Ważne
  Prognoza pogody na majówkę: Słońce i upał!

  Prognoza pogody na majówkę: Słońce i upał!

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prognoza pogody na majówkę: Słońce i upał!
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc

  Jeśli wierzyć prognozom pogody, wyjątkowo długi majowy weekend ma być słoneczny. Ba, ma być naprawdę upalnie. Zwłaszcza dziś i jutro. Co prawda, burze z deszczem mogą się przydarzyć, ale na szczęście tylko przelotnie i to nie wszędzie. Czyżby lato zawitało do nas już na początku maja? Zapowiadane 28-stopniowe upały są bowiem niezmiernie obiecujące.
  - Prawie 30 stopni Celsjusza na początku maja to sporo. Ale szoku termicznego na pewno nie przeżyjemy - uspokaja prof. Tadeusz Niedźwiedź, kierownik katedry klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. - Gdyby nagle nastąpiły upały, moglibyśmy czuć się nieco gorzej, ale w tym roku temperatura nie wrosła nagle. Co prawda wiosna przyszła do nas dość późno, bo dopiero w kwietniu (zwykle następuje pod koniec marca), ale zdążyło się ocieplić nie z dnia na dzień. Dni robiły się coraz cieplejsze stopniowo, więc szoku nie będzie - dodaje.

  KONIECZNIE ZOBACZ obrazkowa prognozę pogody dla woj. śląskiego

  Profesor wspomina podobne majówki, podczas których pogoda była iście letnia. W ciągu ostatnich kilku lat najwyższą temperaturę na majowe święta odnotowano 3 maja 2005 roku. Termometry pokazały wtedy 30 stopni w cieniu.

  - Co prawda w nocy było zaledwie 10 stopni Celsjusza, ale średnia dobowa wyniosła 21 stopni, a więc pogoda była letnia - wspomina. - 27 stopni Celsjusza odnotowaliśmy w 2001 roku, 1 maja, a w święto Konstytucji 3 Maja temperatura wzrosła o trzy stopnie - dodaje.

  Bywało też chłodniej. Dość zimno jak na maj było w 1935 roku. Śnieżne zaspy i padający śnieg popsuły plany świętowania rocznicy uchwalenia konstytucji. - Pamiętam też, że gdy byłem dzieckiem, to było jeszcze w latach 50., że nawet w połowie maja padał śnieg, choć wcześniej zdążyły już zakwitnąć kwiaty na drzewach - wspomina dalej prof. Niedźwiedź.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Jak się przygotować na majówkę? ZOBACZ
  Kolejki linowe w górach już są czynne ZOBACZ
  Jaki grill wybrać, aby majówka była udana? ZOBACZ PORADNIK


  Rok temu maksymalna temperatura podczas majówki wynosiła od 9 do 12 stopni. Na szczęście w nocy nie było mrozu. Temperaturę poniżej zera odnotowano za to na początku maja 2007 roku. Choć w dzień było 14 stopni, w nocy temperatura spadała do -3. Ale zwykle jest cieplej. Temperatury dobijające do 30 stopni Celsjusza na początku maja nie powinniśmy nas jednak dziwić.

  - To normalne przy takiej sytuacji synoptycznej, jaka obecnie występuje nad tą częścią Europy - tłumaczy prof. Niedźwiedź. - Mamy teraz układ wysokiego ciśnienia, który przesuwa się przez kontynent. Wyż ciągnie się na Białorusi, Bałkanach, Sycylii, również i w Polsce. Za to już w Szczecinie front atmosferyczny oddziela ciepłe masy powietrza od bryzy niżowej, która góruje nad Anglią. W Polsce pogoda na razie będzie ładna - uspokaja.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
  *EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012 - SPRAWDŹ JAK CI POSZŁO, ZOBACZ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama