3 tysiące pracowników Tesco do zwolnienia - alarmują...

  3 tysiące pracowników Tesco do zwolnienia - alarmują związkowcy

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W maju i czerwcu najprawdopodobniej około 3 tys. pracowników Tesco Polska w całym kraju straci pracę - informują związkowcy z Solidarności z tej sieci handlowej. 23 kwietnia pracodawca poinformował działające w firmie związki zawodowe o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych, które obejmą 10 proc. pracowników. Redukcję zatrudnienia uzasadnia reorganizacją pracy.
  - Natychmiast zwróciliśmy się do pracodawcy o przekazanie nam konkretnych informacji na ten temat. W naszej ocenie tak lakoniczne powiadomienie narusza prawo. Informacja o wypowiedzeniach powinna m.in. jasno wskazywać ich przyczyny i grupy pracownicze, które nimi zostaną objęte. Musi w niej też zostać określona dokładna liczba wypowiedzeń - mówi Elżbieta Jakubowska, przewodnicząca Solidarności w Tesco Polska.


  Związkowcy zapowiadają, że zrobią wszystko, by przed zwolnieniami uchronić zwłaszcza pracowników po 50. roku życia i matki samotnie wychowujące dzieci. - Zgodnie z prawem na negocjacje z pracodawcą mamy 20 dni, ale przecież przed nami jest długi weekend. W tym czasie niemożliwe będzie podjęcie przez nas jakichkolwiek działań. Jesteśmy przekonani, że to celowa strategia pracodawcy - stwierdza Sławomir Rarok, wiceprzewodniczący związku w Tesco.

  Wiadomość o zwolnieniach grupowych jest dla pracowników Tesco ogromnym zaskoczeniem. - Od trzech lat pracodawca realizuje redukcje zatrudnienia poprzez indywidualne wypowiedzenia pracy. Załogi marketów są już bardzo okrojone, a w rezultacie obciążenie pracą jest ogromne. W tej sytuacji nikt nie spodziewał się zwolnień, a tym bardziej grupowych. Podejrzewamy, że część zwolnionych zastąpią osoby z agencji pracy tymczasowych, zatrudnione na umowy śmieciowe - mówi Jakubowska.

  Z dotychczasowych obserwacji związkowców wynika, że firma pozbywa się przede wszystkim stałych pracowników, z umowami na czas nieokreślony. - Najczęściej są to ludzie po 50. roku życia. Pracodawca argumentuje, że są nieefektywni, często chorują, źle rozliczają się na kasie. Jesteśmy przekonani, że i tym razem tak będzie - mówi Sławomir Rarok.

  Związkowcy twierdzą, że zyski sieci Tesco w dużej mierze osiągane są poprzez cięcia kosztów pracowniczych. Argumentują, że w ciągu ostatnich trzech lat w Polsce przybyło 100 sklepów Tesco, a zatrudnienie w sieci się nie zwiększyło. - Jeszcze kilka lat temu nasza firma, przy dużo mniejszej liczbie marketów, zatrudniała ponad 30 tys. pracowników. Teraz jest ich 28 tys., a sklepów wciąż przybywa - dodaje Elżbieta Jakubowska.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
  *EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012 - SPRAWDŹ JAK CI POSZŁO, ZOBACZ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Krzyk rozpaczy

   Gosia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 41

   zmierzamy do zaglady .kto jest wlascicielem biznesu ten decyduje .mamy glupi Rzad . Pan Balcerowicz od lat 80~tych mowil (i to zrobil) ze trzeba zlikwidowac "srednia klase" . A "srednia klasa" jest...rozwiń całość

   zmierzamy do zaglady .kto jest wlascicielem biznesu ten decyduje .mamy glupi Rzad . Pan Balcerowicz od lat 80~tych mowil (i to zrobil) ze trzeba zlikwidowac "srednia klase" . A "srednia klasa" jest motorem napedzajacym gospodarke.bylam kiedys rzemieslnikiem ale Balcerowicz mnie "przepedzil" .Teraz place podatki dla Anglii.Szkoda ze nie dla Polski.Zamiast dac naszym zarobic to teraz Tesco decyduje , placi jalmuzne , zwalnia, zarabia ............ Zlikwidowac ich !!!!!!! Dac Naszym zarobic .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do czerwonego

   zielony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 32

   Czerwony, wiesz co piszesz:)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kapitalistyczne krokodyle łzy

   CZERWONY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 30

   Kapitaliści (bankowcy, właściciele hiper-blaszaków, itp.), gdy zwalniają ludzi plączą krokodylimi łzami, że muszą obniżać koszty. Dopiero gdy spojrzeć na ich bilanse roczne, to każe się że znów...rozwiń całość

   Kapitaliści (bankowcy, właściciele hiper-blaszaków, itp.), gdy zwalniają ludzi plączą krokodylimi łzami, że muszą obniżać koszty. Dopiero gdy spojrzeć na ich bilanse roczne, to każe się że znów kosztem potu i łez pracowników nabili sobie kabzy i zyski wzrosły...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kapitał kosztem Polaków

   Czerwony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 38

   Polski kapitalizm kolejny raz pokazuje swoją świńską mordę!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DO 67 LAT

   zyga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 64

   Co no to Donald


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ ZYGA

   Czerwony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 48

   Ty to Zyga wiesz, ja wiem, tylko polski premier nie wie jak wygląda w Polsce możliwość pracowania do 67 roku życia

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama