Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bruksela broni naszych żab

Jacek Drost
Niezliczone ilości cennych płazów giną każdego dnia na drodze ekspresowej S1 z Bielska-Białej do Cieszyna. Komisja Europejska ostrzegła Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, że jeśli nie rozwiąże problemu rozjeżdżanych przez samochody żab i traszek, to może dojść do sytuacji, iż inwestor będzie musiał zwrócić dotację w wysokości 15 mln euro, którą KE wyłożyła na budowę ekspresówki.

- Smutne w tej sprawie jest to, że Komisja Europejska potrafiła zrobić więcej w sprawie ochrony płazów w Grodźcu Śląskim niż polska administracja państwowa. Gdy próbowałem zainteresować tym tematem urzędników, to mnie zbywali - mówi Marek Sołtysiak, naukowiec z Uniwersytetu Śląskiego i Społeczny Opiekun Przyrody, który o ochronę płazów zaczął walczyć nim jeszcze ruszyła budowa obwodnicy Grodźca Śląskiego.

Obwodnica została zbudowana w sąsiedztwie rezerwatu przyrody Morzyk. W pobliżu ekspresówki znajdują się stawy, gdzie występują rzadkie gatunki płazów, m.in.: rzekotki drzewnej, kumaka nizinnego, żab zielonych, ropuchy szarej, żaby trawnej. Mimo że żaby żyją w stawach, potrafią przemieszczać się nawet na odległość trzech kilometrów. Przechodząc przez drogę szybkiego ruchu, zazwyczaj giną. Ilości zabitych płazów idą w tysiące.

Żeby zwierzęta mogły swobodnie przekraczać drogę, wybudowano nad nią cztery estakady. Pod wiadukty naprowadza je siatka autostradowa (jej montaż ukończono ponad pół roku po otwarcia drogi). Dodatkowo wzdłuż granic rezerwatu wybudowano ekran dźwiękochłonny. Skuteczność zastosowanych rozwiązań w przypadku dużych zwierząt nie podlega dyskusji. Gorzej jest z żabami i traszkami.

- O płazach nie pomyślano - dodaje Sołtysiak. W przypadku drobnych zwierząt zastosowane rozwiązania okazują się bowiem niewystarczające. Dlatego Sołtysiak starał się zainteresować problemem inwestora i służby podległe wojewodzie, m.in. wojewódzkiego konserwatora przyrody. Mimo że swoje zastrzeżenia miał mocno udokumentowane, to urzędnicy traktowali go po macoszemu.

W końcu w obronie płazów wystąpili studenci Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiego Uniwersystetu Medycznego, a także uczniowie liceum w Knurowie. Pod petycją w sprawie ochrony żab i traszek podpisało się ponad tysiąc osób. Przyniosło to skutek. Urzędnicy kazali bowiem inwestorowi zamontować siatki ochronne.
Dorota Marzyńska, starszy inspektor ds. komunikacji społecznej katowickiego Oddziału GDDKiA poinformowała, że w rejonie rezerwatu Morzyk na odcinku ponad jednego kilometra, po obu stronach ekspresówki, zamontowano dodatkową siatkę, a następnie przez jakiś czas monitorowano szczelność ogrodzenia.

Zdesperowani obrońcy zwierząt postanowili jednak zainteresować losem żab Komisję Europejską. Wiedzieli, że przywiązuje ona dużą wagę do ochrony przyrody.

- Sprawa trafiła więc do Brukseli. To był akt rozpaczy. Naszą walkę można bowiem porównać do walki Dawida z Goliatem - komentuje Sołtysek. - Wszystko było dokładnie udokumentowane, rozpatrzenie sprawy trwało jakiś czas, ale wydane przez Komisję Europejską zalecenia są dobrą lekcją dla wszystkich, którzy prowadzą inwestycje w Polsce.

Komisja Europejska domaga się, żeby przy ekspresówce powstały przejścia dla płazów.

Na razie inwestor naprawił występujące lokalnie nieszczelności siatki, a także uzupełnił wymytą posypkę w podwalinach ekranu akustycznego. Z kolei w lipcu na wniosek ekologicznego Klubu Gaja z Bielska-Białej przystąpił do wykonania dodatkowej siatki o drobnych oczkach na długości około 600 metrów po obu stronach S1.

- Komisja Europejska nie narzuciła terminu wykonania dodatkowych urządzeń ochrony środowiska - poinformowała Marzyńska. - Od sierpnia 2008 do lipca 2009 roku przeprowadzony jest monitoring migracji płazów w rejonie rezerwatu Morzyk, którego wyniki będą podstawą do podjęcia ewentualnych dodatkowych działań naprawczych.

Wojewódzki konserwator przyrody Jolanta Prażuch nie chciała wczoraj komentować całej sprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!