" to kazdy potrafi a do tego pod moim plikiem sie podszywac to potrafi tylko GOROL taki jak ty ,takie male zero....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Slazacy to matoly

   Zeflik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 68

   "Nie szczekajcie sobie gorolskie pieski, ale nawet w waszej ukochanej anglii to widac jak na dloni, bo dzieci od goroli, mimo ze posiadaja polskie paszporty to najczesciej koncza w Anglii jako...rozwiń całość

   "Nie szczekajcie sobie gorolskie pieski, ale nawet w waszej ukochanej anglii to widac jak na dloni, bo dzieci od goroli, mimo ze posiadaja polskie paszporty to najczesciej koncza w Anglii jako robole,"

   Widac nawet nie wytknales nosa ze swojego smierdzacego familoka, bo gdybys chociaz raz byl w UK to bys widzial, ze tysiace tamtejszych Polakow studiuja i to na najlepszych brytyjskich uczelniach. Polacy w UK to jedna z najlepiej zintegrowanych narodowosci. Na przyklad ze spolecznosci brytyjskich Polakow wywodzi sie ur. w Londynie obecny polski minister finansow Vincent Anthony "Jacek " Rostowski. Jego ojciec i dziadek wykladali na brytyjskich uczelniach. Dziadek Jakub Rostowski byl profesorem i dziekanem uniwersytetu w Edynburgu. Z polskiej spolecznosci wywodza sie rowniez znani brytyjscy politycy tacy jak: Daniel Kawczynski, Mark Lazarowicz, Denis Mc Shane czy David Miliband. Rowniez brytyjski wicepremier Nick Clegg przyznaje sie do polskich korzeni, bo jego pradziadek Igancy Zakrzewski byl prokuratorem generalnym w carskiej Rosji. David Miliband o sobie mowi:
   "'one of the million Britons who have Polish blood"

   A teraz przejdzimy do waszego ukochanego "Rajchu", gdzie nawet Angela Merkel podkresla polskie korzenie:
   "Merkel: Wie ich dem SPIEGEL neulich schon offenbarte, bin ich zu
   einem Viertel polnisch. Ich finde es bemerkenswert, dass erst die
   Hugenotten kommen mussten, damit man in Preußen Stoff weben konnte,
   der nicht kratzt."

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Zeflik werbusie,fto jes matolym? Niy z nami take numery!!!

   taki jedyn co nie ciyrpi gupielokow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 44

   Polskie korzenie Nicka Clegg'a -jego pradziadek byl Prokuratorem Generalnym w carskiej Rosji.Tak naprawde tyko Rosjanie piastowali takie stanowiska, a Nick Clegg uwaza sie za polrosjanina....rozwiń całość

   Polskie korzenie Nicka Clegg'a -jego pradziadek byl Prokuratorem Generalnym w carskiej Rosji.Tak naprawde tyko Rosjanie piastowali takie stanowiska, a Nick Clegg uwaza sie za polrosjanina.

   Polskie korzenie Angeli Merkel(?) -jej babka pochodziła z Elblaga i na trzy lata przed wybuchem wojny rodzina wyjechala w glab Niemiec do Hamburga,bo przeciez Elblag dopiero po 1945 roku znalazl sie w Polsce.

   (...) Na przełomie XIX i XX wieku kamienicę (jej ówczesny adres to Tannenberallee 45) zamieszkiwali urzędnicy, szczególnie ci wysocy rangą. Do tego elitarnego grona należał Emil Richard Drange, wtedy już Ober Stadtsekretär, nadsekretarz rady miasta. Wraz z żoną Emmą z domu Wachs i córeczką Gertrud zajmował stumetrowe mieszkanie położone na pierwszym piętrze (...)
   / Gertrud to babka pani Angeli/

   (...) Jan Anthony Vincent-Rostowski, znany też jako Jacek - bo o nim mowa - już w piątek ponownie zostanie powołany na stanowisko ministra finansów. W zamian my i nasze dzieci będziemy mogli spłacić 12-, a może 13-cyfrowy dług(...) - chwalac sie tym czlowiekiem tylko sie kompromitujesz.

   Polacy w Wielkiej Brytanii zamuja sie glownie sprzataniem,opieka nad starszymi osobami ,pijanstwem, kradziezami i gwaltami......

   @Zeflik jak widac nie masz sie czym chwalic,twoje naciagane teorie sa chyba podane ci "do wierzenia jako jedyna prawda" przez ONRowskich guru.
   Biydny gupieloku twoja radosna ONRowska tworczosc jest nam dobrze znana ,niy z nami take numery.......zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Merkel

   Jahnz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 68

   "Merkel was born Angela Dorothea Kasner in Hamburg, West Germany, the daughter of Horst Kasner (1926–2011), native of Berlin, and his wife, Herlind (born 1928 in Danzig, as Herlind Jentzsch),...rozwiń całość

   "Merkel was born Angela Dorothea Kasner in Hamburg, West Germany, the daughter of Horst Kasner (1926–2011), native of Berlin, and his wife, Herlind (born 1928 in Danzig, as Herlind Jentzsch), a teacher of English and Latin. Her mother was once a member of the Social Democratic Party of Germany. In an interview with Der Spiegel in 2000, Merkel stated that she was one quarter Polish"

   Merkel: Wie ich dem SPIEGEL neulich schon offenbarte, bin ich zu einem Viertel polnisch. Ich finde es bemerkenswert, dass erst die Hugenotten kommen mussten, damit man in Preußen Stoff weben konnte, der nicht kratzt.

   http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-18124491.html

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   slunsko ciymnota

   rece opadaja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 77

   "Polskie korzenie Nicka Clegg'a -jego pradziadek byl Prokuratorem Generalnym w carskiej Rosji.Tak naprawde tyko Rosjanie piastowali takie stanowiska, a Nick Clegg uwaza sie za polrosjanina"...rozwiń całość

   "Polskie korzenie Nicka Clegg'a -jego pradziadek byl Prokuratorem Generalnym w carskiej Rosji.Tak naprawde tyko Rosjanie piastowali takie stanowiska, a Nick Clegg uwaza sie za polrosjanina"

   Pomijam to, ze nie potrafisz pisac po polsku...Czytaj cos wiecej niz polska wikipedie:-)

   "On his father's side of the family Clegg is related to Kira von Engelhardt, daughter of a Russian baron of German, Polish and Ukrainian origin, Ignaty Zakrevsky, an attorney general of the Imperial Russian senate, the writer Moura Budberg, and his English grandfather Hugh Anthony Clegg, editor of the British Medical Journal for 35 years"

   A co do Merkel to chyba ona wie co mowi, a mowi ze jej dziadek byl polskiego pochodzenia. Ale rozumiem, ze slaski przyglup jest lepiej poinformowany niz pani kanclerz...

   "

   "Merkel: Wie ich dem SPIEGEL neulich schon offenbarte, bin ich zu
   einem Viertel polnisch. Ich finde es bemerkenswert, dass erst die
   Hugenotten kommen mussten, damit man in Preußen Stoff weben konnte,
   der nicht kratzt."

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Warto poczytac

   Jahnz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 67

   Clegg nie moze byc w polowie Rosjaninem z prostej przyczyny: w Rosji urodzila sie jego babcia Kira von Engelhardt, ktora etnicznie w ogole nie byla Rosjanka. Takze w zylach Clegga nie plynie ANI...rozwiń całość

   Clegg nie moze byc w polowie Rosjaninem z prostej przyczyny: w Rosji urodzila sie jego babcia Kira von Engelhardt, ktora etnicznie w ogole nie byla Rosjanka. Takze w zylach Clegga nie plynie ANI JEDNA KROPLA rosyjskiej krwi. Kira von Engelhardt byla corka barona Arthura von Engelhardta, ktory byl rosyjskim Niemcem i Aleksandry Zakrzewskiej, ktorej ojciec Ignacy Zakrzewski byl rosyjskim prokuratorem generalnym. Rodzina Zakrzewskich wywodzi sie z Ukrainy,a tamtejsza szlachta w XIX wieku byla CALKOWICIE polska( Zakrzewski to bardzo polskie nazwisko- typowe dla centralnej Polski), co odroznialo ja od szlachty bialoruskiej i litewskiej, ktora w wiekszosci wywodzila sie ze spolonizowanych rodow ruskich o wschodnich nazwiskach. A co do babci Clegga to:

   "Kira von Engelhardt is sometimes described as
   Russian. She was Russian in the sense that she was a citizen of the
   multiethnic Russian Empire. She was however not ethnically Russian"

   "Kira von Engelhardt was born 2 July 1909 in Russia to Baron Arthur von Engelhardt, of Smolensk and Alexandra ‘Alla’ Ignatievna Zakrevskaya (1884-1960) and died 2005 in Greater London, England of unspecified causes. She married Hugh Anthony Clegg, C.B.E. (1900-1983) . "


   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polacy lubia sie uczyc i efekty widac

   slunsko ciymnota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 71

   Skoro Polakow nikt nie lubi to dlaczego w prawie wszystkich krajach lezacych w poblizu Polski rzadza politycy, ktorzy dumnie podkreslaja polskie pochodzenie, haha:-)


   1. Łotwa - Valdis...rozwiń całość

   Skoro Polakow nikt nie lubi to dlaczego w prawie wszystkich krajach lezacych w poblizu Polski rzadza politycy, ktorzy dumnie podkreslaja polskie pochodzenie, haha:-)


   1. Łotwa - Valdis Dombrovskis (Domborowski/Dąbrowski)
   2. Litwa - Dalia Grybauskaitė (dosłownie: Grzybowszczanka)
   3. Ukraina - Wiktor Janukowycz (Janukowicz)
   4.Slowacja-Iveta Radičová
   5. Angela Markel

   "
   Poľka Radičová
   Nová premiérka do Varšavy vyrazila už krátko po vymenovaní, jej predchodca Robert Fico šiel do Poľska až v októbri 2006. Radičovej vláda by s Poľskom mohla mať ešte lepšie vzťahy ako obyčajne. Okrem politickej blízkosti - Tuskova vláda je rovnako pravicová - by k tomu mohli pomôcť aj Radičovej korene.

   „Pani premiérka to zo skromnosti opomenula, tak to poviem ja. Mama pani premiérky bola Poľka,“ povedal premiér Tusk na tlačovej konferencii. „Ja sa aj tu cítim doma,“ usmiala sa Radičová."

   "Wiktor Janukowycz: Mój dziadek i pradziadek byli litewskimi Polakami, katolikami. Dopiero mój ojciec, który urodził się w Donbasie i ożenił z kobietą pochodzącą z Rosji, oderwał się od tamtych ziem. Babcia opowiadała mi, że urodziła się w Warszawie. Jej matka zmarła, gdy była mała, a ojciec ożenił się z litewską Polką i przeniósł do Wilna. Rewolucja zmusiła ich do ucieczki, babcia trafiła wówczas do Witebska. Tam poznała mego dziadka, który żył w Dokszycach, a wieś Januki znajduje się właśnie obok Dokszyc. Gdy po raz pierwszy wybrałem się do Chatynia, w którym znajduje się wielki cmentarz spalonych wsi białoruskich (podczas II wojny światowej – red.), pojechałem do Witebska, do rejonu dokszyckiego i do wsi Januki..".   "Merkel: Wie ich dem SPIEGEL neulich schon offenbarte, bin ich zu
   einem Viertel polnisch. Ich finde es bemerkenswert, dass erst die
   Hugenotten kommen mussten, damit man in Preußen Stoff weben konnte,
   der nicht kratzt."

   "Rz:Pana nazwisko brzmi bardzo polsko...

   Valdis Dombrovskis: Na Łotwie mamy dużą mniejszość polską, około 50 tysięcy [na 2,27 mln mieszkańców – przyp. red.]. To jedna z najlepiej zintegrowanych i lojalnych mniejszości w naszym kraju. Mamy z nią bardzo wiele pozytywnych doświadczeń. Nie jest niczym niezwykłym na Łotwie, że ktoś nosi polskobrzmiące nazwisko, choć z łotewską końcówką. Ale to prawda, zarówno ze strony ojca, jak i mamy mam polskie korzenie.

   Pana rodzice mówili po polsku?

   Ze strony ojca polskie korzenie sięgają poprzednich pokoleń. Dziś z pokolenia na pokolenie przechodzi już tylko nazwisko, nie język. Ze strony mamy – moi dziadkowie byli Polakami, mieszkali w Rydze. Na Łotwie każdy może wybrać narodowość, jaką chce wpisać do paszportu. I moja mama wpisała łotewską. Ale jej starsza siostra polską. I ona mówiła po polsku, chodziła też na spotkania polskiej społeczności. W moim domu mówiło się jednak po łotewsku. Ja po polsku nie mówię.

   Nie było z tego powodu konfliktu w rodzinie?

   Nie. Zresztą siostra mamy wyszła za mąż za Rosjanina. Jej syn mówi po rosyjsku. To bardzo skomplikowane (śmiech)."   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do tego wyżyj

   taki jedyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 46

   ....Polacy lubia sie uczyc i efekty widac......

   szczegolnie za granica gdzie zajmuja sie glownie sprzataniem,zmywaniem ,a jak awansuja to na kase w Tesco za najnizsza stawke

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tacy sa Slazacy

   haha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 61

   Chlopie, chocbys tu wrzucil tysiac linkow z wypowiedziami w jezyku angielskim, niemieckim, hiszpnaskim, rosyjskim, Clegga, Merkel i wielu innych, w ktorych mowia, ze sa polskiego pochodzenia, to...rozwiń całość

   Chlopie, chocbys tu wrzucil tysiac linkow z wypowiedziami w jezyku angielskim, niemieckim, hiszpnaskim, rosyjskim, Clegga, Merkel i wielu innych, w ktorych mowia, ze sa polskiego pochodzenia, to i tak Szlysjery nic z tego nie zrozumieja, bo oni nie znaja zadnego jezyka! Dyc uoniy wiydzom ino to co im uozarty uonkel pedziou za hasiokykim kole familoka...
   Juz ktos napisal:

   'Kedys w Holandii bylem swiadkiem, kedy policja zgarnela spora grupe "polskich" robotnikow, zaczynaja ich sprawdzac i okazuje sie, ze wszyscy sa ze Slaska i maja niemieckie paszporty... No to Holendrzy probuja z nimi godac po niemiecku, oczywiscie zodyn niy poradzil po niemiecku, po chwili probuja z nimi po niderlandzku, bo jezyk podobny, a nasze Slonzoki zas nic, to po chwili pada pytanie po angielsku i zas nie rozumiom... Nie przyznalem sie, ze jestem z Polski, zreszta i tak pewnie nie dogadalbym sie z nimi:-) "   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Za to Ślązacy kierują najlepszymi polskimi uczelniami!

   Tak własnie jest np. w pobliskim Krakowie! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 50


   Rektorami dwóch najznamienitszych krakowskich uczelni są ...
   ŚLĄZACY! :-)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uczelnie na Gornym Slasku

   wiedzacy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 61

   Za Niemca na Gornym Slasku nie bylo ani jednej wyzszej uczelni. Dopiero Gorole zbudowaly, haha.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hanys nadaje sie ino do lopaty

   Zeflik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 61

   "Dramatyczny list pasterski wystosował w tej sprawie biskup opolski Alfons
   Nossol. Dwa lata temu na Wielkanoc ludzie usłyszeli z ambon: „Rozwody na
   śląskiej wsi jeszcze do niedawna były...rozwiń całość

   "Dramatyczny list pasterski wystosował w tej sprawie biskup opolski Alfons
   Nossol. Dwa lata temu na Wielkanoc ludzie usłyszeli z ambon: „Rozwody na
   śląskiej wsi jeszcze do niedawna były czymś obcym. Obecnie zaś zdarzają się
   one coraz częściej. Czy warto dalej narażać trwałość małżeństwa i dobre
   wychowanie dzieci?”. Dla wielu ten apel był wstrząsem, ale wielu oburzył.
   Choć jedni i drudzy od dawna wiedzieli, że na saksach często i alkohol się
   pojawia, i kobiety, a w Holandii narkotyki.

   A biskup tak prosił: „Kochana młodzieży, błagam was: uczcie się dalej!
   Najlepszym kapitałem, największym bogactwem, jaki możecie wnieść w swoje
   dorosłe życie, są nie pieniądze, ale wiedza osiągnięta podczas lat nauki i
   studiów”.
   Ale chyba nie podziałało – martwi się wójt Izbicka.

   – Nie wychodzi tłumaczenie, choć żyły sobie w szkole wypruwamy – wzdycha
   dyrektor miejscowego gimnazjum.

   – Pokazuję przykład córki, która skończyła prawo w Niemczech, i syna, który
   studiuje matematykę we Wrocławiu – mówi poseł Kroll. – Ale u nas wciąż
   najpopularniejszy jest model: najkrótsza zawodówka i pusta główka.
   "zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zeflik to gorolski Ziutek

   Zeflik (Echt) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 58

   ........

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A GOROL DO GNOJA się tylko nadaje

   kazik z keleckego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 52

   tak. gorol do gnoja

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Zeflik (fałszywy gorolsko polaczkowy nick)

   slonzok hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 43

   PO TWOJICH WPISACH WIDAĆ GOROLU ŻE "ADRENALINKA" ROŚNIE W TWOJIJ PUSTEJ GŁÓWCE JAK CZYTOSZ KEDY HANYSY (MOGOM) I GODAJOM PEŁNOM GYMBOM ŁO SWOJICH SPRAWACH.
   NOM HANYSOM SIE TO PODOBO , JAK WY...rozwiń całość

   PO TWOJICH WPISACH WIDAĆ GOROLU ŻE "ADRENALINKA" ROŚNIE W TWOJIJ PUSTEJ GŁÓWCE JAK CZYTOSZ KEDY HANYSY (MOGOM) I GODAJOM PEŁNOM GYMBOM ŁO SWOJICH SPRAWACH.
   NOM HANYSOM SIE TO PODOBO , JAK WY GOROLE ZACZYNOCIE SIE "GRYŹĆ".zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szlysjery ino ciepac guffnym poradzom:-)

   Adolf Cholonek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 58

   A dr Danuta Berlinska z UO napisala:

   "Co do Ślązaków, to K.Żygulski w badaniach
   w
   1956 roku już stwierdził, że maja oni niższe aspiracje edukacyjne i preferują
   kształcenie dzieci w takich...rozwiń całość

   A dr Danuta Berlinska z UO napisala:

   "Co do Ślązaków, to K.Żygulski w badaniach
   w
   1956 roku już stwierdził, że maja oni niższe aspiracje edukacyjne i preferują
   kształcenie dzieci w takich zawodach, na które było zapotrzebowanie na
   niemieckim rynku pracy. Tendecja ta dopiero po przełomie ustrojowym zaczęła
   słabnąć. W świetle badań Ślązacy czterokrotnie rzadziej legitymują się
   wyższym
   wykształceniem niż Polacy. "zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   o maj god

   mark (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 57

   no tak w tym roku Ślazacy mieli mniejsze aspiracje edukacyjne bo na grubie zarabiało się dużo lepiej niż np. na każdym stanowisku w szpitalu/ordynator itd./wielkie mi halo.Ciekawe jakie ty bys miał...rozwiń całość

   no tak w tym roku Ślazacy mieli mniejsze aspiracje edukacyjne bo na grubie zarabiało się dużo lepiej niż np. na każdym stanowisku w szpitalu/ordynator itd./wielkie mi halo.Ciekawe jakie ty bys miał wtedy aspiracjezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mózgownica w ksztalcie BANIOKA

   Zeflik ( Echt ) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 59

   Uwazaj zeby twój inteligentny "baniok" z twoimi wyzszymi aspiracjami nie peknal jak banka mydlana.....
   Nalezysz do tzw. Rasy Super Homo Sapiens made in gorol...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wypowiedz dr Danuty Berlinskie z UO

   Zeflik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 53

   "Dobry Wieczór!
   Śledzę tę dyskusję i jeśli pojawiają się argumenty, których sama użyłabym, to
   się nie mieszam. Badania, w których uczestniczyłam lub prowadziłam
   samodzielnie
   od ponad 20 lat...rozwiń całość

   "Dobry Wieczór!
   Śledzę tę dyskusję i jeśli pojawiają się argumenty, których sama użyłabym, to
   się nie mieszam. Badania, w których uczestniczyłam lub prowadziłam
   samodzielnie
   od ponad 20 lat w pełni potwierdzaja Pańskie twierdzenia. Można tylko dodać,
   że
   nawet nie trzeba przywoływać przykładu Podlasia. Wiele wsi zamieszkanych
   przez
   przesiedleńców z Kresów wyludniało się, ponieważ wielu rodziców sprzedawało,
   jak Pan pisał, ostatnie kury i nakłaniało dzieci do kształcenia. Dodatkowym
   powodem było to, że nie byli pewni własności, więc wykształcenie było bardzo
   ważnym zabezpieczeniem przyszłości. Co do Ślązaków, to K.Żygulski w badaniach
   w
   1956 roku już stwierdził, że maja oni niższe aspiracje edukacyjne i preferują
   kształcenie dzieci w takich zawodach, na które było zapotrzebowanie na
   niemieckim rynku pracy. Tendecja ta dopiero po przełomie ustrojowym zaczęła
   słabnąć. W świetle badań Ślązacy czterokrotnie rzadziej legitymują się
   wyższym
   wykształceniem niż Polacy.
   Nie do końca podzielam pogląd o dostępności wyższego wykształcenia w PRL.
   Bylo
   mało uczelni i badania z lat 70-tych pokazały, że w skali kraju odsetek
   młodzieży chłopskiej na studiach był taki sam, jak przed wojną! Przyczyną był
   niski poziom nauczania w szkołach wiejskich. Mimo to wybitnie zdolne dzieci
   chłopskie zachęcane przez rodziców i nauczycieli mogły trafić na uniwersytety.
   Bilans PRL - 7% z wyższym wykształceniem wobec 25-35% w krajach UE najlepiej
   świadczy, ze występowały bariery w dostępie. Przytaczane badania wskazywały
   na
   odtwarzanie pozycji społecznej rodziców - najwyższy odsetek wśród studentów
   stanowiły dzieci tzw. inteligencji. Obecnie liczba studentów wzrosła
   czterokrotnie - możemy więc mówić o prawdziwym boomie edukacyjnym, pomimo
   kosztów, które nigdy nie były małe. Moi rodzice np. podsumowali, ze
   pieniądze,
   które dawali bratu i mnie na studiach (na opłacenie stancji i jedzenie)
   starczyłyby na zakup dużego fiata. Podkreslali, że niczego sie nie dorobili. "

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jjjjjj

   jjjjjjjjjj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   I to nadal pokutuje wsród Slazaków - jak to pięknie ujął poseł Kroll - byle jaka zawodówka i pusta główka.
   A teraz nieco statystyk z 2012 r ( na podstawie GUS-u)

   Liczba studentów na 10 tys....rozwiń całość

   I to nadal pokutuje wsród Slazaków - jak to pięknie ujął poseł Kroll - byle jaka zawodówka i pusta główka.
   A teraz nieco statystyk z 2012 r ( na podstawie GUS-u)

   Liczba studentów na 10 tys. mieszkańców w roku akademickim 2011/2012 wynosiła w województwie śląskim 368, co plasowało region na dwunastej pozycji w kraju.

   Najwyższy odsetek osób posiadających wykształcenie wyższe wystąpił w:
   Katowice (23,7%)
   Częstochowa (23,7%)
   Gliwice (po 21,7%)
   Bielsko-Biała (21,5%)
   Dalej jest powiat. Zawierciański,Powiat. Będziński, Sosnowiec, Mysłowice, Jaworzno, Tychy po około 20 %.

   Bezrobocie u osób z wyższym wykształceniem wynosi - 5,4 %.

   Najwyższy udział bezrobotnej młodzieży zanotowano w powiatach:
   rybnickim (28,3%)
   pszczyńskim (27,9%),
   wodzisławskim (26,9%)
   natomiast najniższy w powiatach :
   Częstochowie (11,2%)
   Bielsku- Białej (12%)
   Dąbrowie Górniczej (13,1%)

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ziutek podpisujacy sie jako Zeflik

   Zeflik (Echt) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 46

   To co tam wybazgrales to rasistowskie przemyslenia kogos tam....które sam propagujesz na lamach DZ i to w dodatku pod moim plikiem.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szlysjerki boroku

   Zeflik Kowol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 62

   To som yno fakty, jo wiym co wos ta proffda boli. Szlysjery do szule niy lazom, bo sam gorolskie rechtory yno nos gupot uczom, a pszeca my Sloszoki niy chcyma siy ucyc, bo muj fatyr i opa miou yno...rozwiń całość

   To som yno fakty, jo wiym co wos ta proffda boli. Szlysjery do szule niy lazom, bo sam gorolskie rechtory yno nos gupot uczom, a pszeca my Sloszoki niy chcyma siy ucyc, bo muj fatyr i opa miou yno hilwa, a pucowac hazle poradziou, a jak niy momy geldu na gorzola, gras eli kryska biouygo to soffdy mogymy fklupac Gorolowi kajs we bramie abo za hasiokiym. Bo po co taki gorolski ciul uaziy kole naszych familokuf? Pyrskzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gorolski boroku

   Zeflik (echt) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 54

   Naucz sie po polsku, pózniej po slunsku a potem mozesz bzdury pisac goroliku.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I godac niy poradzi

   Zeflik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 53

   Nostympny bajtel uod Gorzelika, ftory godki niy sno:-)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kaj`ś Ty to Zefel wynojd?

   Nostympny?! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 91 / 51


   A ńy ...
   nächste, dolszy lebo ...
   drugi?!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   slaski

   Vic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 67

   To ten nowoslaski belkot, ktorym mowi Gorzelik i jego trupa? Slaski ma kilkanascie odmian, bo na przyklad jedni Slazacy godajom a inni rzondzom...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wic

   haha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 55

   Idzie Hanys Alojs ze swoim synem pod gruba i pado do bajtla: Wiydzisz mody ta gruba? Jo mom jusz sam robota 20 lot, ty tyz kedys bydzies miou sam robota, jak jo, onkle, twoj opai calo naszo...rozwiń całość

   Idzie Hanys Alojs ze swoim synem pod gruba i pado do bajtla: Wiydzisz mody ta gruba? Jo mom jusz sam robota 20 lot, ty tyz kedys bydzies miou sam robota, jak jo, onkle, twoj opai calo naszo familja!!!! Mija pora minut i podchodzi Zoguymbjok z synem i pado: Widzisz synek te kopalnie, patrz, kiedys bedziesz tam dyrektorem!:-)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gnidy zawsze plywaja

   Norbert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 42

   "kiedys bedziesz tam dyrektorem!"

   Nie kiedys, a jutro, zalatwie ci
   (mam kuzyna, zaczal na bazarze, potem byl w partii,
   teraz napada na sklepy jubilerskie w Szwajcarii,
   madry chlopak, dorobil...rozwiń całość

   "kiedys bedziesz tam dyrektorem!"

   Nie kiedys, a jutro, zalatwie ci
   (mam kuzyna, zaczal na bazarze, potem byl w partii,
   teraz napada na sklepy jubilerskie w Szwajcarii,
   madry chlopak, dorobil sie, zna ciekawych ludzi)
   - jakem twój tautus i cwaniak-intrygant-ignorant-zaglebiak.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   taka prawda

   El Gordo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 52

   "Nie kiedys, a jutro, zalatwie ci"

   Widzisz tak wyglada swiat, ale najpierw trzeba znac takich co ci cos zalatwia. A Slazak to nieuk i co najwyzej zna kamratow z familoka, ktorzy zalatwia mu...rozwiń całość

   "Nie kiedys, a jutro, zalatwie ci"

   Widzisz tak wyglada swiat, ale najpierw trzeba znac takich co ci cos zalatwia. A Slazak to nieuk i co najwyzej zna kamratow z familoka, ktorzy zalatwia mu kreske spida czy gieta grasu. Poczytaj boroku jak zalatwil sobie robote kanclerz Schroeder, jak wyglada zalatwianie po znajomosci w Wielkiej Brytanii, jak Sarkozy zalatwil pierwsza prace nieudouczonemu synowi(cala Francja byla wciekla!). Tak samo jest nawet w USA, gdzie prezydentem byl Bush Jr, ktorego tatus i wplywowa rodzinka doslownie wszedzie ciagneli za uszy, bo nawet bedac alkoholikiem po kilku wyrokach zajmowal odpowiedzialne stanowiska.Zreszta w USA znacznia czesc czlonkow IR i senatu zasiada w obu izbach od kilku pokolen- stad nazwiska typu John Stevenson V czy William Jefferson IVzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zabryniczny kombinator

   taki jedyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 49

   Taki wlasnie jest zabryniczy, prymitywny kombinator ,oszust i zlodziej.
   Dlatego cala Europa nimi gardzi, a oni w swojej glupocie tego nie rozumieja

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dowod na inteligencje narodu slaskiego

   haha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 63

   Polecom tyn kosek:

   http://www.youtube.com/watch?v=t-9F7SFOIC4

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bernard Kurzawa bydzie nostympnym Firerym Szlysjeruf!

   Teoś Schykosky (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 69

   Wypowiedzi kandydata na radnego RASiu i znajomego Gorzelika, Pana Bernarda Kurzawy:

   "Moje tętnice spływają nienawiścią gorącą jak płynna stal ,żydzi to największa zakała ludzkości ,słuchaj...rozwiń całość

   Wypowiedzi kandydata na radnego RASiu i znajomego Gorzelika, Pana Bernarda Kurzawy:

   "Moje tętnice spływają nienawiścią gorącą jak płynna stal ,żydzi to największa zakała ludzkości ,słuchaj żydzie nienawidzę was jak nic na tym świecie, jesteście jak zaraza jam muchy sracie wszędzie i wszędzie was pełno

   mój dziadek was nie nienawidził całym sercem, jestem dumny z każdej osoby w mojej rodzinie z każdego przodka który przyczynił się do śmierci żyda. Nie jestem osobą anonimową Bernard Kurzawa Cmok Laby. "

   Wypowiedz Kurzawy:

   http://w463.wrzuta.pl/obraz/8WanbGSYPQv/kurzawa


   Kurzawa z Gorzelikiem:
   http://imageshack.us/photo/my-images/839/kurzawaigorzelik.jpg/

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozwiązanie jest jedno

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 58

   Północna część do Łodzi, Beskidy do Krakowa, a reszta z Opolskim do Wrocławia - tam wybiją z głowy różne pomysły, a na otarcie łez zrobić powiat górnoślaski. Same oszczędności, a w następnym etapie...rozwiń całość

   Północna część do Łodzi, Beskidy do Krakowa, a reszta z Opolskim do Wrocławia - tam wybiją z głowy różne pomysły, a na otarcie łez zrobić powiat górnoślaski. Same oszczędności, a w następnym etapie telewizje Opole i Katowice zdegradować do redakcji lokalnych regionalnej anteny, tak aby lokalni krzykacze i sitwy nie mogły codziennie krzyczeć w telewizorze i może wtedy zacznie się jakaś konstruktywna współpraca. To, że ktoś głośno krzyczy wcale nie oznacza, że wszyscy i cały kraj mają temu ulegać i może jeszcze spowodować deszcz pieniędzy, tylko dlatego, że ktoś myśli, że tak powinno być. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozwiazanie jest jedno

   hahahaha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 46

   a ciebie do miecha i do wisły ic sie utop jednego głupka do zywienia myni mosz barani łeb a mózg z baranich jajec kto takie coś mógł wymyslec proste obywatel najgłupszego narodu na swiecie a...rozwiń całość

   a ciebie do miecha i do wisły ic sie utop jednego głupka do zywienia myni mosz barani łeb a mózg z baranich jajec kto takie coś mógł wymyslec proste obywatel najgłupszego narodu na swiecie a jakiego to kazde małe dziecko wie Polskiegozwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gościu, rozwiązanie jest 1-no

   Gość z City K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 47

   nie znasz Granic Historycznych Górnego Śląska ,w skład wchodzi - Śląsk Cieszyński ,Śląsk Opolski, Bielsko z granicą na Rzece Białej ,a tylko Biała do Małopolski.Odrób lekcje z Historii G. Śląska i...rozwiń całość

   nie znasz Granic Historycznych Górnego Śląska ,w skład wchodzi - Śląsk Cieszyński ,Śląsk Opolski, Bielsko z granicą na Rzece Białej ,a tylko Biała do Małopolski.Odrób lekcje z Historii G. Śląska i Śląska , nie wypisuj bredni.Dolny Śląsk z Wrocławiem nie ma nic w spólnego z G. Śląskiem. Żeby było sprawiedliwie i Historycznie ,to trzeba powołać przez Sejm Polski Nowe województwo odrębne od G. Śląska -Woj. Zagłębiowsko- Dąbrowskie z Miastami Sosnowiec, Czeladź, D. Górnicza ,Będzin,Zawiercie ,Sławków ,Jaworzno, Częstochowa z granicą Powiatów na Rzekach Brynica i Przemsza. Woj. Górno Śląskie połączone z Opolskim tak jak to było kiedyś. Ilość w ten sposób Województw nie ulegnie zmianie ,a wszyscy będą żyć w swoich Historycznych Granicach ,kultywować swoją Historie ,Kulturę i tradycję Regionalną zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żyjecie historią i przejdziecie do historii

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 70

   Ależ sam odrób lekcje i to z wcześniejszej historii zanim G. Śląsk wydzielił się od Wrocławia, a poza tym kłamiecie przypisując sobie np. Nysę , która nie ma nic wspólnego z G. Śląskiem i 99%...rozwiń całość

   Ależ sam odrób lekcje i to z wcześniejszej historii zanim G. Śląsk wydzielił się od Wrocławia, a poza tym kłamiecie przypisując sobie np. Nysę , która nie ma nic wspólnego z G. Śląskiem i 99% mieszkańców było by przeciw. Nie będziecie żyć w żadnych historycznych granicach, bo duża część Opolskiego pójdzie do Wrocławia, bo Katowic się najzwyczajniej boi, a po drugie nikt normalny nie pozostawi na mapie jakiegoś ogryzka 60 na 30 km. Do Wrocławia- tam nie będzie fikania.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozwiązanie jest jedno.

   Pistulka z HUGOBERGU (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 50

   JUŻ SIĘ BOJĘ!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gra na emocjach

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 76

   Im gorzej tym więcej pożywki i organizacji działających na emocjach. Śląsk upada, już jest na kolanach i nie może z nich wstać- czy naprawdę nie widzicie, że te wszystkie kłótnie powoduje to, że z...rozwiń całość

   Im gorzej tym więcej pożywki i organizacji działających na emocjach. Śląsk upada, już jest na kolanach i nie może z nich wstać- czy naprawdę nie widzicie, że te wszystkie kłótnie powoduje to, że z kasy korzystają sąsiedzi - Wrocław i Kraków. Tam sobie budują nowe linie tramwajowe, lotniska, forum muzyki podczas gdy u nas wszystko się zwija. Tak to oni będą teraz stolicą kultury i organizatorami imprez a My sobie z boku popatrzymy. Zamiast ze śląskości uczynić atut robi się wszystko aby wywołać fobie, podzielić tu na miejscu ludzi na lepszych i gorszych i w konsekwencji w ogólnym przekazie jest to bardzo negatywne.
   Tak jak się wszyscy śmieją z Opolskiego, bo się tylko "bawi" w województwo tak wszyscy będą śmiać się z Śląskiego, zresztą to, że jesteśmy workiem bez dna już dawno mówią . Dziś pojęcie Ślązak staje się męczące, za dużo przewija się i odczytywane zostaje nie jako odmienność kulturowa ,a jako postawa roszczeniowa czyli ktoś kto zawsze czegoś chce, a wszyscy pozostali mają się niby bać i dać pieniążki bo inaczej będzie zadyma w Warszawce. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gościu ,wypisujesz brednie

   Gość z City K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 49

   jaka postawa roszczeniowa?, kto sie ma bać i kogo?,jakie pieniażki ? my nie chcemy innych ,dodatkowych pieniędzy ?,my chcemy sprawiedliwie nasze , zadyme to na razie robi warszawka w stosunku do...rozwiń całość

   jaka postawa roszczeniowa?, kto sie ma bać i kogo?,jakie pieniażki ? my nie chcemy innych ,dodatkowych pieniędzy ?,my chcemy sprawiedliwie nasze , zadyme to na razie robi warszawka w stosunku do Śląska ,do Narodu Śląskiego i jego Języka odrębnego niż Polski. Jak Naród Ślaski tu sie osiedlał w Europie,( VII-w ),to tworzył swój Język spontanicznie do porozumiewania się miedzy sobą i z rodzonymi Dziećmi i Chrzest Naród Śląski przyjął 100-lat wcześniej niż Polska ,a w tedy jeszcze o Polsce w Europie nikt nie słyszał bo takiego państwa na mapie Europy nie było.Jak się to ma do Języka polskiego mówiąc że Śląski ,to gwara języka Polskiego ?,a powinno być odwrotnie z historii Europy ,Język Śląski powstawał co najmniej 100-lat wcześniej od polskiego ,to Polski powinien być gwarą Śląskiego a nie odwrotnie.W Wikipedii wpisać Śląsk i wszystko będzie JASNE. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brednie to ta Twoja wersja historii

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 64

   Srata tata, a prawda jest taka, że wraz z Gierkiem skończyły się inwestycje, i krzyk tu nic nie pomoże
   ,a problemy narastają i będą coraz większe, zamiast się przestać kłócić i zmobilizować...rozwiń całość

   Srata tata, a prawda jest taka, że wraz z Gierkiem skończyły się inwestycje, i krzyk tu nic nie pomoże
   ,a problemy narastają i będą coraz większe, zamiast się przestać kłócić i zmobilizować wkrótce obudzicie się w nowej rzeczywistości- węgiel już miesiąc temu sprowadzili statkiem do Gdyni - brak reakcji? Po prostu staniecie się zbędni zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spadaj pseudoprofesorku znad wisly

   Paulina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 48

   Aha, a cala gama rud i mineralów oraz odpowiedni know-how, to w warszawie na Jerozolimskich rosnie, na drugim przystanku, pod lawka. :))))

   Polska potentatem - czego aktualnie ? Chyba juz nawet...rozwiń całość

   Aha, a cala gama rud i mineralów oraz odpowiedni know-how, to w warszawie na Jerozolimskich rosnie, na drugim przystanku, pod lawka. :))))

   Polska potentatem - czego aktualnie ? Chyba juz nawet nie sledziowym, haha.
   Bez Slaska jestesnie...... wlasciwie was nie ma.

   Nawet wasza reprezentacja pilku potrzebuje slaskiego trenera, buaaahahahhaaaaaa.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląsk to dziś same problemy

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 53

   Chyba nie chcesz zauważyć , że bardziej istotnym jest dziś Dolny Śląsk - miedź, minerały, kamienie do budowy dróg i "nowo" odkryte złoża węgla brunatnego największe w Europie - tak więc bądź...rozwiń całość

   Chyba nie chcesz zauważyć , że bardziej istotnym jest dziś Dolny Śląsk - miedź, minerały, kamienie do budowy dróg i "nowo" odkryte złoża węgla brunatnego największe w Europie - tak więc bądź spokojna z Wami czy bez Was - jaka to różnica?
   Nie przyjmujcie dalej do wiadomości historycznego zdarzenia- wpłynięcia do Gdyni największego masowca - z czym? Otóż z węglem. Zobaczysz Wrocław dostanie kaskę, Kraków też, energetyka już w technologii niewęglowej zostanie umiejscowiona w Wielkopolsce i na północy i będzie marginalizacja - na własne życzenie zresztą. A na koniec Wrocław dostanie Was jako prowincję w "nagrodę", żeby nie mówić, że to Warszawa tak gnębi. Masz po prostu zbyt wysokie mniemanie, a trenerem to może być i Chińczyk - ważne są wyniki. Zresztą z pretensjami do ziomali - jeden z nich - Buzek pozwolił na bezsensowne Opolskie i Lubuskie zamiast pozostawić 2 duże województwa na geograficznym Śląsku, które umiałyby rozwiązywać własne problemy. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   warszawa DAJE I ODBIERA.

   Kij i marchewka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 48

   Śląsk jest drugim po Mazowieckim ,województwem które najwięcej wpłaca do polskiego wora bez dna ,a najmniej dostaje,po prostu trzeba z tym skończyć.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BAjki

   BAJKI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To9 moze jakies konkretne liczby a niee tylko zwykłe wrazwsy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kłóćcie się dalej

   gtr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 50

   A będzie jeszcze mniej, bo gdzie się 2 kłóci trzeci korzysta. Śląsk to walące się ruiny, miasta, które straszą , ogólnie betonowe blokowiska. K....a pojedźcie sobie do Wrocławia i zobaczcie jak...rozwiń całość

   A będzie jeszcze mniej, bo gdzie się 2 kłóci trzeci korzysta. Śląsk to walące się ruiny, miasta, które straszą , ogólnie betonowe blokowiska. K....a pojedźcie sobie do Wrocławia i zobaczcie jak mogą wyglądać nawet PRL-owskie osiedla, nawet taki Kozanów od czasu do czasu podlewany przez powódź jest 100 razy piękniejszy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gtr

   ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 48

   Czekej jak cie zaś zaleje. A czyja to bydzie wina ?. Ślonzokow ?.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawda zabolała - Śląsk to walące się i nieremontowane od wojny rudery

   gtr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 54

   Albo jesteś głupi, albo nie umiesz czytać, nikt nikogo tu o nic nie oskarża- to jest tylko przykład, że nawet takie osiedle może dobrze wyglądać mieć elegancki tramwaj w odróżnieniu od wielu...rozwiń całość

   Albo jesteś głupi, albo nie umiesz czytać, nikt nikogo tu o nic nie oskarża- to jest tylko przykład, że nawet takie osiedle może dobrze wyglądać mieć elegancki tramwaj w odróżnieniu od wielu "śląskich" miast i blokowisk i tyle. A co do zalewania to ostatnio w telewizorze powiedzieli, że budują wał, więc zanim zaleje to wcześniej Ciebie podfedrują. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lecz sie i ucz

   Paulina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 46

   Dyc Brassel to tysz Slonsk, ty ruski pajacco.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no i co?

   ruski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 63

   Czy ruski, gdyby nawet to źle? Dla Ciebie wszystko co nie jest śląskie jest pewnie złe, rzeczywistości jednak nie zmienisz- a jak się jedzie pociągiem z Wrocławia do Krakowa to niestety wygląda...rozwiń całość

   Czy ruski, gdyby nawet to źle? Dla Ciebie wszystko co nie jest śląskie jest pewnie złe, rzeczywistości jednak nie zmienisz- a jak się jedzie pociągiem z Wrocławia do Krakowa to niestety wygląda ona fatalnie - więc trzeba nad tym najpierw popracować. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo