Matura 2012 od 4 maja: Najpopularniejsze przedmioty?...

  Matura 2012 od 4 maja: Najpopularniejsze przedmioty? Angielski górą

  Wioleta Niziołek/Echo Miasta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Matura 2012 od 4 maja: Najpopularniejsze przedmioty? Angielski górą

  ©arc.

  Ponad 50 tys. uczniów 4 maja przystąpi do matury w województwie śląskim. Ponad 41 tysięcy z nich zrobi to po raz pierwszy, a ponad 6 tys. spróbuje szczęścia po raz kolejny, bo nie zdali jej wcześniej, albo chcą poprawić wynik z któregoś przedmiotu, żeby dostać się na wymarzoną uczelnię. - Wśród tych osób są też takie, które np. zmieniły swoje plany dotyczące studiów i chcą zdawać przedmiot, którego nie wybrali wcześniej na maturze - mówi Roman Dziedzic, dyrektor OKE w Jaworznie.
  Matura 2012 od 4 maja: Najpopularniejsze przedmioty? Angielski górą

  ©arc.

  Wszystkie przedmioty obowiązkowe są zdawane na poziomie podstawowym, tj. język polski, matematyka i język obcy nowożytny. Wśród języków obcych króluje język angielski, na drugim jest niemiecki, na trzecim rosyjski. Mniej uczniów wybiera język francuski, włoski i najmniej - hiszpański.

  WIĘCEJ O MATURACH NA DZIENNIKZACHODNI.PL. PORADY, PODPOWIEDZI, EGZAMINY PRÓBNE - ZOBACZ KONIECZNIE

  Zdobycie minimum 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych wystarczy, żeby zdać egzamin, ale nie wystarczy, żeby dostać się na wymarzoną uczelnię. Stąd przedmioty dodatkowe na maturze, które zdaje jednak tylko kilkanaście procent uczniów. Najambitniejsi wybierają nawet sześć przedmiotów dodatkowych, inni pojedyncze, w zależności od preferowanego kierunku studiów. Największym zainteresowaniem cieszy się język angielski (brany pod uwagę np. przy rekrutacji na Akademię Ekonomiczną), na drugim jest geografia, dalej biologia, matematyka i wiedza o społeczeństwie. Dwanaście osób wybrało wiedzę o tańcu, dwadzieścia - język łaciński, a 58 filozofię.

  - To są dowody autentycznego zainteresowania przedmiotem, zwłaszcza, że nie zawsze uczy się w naszych szkołach filozofii. Wiedza o tańcu może być brana pod uwagę przy rekrutacji do Akademii Muzycznej. Podobnie historia sztuki - mówi Dziedzic. Geografia? Pewnie ze względu na mniejszy poziom trudności. Tylko 361 osób chce zdawać informatykę na poziomie rozszerzonym. - To z jednej strony szokuje, z drugiej nie dziwi, bo to trudny przedmiot i zdarzają się niepowodzenia - mówi Dziedzic.. Rok temu matury nie zdało 25 proc. uczniów.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
  *EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012 - SPRAWDŹ JAK CI POSZŁO, ZOBACZ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama