Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł na długi weekend majowy: Pałac i park w Pławniowicach

Anna Ładuniuk
Czy wiedzą Państwo, jak powinien wyglądać zadbany zabytek? Doskonałym przykładem jest kompleks parkowo-pałacowy w Pławniowicach w powiecie gliwickim. I co najważniejsze, miejsce to ma pełne prawo, żeby uważać je za "zabytek zadbany", bo takim właśnie tytułem zostało wyróżnione w roku 2007 przez generalnego konserwatora zabytków.

Pławniowicki park i pałac znajduje się zaledwie 60 kilometrów od Katowic. Jeśli ktoś jeszcze tam nie był, albo był kilkanaście lat temu, kiedy kompleks był zaniedbany, podczas nadchodzącej majówki powinien koniecznie to miejsce zobaczyć. - Chcemy, żeby jak najwięcej gości odwiedziło nas w tym czasie, dlatego będziemy oprowadzać więcej grup niż zwykle - obiecuje gospodarz obiektu, ksiądz doktor Krystian Worbst (obiekt jest własnością diecezji gliwickiej) i dodaje, że w tym czasie będzie można podziwiać także pięknie rozkwitłe parkowe magnolie.

Miejsce jest niezwykłe: ogromny park, okolony wysokim murem, do tego pałac, niegdyś rodowa siedziba Ballestremów, wspaniałe wnętrza i niezwykła historia tego miejsca opowiedziana przez oprowadzających sprawią, że wycieczka do Pławniowic na pewno zapadnie w pamięć.

Pałac pochodzi z końca XIX wieku. Jako jeden z niewielu na Śląsku szczęśliwie przetrwał rok 1945 i wkroczenie Armii Radzieckiej. Nie można tego samego powiedzieć o jego właścicielu - Mikołaju Ballestremie, który uciekając przed Rosjanami zginął w zbombardowanym przez Amerykanów Dreźnie. W pałacu na krótko urządził sztab marszałek Koniew, potem swoje lokum znalazły siostry benedyktynki ze Lwowa. Zamkowa kaplica stała się kościołem parafialnym dla mieszkańców Pławniowic. Od końca lat 90. XX wieku kompleks jest własnością diecezji gliwickiej, a od 1993 jest generalnie remontowany (m.in. za fundusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec jako zabytek "ważny dla europejskiej kultury"). Zwiedza się go z przewodnikiem.

Warto pojechać do Pławniowic, zobaczyć na własne oczy, jak cenna perła architektury kryje się wśród pól i lasów powiatu gliwickiego.


Dojazd: Z Katowic do Pławniowic jest około 60 kilometrów. Najlepiej jechać autostradą A4 w kierunku Wrocławia (jeszcze bezpłatną!). Zjazd na Pyskowice, od zjazdu z autostrady to zaledwie kilka kilometrów.

Zwiedzanie: W najbliższym tygodniu pałac można zwiedzać w następujących terminach: poniedziałek 30 kwietnia - godz. 11 i 16, wtorek, środa i czwartek (1, 2 i 3 maja) - godz. 11, 13 i 16. Ceny biletów - dorośli 6 zł, dzieci 4 zł.

W Pławniowicach znajduje się także duży zbiornik wodny - Jezioro Pławniowickie, ulubione miejsce rekreacyjne wielu mieszkańców naszego regionu. Nad jeziorem znajdują się ośrodki wypoczynkowe oraz pola namiotowe z miejscami noclegowymi i ofertą gastronomiczną. Latem na pławniowickich plażach opalają się tłumy turystów.

Z noclegów można także skorzystać na terenie pałacu (są miejsca hotelowe). Oprócz muzeum mieści się tutaj Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny Diecezji Gliwickiej.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
*EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012 - SPRAWDŹ JAK CI POSZŁO, ZOBACZ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!