Francuzi górą,

  Francuzi górą, pora na Zabrze

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z ogromną nadzieją świat przyjął informację o sukcesie francuskich naukowców, którym udało się skonstruować sztuczne serce. Jest szansa, że za dwa lata ów narząd zostanie wszczepiony człowiekowi. Na razie zakończył się etap doświadczeń na zwierzętach. Sztuczne serce to marzenie pacjentów i kardiochirurgów, do tej pory nieosiągalne.
  Szczególne emocje informacja o francuskiej rewolucji medycznej budzi na Śląsku, zwłaszcza w Zabrzu, gdzie działa Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, której jednym z celów, oprócz stworzenie robota kardiochirurgicznego, było skonstruowanie w pełni wszczepialnego sztucznego serca. Na razie jednak, mimo wysiłku intelektualnego, świetnych pomysłów i fantastycznych inżynierów pracujących na rzecz fundacji, do finału prac daleko. Fundacja, założona przez prof. Zbigniewa Religę, nie może liczyć na wielomilionowe dotacje. Każdy grosz jest wyszarpywany.

  Tymczasem naukowy świat coraz bardziej nam ucieka. A trzeba powiedzieć szczerze, że bez zastrzyków finansowych trudno nam będzie go dogonić.

  Powstaje też pytanie, czy ta gonitwa ma sens, skoro światowy wyścig zakończył się po ujawnieniu informacji o wynalazku. Niestety, nie jesteśmy jeszcze pełnoprawnymi uczestnikami tego wyścigu. W Polsce wiele naukowych możliwości zabija brak pieniędzy.

  Nie musimy udowadniać, że nie jesteśmy ani głupsi, ani mniej pracowici od innych. Polscy naukowcy osiągają na Zachodzie spore sukcesy. Prof. Mariusz Ratajczak, odkrywca nowego typu komórek macierzystych, w środowisku naukowców uchodzi za kandydata do Nobla. Ale karierę zrobił w USA. Tam badania finansują prywatni sponsorzy, którzy nie żałują grosza. Jedno jest pewne: polskie sztuczne serce byłoby tańsze od francuskiego, choć nie wiem, czy lepsze. Niestety, nie mamy szans na porównania.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama