Ważne
  Sąd uniewinnił 10 policjantów od zarzutu korupcji

  Sąd uniewinnił 10 policjantów od zarzutu korupcji

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sąd Okręgowy w Opolu podtrzymał w piątek wyroki uniewinniające dziesięciu policjantów, którzy konwojowali tiry łódzkiej firmy transportowej. Sąd nie dopatrzył się w tym korupcji. Sprawę trzech osób skierowano do ponownego rozpatrzenia.
  Jak powiedział rzecznik opolskiego sądu Waldemar Krawczyk, policjanci konwojowali ciężarówki w cywilu, jeżdżąc własnymi samochodami; sami płacili za paliwo. Sąd nie dopatrzył się w tych działaniach korupcji i podtrzymał wyroki uniewinniające dla 10 z 13 oskarżonych. - Jeśli natomiast przełożeni uznaliby to za niestosowne, mogliby wyciągnąć wobec nich konsekwencje służbowe - dodał sędzia Krawczyk.

  Na ławie oskarżonych zasiadało 13 osób - policjanci z Opola, Bydgoszczy i Katowic oraz właścicielka łódzkiej firmy transportowej i pracownik tej firmy. Prokuratura w akcie oskarżenia dowodziła, że firma miała zatrudniać policjantów do pilotowania ciężarówek, a ci prócz konwojowania - według śledczych - mieli w razie potrzeby pomagać kierowcom unikać odpowiedzialności, np. w przypadku zatrzymywania za przekroczenie prędkości albo przewozu towarów ponadgabarytowych bez wymaganych zezwoleń.

  Do przestępstw miało dochodzić w latach 2005-2006. Sprawa wyszła na jaw, bo policyjne Biuro Spraw Wewnętrznych podsłuchiwało rozmowy policjantów opolskiej drogówki.

  Proces w pierwszej instancji toczył się przed Sądem Rejonowym w Opolu. Sąd uniewinnił oskarżonych od zarzutów korupcyjnych, niektórzy zostali natomiast skazani za inne przestępstwa na kary w zawieszeniu - np. pracownik łódzkiej firmy za nielegalne posiadanie broni. Od wyroku odwołała się prokuratura. Według śledczych sąd nie uwzględnił zeznań jednego z policjantów, który przyznał się do winy i źle zinterpretował nagrania z podsłuchów. Sąd Okręgowy w Opolu nakazał wszcząć postępowanie na nowo.

  W piątek sąd drugiej instancji podtrzymał wyroki wydane na dziesięciu policjantów. Wyroki te są prawomocne. Do ponownego rozpatrzenia skierowano sprawę właścicielki firmy, jej pracownika i policjanta z Opola. - Sąd uznał, iż w ich przypadku trzeba się raz jeszcze zapoznać z materiałami niejawnymi w postaci materiałów z legalnie dokonywanych podsłuchów - wyjaśnił sędzia Krawczyk. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
  *EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012 - SPRAWDŹ JAK CI POSZŁO, ZOBACZ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama