18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkania Medyczne im. Krystyny Bochenek: Jak się schylać w ogródku?

Maria Zawała i Anna Sojka
arc
Nie tylko o chorobach oczu mówiono podczas kwietniowych Spotkań Medycznych im. Krystyny Bochenek. Fizjoterapeuci pokazywali też, jak plewić grządki i podnosić ciężary w ogódku, by nie nadwerężyć kręgosłupa. Piszą Maria Zawała i Anna Sojka

Ogrodnictwo to najlepsze lekarstwo. Naukowcy z USA dowiedli, iż pielęgnowanie ogrodu choćby i dwa razy w tygodniu chroni kobiety po czterdziestce przed osteoporozą. Tak więc ogrodnictwo jest tak samo skuteczne jak bieganie, chodzenie bądź pływanie. Jednak pokolenie 50+ musi pamiętać, że każdy nagły ruch, zła pozycja podczas schylania się lub praca wymagająca wysiłku fizycznego odbijają się na ciele.

Wielu lekarzy i specjalistów zajmujących się kręgosłupem twierdzi, że nieprawidłowa postawa i złe nawyki przyczyniają się do problemów z kręgosłupem w sposób o wiele poważniejszy niż sądzimy. Ogrodnictwo to wprawdzie ciężkie zajęcie fizyczne, ale można je znacznie ułatwić, chociażby kupując odpowiednie narzędzia, no i wiedząc, jak się schylać czy też jak kopać i plewić, by nie uszkodzić kręgosłupa. Należy też, w razie wątpliwości, skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że prace w ogrodzie są bezpieczną aktywnością i nie ma ku nim przeciwwskazań. Plecy i stawy są tymi częściami ciała, które najbardziej bolą jeśli niewłaściwie się ruszamy, siadamy czy schylamy. Teraz, wiosną wiele osób zaczęło porządkować ogródki i działki. Jak o nie dbać, by sobie nie zaszkodzić, radzili podczas kwietniowych Spotkań Medycznych im. Krystyny Bochenek w Radiu Katowice studenci fizjoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pod okiem dr Małgorzaty Domagalskiej.

1. Plewienie

Możemy wykorzystać pozycję klęczną (fot.1 ). Warto podłożyć coś pod stawy kolanowe, pomiędzy podudzie a udo dać poduszkę, by można było od czasu do czasu usiąść. Trzeba pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniej pozycji kręgosłupa, czyli prawidłowej lordozy lędźwiowej. Nie garbimy się! Plewić można też na siedząco, na małym stołeczku (ryczce). Cały czas pamiętamy o lędźwiowym odcinku kręgosłupa, by był odpowiednio wygięty (fot. 3 ). Nogi rozstawione na szerokość bioder.
Pozycja półklęcząca jest dobra jeśli cierpisz z powodu bólu kręgosłupa. Pochyl się, opierając na podłożu jedno kolano, a drugie zegnij. Pilnuj, by kręgosłup był wyprostowany - wtedy nie powinieneś odczuwać bólu.

2. Kopanie, grabienie

Kopiemy, zachowując krzywiznę w odcinku lędźwiowym, w osi przedłużenia tułowia (fot. 4). Nie kopiemy po przekątnej, bo to szkodzi na kręgosłup. Jedna noga wysunięta do przodu. Nie garbimy się, i tak jak zawsze dbamy o odpowiednie wygięcie kręgosłupa.

3. Dźwiganie, np. konewki

Podnosimy ciężkie przedmioty, zginając ciało w stawach biodrowych i kolanowych z utrzymanym prostym kręgosłupem (fot.6). Nie garbimy się, konewkę czy wiadro trzymamy przed sobą, nie wykonujemy skrętów tułowia.
Anna Sojka, Maria Zawała

dieta dobra dla wzroku

Zalecenie żywieniowe dla osób, które chcą dbać o zdrowe oczy

1. Co najmniej 3-4 razy dziennie jedz pieczywo razowe, płatki wielozbożowe i grube kasze. Dostarczają witamin z grupy B, które wspomagają pracę nerwu wzrokowego, łagodzą objawy zmęczenia oczu i poprawiają ostrość wzroku. Zawierają cynk i selen, zmniejszające ryzyko zwyrodnienia plamki.

2. Jedz 2-3 razy dziennie twaróg, śmietanę, jogurt. Nabiał ma sporo witaminy A, potrzebnej do wytwarzania rodopsyny - światłoczułego barwnika, dzięki któremu rozróżniamy kolory i widzimy w ciemności. Witamina A zwiększa także produkcję ochronnego śluzu nawilżającego oko. Zawiera ją także wątróbka, olej rybi, kukurydza.

Co najmniej pięć porcji dziennie jedz ciemnozielonych i żółtych warzyw, a zwłaszcza marchewki, dyni, jarmużu i pomidorów, które są bogate w beta-karoten poprawiający ostrość wzroku. Beta-karoten zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej oka nawet o 50 proc. Jedz szpinak, natkę, brukselkę, kapustę włoską, brokuły, sałatę, kabaczki i zielony groszek - źródła m.in. luteiny i zeaksantyny. Substancje te zapobiegają uszkodzeniom siatkówki. Podawanie około 6 mg luteiny w codziennej diecie zmniejsza o 43 proc. ryzyko uszkodzenia plamki żółtej u osób po 65. roku życia. Luteina zapobiega też zaćmie.

3. Dwa, trzy razy dziennie jedz czarne jagody, borówki amerykańskie, ciemne winogrona lub cytrusy. Zawierają sporo flawonoidów (zapobiegają uszkodzeniom plamki żółtej) oraz witaminę C, która jest przeciwutleniaczem. Może ona opóźniać proces pogarszania się wzroku wraz z wiekiem.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
*EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012 - SPRAWDŹ JAK CI POSZŁO, ZOBACZ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!