Kontrola w rybnickiej straży miejskiej

  Kontrola w rybnickiej straży miejskiej

  T. Siemieniec, B. Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Komendant Janusz Bismor od roku kieruje rybnicką strażą miejską, ale dopiero od trzech miesięcy jest prawdziwym strażnikiem. Z sukcesem zakończył podstawowe szkolenie i od tej chwili może wlepiać mandaty, wzywać i przesłuchiwać podejrzanych.
  Problem w tym, że przez jedenaście miesięcy przed tym jak zdał państwowy egzamin na miejskiego strażnika, robił dokładnie to samo. Podpisywał się pod wezwaniami na przesłuchania, wnioskami o ukaranie wysyłanymi do sądu grodzkiego i nakładał na mieszkańców Rybnika grzywny.

  Z raportu o działalności straży w Rybniku za pierwsze półrocze tego roku wynika, że jego podwładni wystawili 2329 mandatów karnych i wysłali ponad 280 wniosków o ukaranie do sądu grodzkiego.
  Czy oznacza to, że kwity podpisane przez komendanta w okresie przed szkoleniem nie miały mocy prawnej? Zbadają to kontrolerzy z magistratu i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Zdaniem Wioletty Paprockiej z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, tak właśnie było.

  - Czytając wprost przepisy ustawy o strażach gminnych, nie powinno się być strażnikiem jeśli nie ukończy się szkolenia podstawowego. W sytuacji, gdy dana osoba nie ukończyła tego szkolenia, nie spełnia ona wymogów ustawowych i nie powinna wykonywać obowiązków i korzystać z uprawnień przysługujących strażnikom. Karanie mandatami, wzywanie i przesłuchiwanie, to właśnie takie uprawnienia - mówi Paprocka. - Takie postępowanie komendanta może się spotkać nawet z zarzutem prokuratora o przekroczeniu uprawnień - dodaje.

  - Za taki czyn może grozić nawet do trzech lat więzienia - mówią tymczasem prokuratorzy z rybnickiej prokuratury i zachęcają pracowników straży miejskiej do złożenia doniesienia o popełnieniu przestępstwa.

  O nieprawidłowościach w rybnickiej straży miejskiej poinformowali nas listownie pracownicy straży. Okazuje się, że podobny list dotarł także na biurko prezydenta Rybnika, Adama Fudalego.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama