Dzieła Nowosielskiego w Tychach

  Dzieła Nowosielskiego w Tychach

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  We wtorek do Muzeum Miejskiego w Tychach trafiło siedem projektów polichromii, które ćwierć wieku temu wybitny artysta prof. Jerzy Nowosielski wykonał dla tyskiego kościoła Ducha Świętego. Miasto kupiło je od krakowskiej galerii Teresy Starmach, płacąc po 7,5 tys. zł za każdy.
  Jerzy Nowosielski, jako znany pasjonat ikony ruskiej, zaproponował tyskiej świątyni polichromie nawiązujące do tradycji malarstwa bizantyjskiego. Dzięki nim jest ona znana nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

  Mówiąc Nowosielski, jednym tchem wymieniane są jego dzieła w kościołach ojców reformatów w Krakowie, w Wesołej koło Warszawy i w Tychach oraz w cerkwiach w Hajnówce, Lourdes i Krakowie.
  Projekty wystroju kościoła tyskiego wędrowały po świecie. Nie wszystkie zostały zrealizowane. Na wykonanie jednego z nich po prostu brakło pieniędzy, inne są skromniejsze niż w projekcie.

  - Tak to już jest w historii architektury, że nie wszystkie dzieła zostały ukończone - powiedział we wtorek podczas uroczystości przekazania projektów ks. prałat Franciszek Resiak, budowniczy kościoła Ducha Świętego.

  W Tychach dzieło Nowosielskiego wykonane jest w 60 procentach. Na dekorowanie tyskiej świątyni profesor zgodził się od razu. Jego zdaniem, był to pierwszy po wojnie przykład architektury sakralnej, bo to, co powstawało do tamtej pory było tylko budownictwem sakralnym.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama