Strąk: PO i PiS to są dziś partie wybierane poprzez...

  Strąk: PO i PiS to są dziś partie wybierane poprzez emocjonalną identyfikację

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  - Problem PSL polega na tym, że jest to partia na którą głosuje się ze względu na interesy, nie ze względu na sympatię. SLD i AWS niegdyś, dziś zaś PO i PiS to są partie wybierane poprzez emocjonalną identyfikację i emocjonalne odrzucenie - mówi Michał Strąk, były poseł PSL i były szef Urzędu Rady Ministrów, w rozmowie z Witoldem Głowackim.
  Strąk: Chodzenia po ziemi uczą się i wyborcy, i politycy

  Strąk: Chodzenia po ziemi uczą się i wyborcy, i politycy ©FOT.BARTEK SYTA

  Ustawa o wieku emerytalnym jest już w Sejmie. Czy po kilkumiesięcznych bojach z Platformą o jej kształt Polskie Stronnictwo Ludowe czuje się zwycięzcą?
  Nie rozpatrywałbym tego w kategoriach zwycięstwa i przegranej. Sądzę natomiast, że w tej rozgrywce okazało się, że wszystkie prasowe spekulacje o tym, jak łatwo wymienić w koalicji PSL na Ruch Palikota czy SLD, były nieprawdziwe. Zarazem zaś obaj panowie premierzy udowodnili, że kiedy natrafiają na poważny problem, są w stanie usiąść i krok po kroku znaleźć rozwiązanie akceptowalne dla obu stron. W tym wypadku wiadomo było, że - z punktu widzenia odbioru społecznego - to rozwiązanie nie będzie chwalone, będzie raczej kontestowane. Obaj premierzy doskonale zdawali sobie z tego sprawę. Tu naprawdę nie chodziło o to, "kto kogo", ale o to, czy można wspólnie dźwignąć duży ciężar.

  Te negocjacje nie zawsze jednak wyglądały na wspólne dźwiganie ciężaru. Ponoć Waldemar Pawlak był już spakowany, jak głosiła plotka?
  To nawet nie plotka. Rzeczywiście coś takiego miało miejsce. Myślę jednak, że kiedy spotykają się dwie różne, silne osobowości, dwa różne podejścia do polityki i dwa różne obszary odniesienia dla tej polityki, wreszcie różne, reprezentowane przez partie interesy społeczne, to proces negocjowania nigdy nie będzie łatwy. Jak mówi teoria negocjacji, kluczowa wtedy staje się tak zwana BATNA (best alternative to a negotiated agreement - najlepsza alternatywa dla negocjowanego porozumienia - red). W tym wypadku i premier Tusk, i premier Pawlak raczej nie mieli lepszej alternatywy. I równolegle doszli do wniosku, że najlepszym wyjściem będzie dogadanie się.

  Sporo czasu im w takim razie zajęło zorientowanie się w sytuacji.
  W kwestii emerytur po raz pierwszy od dawna ludzie inaczej spojrzeli na politykęNie tylko o to przecież chodziło. W prowadzeniu tych rozmów przez Waldemara Pawlaka ciekawe było przejście od negocjacji jednopunktowych, w których chodziło tylko o emerytury, do negocjacji dwupunktowych, w których prócz wieku emerytalnego pojawiła się - jako osobna płaszczyzna rozmów - kwestia tego, jak wzmocnić te elementy prospołeczne i działania, które będą nam zapewniać większy dopływ ludzi na rynek pracy. Nie tylko przez zablokowanie odchodzenia na emeryturę, lecz także przez zwiększenie liczby urodzin. Jeśli przeanalizujemy technikę prowadzania tych negocjacji, zobaczymy, że to był właśnie zabieg, który umożliwił porozumienie. Premier Pawlak przyjął do wiadomości, że potrzeby rynku pracy i opinie rynków finansowych nie mogą być lekceważone, z kolei premier Tusk uznał, że aspekt społeczny też jest istotny. To umożliwiło spotkanie.

  Przynajmniej między koalicjantami. A jak finał negocjacji emerytalnych wpłynął na pozycję Waldemara Pawlaka w PSL?
  Myślę, że pozycja Pawlaka w partii w ogóle nie jest w tej chwili zagrożona. Do zmiany prezesa dochodzi na ogół wtedy, gdy aktualnie rządzący wykazuje się głęboką niezdolnością do prowadzenia spraw. Niczego takiego nie można dziś powiedzieć o prezesie Pawlaku. Ja zatem to przeciwstawianie Marka Sawickiego Waldemarowi Pawlakowi - bo pewnie do tego pan zmierza - traktuję jako kreowanie rzeczywistości, która bardziej potrzebna jest niektórym mediom niż członkom PSL.

  Marek Sawicki nie chciałby być szefem PSL?
  Chcieć to może by chciał. Nie pytałem go o to. Każdy polityk ma zapewne takie ciągoty, zwłaszcza jeśli pamięta o buławie marszałkowskiej, którą każdy żołnierz nosi w plecaku. Tylko że Sawicki za długo jest w polityce, by nie oceniać realistycznie swoich szans i możliwości. Gdyby nawet w warstwie emocjonalnej marzyło mu się przywództwo, to jest zbyt wytrawnym politykiem, by sądzić, że może po nie sięgnąć.

  CZYTAJ TEŻ:
  * Nie wszystkim w PSL podoba się ugodowa polityka wobec PO. Kto powalczy z Pawlakiem o przywództwo?
  * Żelichowski: Nie ma rozłamu w PSL. Polska scena polityczna dzieli się na koalicję, opozycję i Kłopotka
  * Strąk: Polskie Stronnictwo Ludowe jest jak Barack Obama

  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZSL -PSL niszczy Polskę razem z PO

  zeta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12

  Poniesie wodpowiezialność razem z PO

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nasz nowy PO-mysł na PO-lskę

  Janusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

  Przekaz dnia nr 2012 / 04 / 26 - 002

  Dzisiejszy przekaz dnia:

  Z przykrością muszę stwierdzić, że coraz więcej dziennikarzy zaczyna się wymykać spod naszej kontroli, co bardzo utrudnia nam...rozwiń całość

  Przekaz dnia nr 2012 / 04 / 26 - 002

  Dzisiejszy przekaz dnia:

  Z przykrością muszę stwierdzić, że coraz więcej dziennikarzy zaczyna się wymykać spod naszej kontroli, co bardzo utrudnia nam pracę nad urabianiem opinii publicznej za pomocą głównych mediów. Staramy się w tej sprawie coś robić. Na szczęście niewielu ludzi jak na razie szuka informacji w internecie. W tej sprawie też coś robimy, ale jak widzicie, nie jest łatwo, bo przedwcześnie sypnęło się z projektem ACTA.

  Prawdziwe sondaże pokazują, że coraz mniej ludzi chce na nas głosować (15,8 %) oraz, że rośnie liczba niezdecydowanych, którzy rozważają głosowanie na PiS.

  Platforma tonie, ponieważ nasz elektorat zaczyna się orientować, że myśmy ich z tą zieloną wyspą oszukali. W tej krytycznej sytuacji trzeba maksymalnie forować Ruch Palikota jako "alternatywę" dla PO !!!

  Pamiętajcie: ewentualny przyszły rząd pisowski z całą pewnością nie tylko zreaktywizuje, ale i wzmocni CBA -- i wtedy już nie będzie tak łatwo robić interesy.

  Zróbcie coś, mobilizujcie wszystkie media, piszcie na wszystkich forach, bo TONIEMY, a razem z nami mogą zatonąć WASZE posady i WASZE interesy!

  Powtarzać w kółko, że według wszystkich sondaży PiS nie ma szans, ponieważ prawie połowa ankietowanych chce głosować na nas lub na Palikota.

  Dalej na forach wyśmiewać na wszelkie sposoby wszystkie wrogie media, w szczególności "Gazetę Polską", Radio Maryja, TV Trwam, "Nasz Dziennik" oraz "Uważam Rze".

  Unikać tematu długu publicznego! To samo dotyczy podatku katastralnego, likwidacji szkół oraz wzrostu ludzi zatrudnionych w administracji państwowej. W żadnym wypadku nie posługiwać się określeniem "terapii szokowej"! Na forach bezwzględnie usuwać termin "liberofaszyzm".

  Uwaga: nieustannie wyśmiewać jakiekolwiek stwierdzenia odnoszące się do istnienia organizacji masońskich, zwłaszcza w Polsce.

  Rozmawiając o gazie łupkowym, starannie unikać tematu ustawy o koncesjach. Niestety to było nasze niedopatrzenie. W miarę możliwości nie dopuszczać ekspertów PiSu do głosu w tej sprawie.

  Wmawiać ludziom, że klapa autostradowa, klapa stadionowa, klapa służby zdrowia, klapa emerytalna, klapa informatyzacyjna oraz drożyzna są skutkami celowych działań i zaniedbań opozycji, czyli PiSu.

  UWAGA: w mediach nie wolno atakować SLD, bo to nasz cichy sojusznik. Rozmowy idą w dobrym kierunku.

  NASZYM JEDYNYM PRZECIWNIKIEM JEST PiS.

  RZECZ JASNA, NIE REAGOWAĆ NA UPOZOROWANĄ KRYTYKĘ ZE STRONY RUCHU PALIKOTA!

  Tak naprawdę liczą się fakty. W ważnych sprawach RP ZAWSZE będzie głosować razem z nami.

  Pamiętajcie: RP to nasza wspólna szalupa ratunkowa, czyli nowa Platforma przyszłości! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Władza ma coraz większe kłopoty:

  Alert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 13

  państwo stoi na skraju bankructwa, ku upadkowi chyli się system emerytalno-rentowy, służba zdrowia znajduje się w zapaści, rośnie bezrobocie, poszerza się obszar biedy. Kumuluje się niezadowolenie...rozwiń całość

  państwo stoi na skraju bankructwa, ku upadkowi chyli się system emerytalno-rentowy, służba zdrowia znajduje się w zapaści, rośnie bezrobocie, poszerza się obszar biedy. Kumuluje się niezadowolenie społeczne. Jedynym środkiem, jakim dysponują rządzący, jest propaganda i manipulacja. Chodzi o to, żeby je intensyfikować, ażeby przekonać Polaków, że winna katastrofie państwa jest opozycja, a nie rząd. To jednak wymaga likwidacji wszelkich niezależnych mediów, a przede wszystkim tych, które będą mogły dotrzeć do milionów ludzi, dlatego w tak brutalny sposób władza rozprawia się z Telewizją Trwam.

  Jak wynika z niezależnych badań, wyborcy Platformy Obywatelskiej to przeważnie ludzie nie potrafiący samodzielnie dokonywać analizy zdarzeń politycznych, łatwo ulegający propagandzie rozsiewanej cynicznie w obronie starego układu i nie orientujący się w zagadnieniach własnego kraju. Poza ogólnikami, nie umieją uzasadnić swego stanowiska wyborczego. Wmówili im, że jak zagłosują na PO, to są inteligentni i wykształceni i to im wystarczy.

  W Polsce nagrodą za PO-pieranie PO jest praca do 67 lat, głodowe emerytury, rozwalona sałużba zdrowia , najwyższe w świecie ceny gazu z Rosji i podsłuchiwanie. Czemu jednak normalni Polacy muszą cierpieć przez takich którym wmówiono, że są inteligentni i wykształceni ? Dlaczego normalni w w swoim kraju muszą byc niewolnikami słabo opłacanymi na śmieciowych umowach ?

  Fenomenem historii jest jak Tusk z pomocą reżimowych mediów potrafi ogłupić miliony ludzi, zadłużając kraj, podwyższając PO-datki zwiększając bezrobocie i ma jeszcze 2-3 miliony wyznawców.

  Zauważyliście, że wszystkie ustawy autorstwa PO, to buble ?

  A miało być tak pięknie, mieli się na wszystkim znać.

  PO, to po prostu nieudolna partia władzy, która używa tylko samych prostackich technik , czyli propaganda sukcesu, wróg i konflikt.

  Polska Tuska, to jeden wielki bałagan i zakłamanie.

  Tusk, to notoryczny kłamca !

  Chyba każdy widzi, że Tusk i PO, chcą kontrolować media, chcą pełnej cenzury aby nikt im nie mieszał w ich prywacie i korycie, które sami sobie przyznali. Panuje w Polsce całkowity brak odpowiedzialności decydentów za rządzenie krajem, i całkowita bezkarność za ich poczynania w parlamencie, za złodziejstwo, korupcje, przewały w armii, autostradach, budownictwie, sprzedaży majątku narodowego i gruntów, w instytucjach pomocy społecznej i innych złodziejskich praktykach.

  Wmówili POlakom, że to PiS chce zrobić państwo policyjne. Straszyli POlaków Kaczorami, Zbiorą i ABW - wszystko po to, żeby dorwać się do władzy i samemu zrobić to czym naród straszyli.

  Prawdą jest, że PO ma tak dobrą propagandę, że nawet z porażek potrafi zrobić sukcesy, a ciemny POlak to kupi.

  Przypomnę że, rząd Tuska korzysta obecnie z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w wysokości 67,3 mld euro na lata 2007 - 2013. które wywalczył w Unii PIS. Mimo to, Polska pod rządami PO zadłuża się w astronomicznym tempie.

  Rząd idzie po najcieńszej linii oporu, nie przedstawia żadnych konkretnych ustaw, tylko przerzuca koszty zadłużenia na zwykłych obywateli podnosząc podatki i wprowadzając pseudo reformy.

  Ciężko nas los doświadczył chwilowo rozum nam odbierając. I nie chodzi tu o głupotę rodaków głosujących na PO i p. Tuska, ale o akceptację jego kłamstw.

  Jedno jest pewne, dopóki Polacy nie będą rozliczać polityków np.takich kłamców jak Tusk i PO z tego co obiecali, to nigdy nic się w Polsce nie zmieni, ponieważ przyjdą następni i będą robić to samo wiedząc, że nikt im nic za to nie zrobi i nie poniosą żadnej odpowiedzialności za to co mówili i robili.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprawa je ARCYPROSTA, jak mawiał klasyk

  myśli niepoprawnie nieuczesane (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 14

  PATRIOTA wybiera Prawo i Sprawiedliwość. Zaprzaństwo... - bliższe im BRUKSELA, BERLIN, MOSKWA... i flagi inne niż biało - czerwona.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo