I już po naszym

  I już po naszym kryzysie

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Media żyją ostatnio skandaliczną walką na szczytach władzy i kryzysem finansowym. Pierwszy temat: przyjmuję do wiadomości. Drugi właśnie chciałabym zakończyć. Że to przedwczesne? Bynajmniej. My, Polacy, okazaliśmy się twardzielami, którzy nie ulegli presji.
  Mogliśmy sobie zafundować Argentynę, a więc plajtę systemu finansowego, jeśli rzucilibyśmy się do kantorów i okienek bankowych. Chwała rodakom, że nie dali się wkręcić i nie wpakowali nas wszystkich na dno finansowego piekła.

  Starsi, zaprawieni w bojach przez PRL i panikę na rynku zdejmującą z półek cukier, już wiedzą, że bywają samosprawdzające się przepowiednie. Gwarancja na depozyty małe i te większe, wprowadzone przez rząd, była wystarczająca dla ich niewielkich oszczędności. Siedzieli więc spokojnie w domu, zamiast tworzyć komitety kolejkowe przed bankami.

  Z kolei młodsi mogli tylko modlić się o jak najniższy kurs walut, bo ich udziałem nie są oszczędności na koncie, ale raczej kredyty, a te trudno z banku wybrać. Ci, którzy nieco spanikowali i wybrali pieniądze z kont, również zachowywali się trzeźwo: wypłaty dotyczyły głównie tych banków, które należą do słabnących w oczach zachodnich potentatów. A spekulanci grający na zwyżkę kursu walut, biegnący do kantorów, dziś dostają po łapach i nikomu ich nie żal.

  Czego więc uczy nas kryzys? Że jesteśmy w Europie, a to jednak cywilizowana i dość ściśle nadzorowana część finansowego świata. Pokaleczona kryzysem, będzie łatwiejsza do dopędzenia. Uczy nas także, że w kupie raźniej, więc przybyło zwolenników euro. I choć irytował rząd, zapewniając, że kryzysu finansowego w Polsce nie ma, to jednak jego gra okazała się zbawienna. Dlatego możemy odtrąbić kryzys i wrócić do walki na szczytach władzy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama