Dr Kurek: III Powstanie Śląskie wywołuje skrajne emocje

  Dr Kurek: III Powstanie Śląskie wywołuje skrajne emocje

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bolesne i niesprawiedliwe jest jednak pojawiające się czasami utożsamianie propolskich postaw z czasami PRL-u na zasadzie: bronisz polskości Śląska, pewnie jesteś uwikłany w tamtą władzę, a przynajmniej mówisz, jak ona. Takie stanowisko nie jest uprawnione - mówi dr Jacek Kurek, historyk z Uniwersytetu Śląskiego w rozmowie z Teresą Semik.
  Dr Jacek Kurek

  Dr Jacek Kurek ©ARC Dziennik Zachodni

  Czy pan też odnosi wrażenie, że rocznica wybuchu III powstania śląskiego jest marginalizowana w naszym życiu publicznym?
  Rzeczywiście, jest chyba taka tendencja, żeby tego tematu nie podnosić. Myślę, że staje się mniej popularny, bo dziś wywołuje różne skrajne emocje. Przypomnijmy, że ostatnio sporo mówiło się o powstaniu jako o wojnie domowej, w której Ślązak stanął przeciw Ślązakowi.

  A była to wojna domowa?
  Ja bym tego tak nie ujął, bo Śląsk nigdy nie miał swojej odrębnej państwowości. Zresztą dramat Ślązaków pojawił się już wcześniej, kiedy Ślązak stanął przeciwko Ślązakowi podczas I wojny, a potem na znacznie większą skalę w czasie II wojny światowej. Przypomnijmy, że już po wojnie prusko-francuskiej (1870-1871, w której Ślązacy walczyli, przyszedł kulturkampf, a więc bardzo swoista i gorzka zapłata za przelaną krew i obywatelską postawę.

  NIE PRZEGAP:
  Dr Kurek: Granice II Rzeczpospoliteju wypracowane wysiłkiem zbrojnym
  III Powstanie Śląskie KOMPENDIUM WIEDZY
  III Powstanie Śląskie: zryw narodowy, czy wojna domowa?
  Dr Żak: Polska była zaangażowana w III Powstanie Śląskie
  RAŚ przeciwny upamiętnianiu III Powstania Śląskiego
  Archiwum Wojskowe ujawnia historię kadetów w III Powstaniu Śląskim


  Dlaczego III powstanie śląskie, to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach regionu, tak dzieli dziś samych Ślązaków?
  Myślę, że daje o sobie znać to, co przez długie lata było skrywane czy wręcz zwalczane, a mianowicie podmiotowość Ślązaków, dziś coraz odważniej manifestujących swoją tożsamość. W ferworze dyskusji i najrozmaitszych wydarzeń (jak chociażby ostatnio spis powszechny) polaryzują się postawy na Śląsku. Z jednej strony mamy pokolenie Ślązaków, które pielęgnuje pamięć o powstańcach i broni śląskości ściśle powiązanej z polskością. Po przeciwnej stronie stają Ślązacy, którzy dystansują się od polskości, bo - jak twierdzą - zawiodła ich, i w gruncie rzeczy jest im mniej lub bardziej obca.

  Są i tacy, którzy uważają, że dziś w Niemczech byłoby im pewnie lepiej.
  Oczywiście. Rzecz w tym, że dziś już o tym wszystkim możemy mówić, wyrażać, manifestować, a to oczywiście prowadzi do konfrontacji poglądów, postaw, tożsamości. Bolesne i niesprawiedliwe jest jednak pojawiające się czasami utożsamianie propolskich postaw z czasami PRL-u na zasadzie: bronisz polskości Śląska, pewnie jesteś uwikłany w tamtą władzę, a przynajmniej mówisz, jak ona. Takie stanowisko nie jest uprawnione. Bardzo wielu Ślązaków utożsamiających się z polską tożsamością było przez komunizm niszczonych i nie można odmówić Ślązakowi prawa do bycia Polakiem. Podobnie jak nie można odmawiać bohaterstwa tym, którzy w czasach powstań walczyli o swoje najwyższe wartości. Mam nadzieję, że jak opadną emocje, w najbliższych latach nauczymy się współistnieć niezależnie od różniących nas poglądów na śląską tożsamość, bo to, że będą się one różniły, nie ulega wątpliwości. Zresztą taka umiejętność jest już wpisana w śląski etos i śląską historię.

  Próbuje się też tłumaczyć powstańców w ten sposób, że w 1921 roku chwycili za broń walcząc o autonomię, a nie o to, by połączyć się z Polską.
  Nie potrafiłbym tego tak uprościć. Już w drugiej połowie XIX w. na Śląsku rozwinął się mit Polski jako kraju dobrobytu. Brał się stąd, że Ślązak uginał się pod ciężarem pracodawcy niemieckiego. Szlachcic polski wydawał się mu na tym tle dobrym panem i tylko dlatego, że Ślązak nie miał okazji tego sprawdzić. Gdy w okresie międzywojennym sytuacja się zmieniła, polski mit zaczął kruszeć, a poczucie rozczarowania rosło.

  ZGADZASZ SIĘ Z OCENĄ HISTORYKA? NAPISZ SWÓJ KOMENTARZ

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
  *EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012 - SPRAWDŹ JAK CI POSZŁO, ZOBACZ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (76)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poprosze o konkrety.

   akuratny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   "Zresztą dramat Ślązaków pojawił się już wcześniej, kiedy Ślązak stanął przeciwko Ślązakowi podczas I wojny,"

   A to ciekawe, KIEDY I GDZIE, szan.paaaanie ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polskie machinacje

   Reinhold (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wszystkie powstania zostały wywołane przez polski rząd, oddziały powstańcze wkroczyły z Polski
   na niemiecką ziemię, w III na tych terenach niebyło Reichswehry, ludność niemiecka pozostała bezbronna

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ha polska i dobrobyt

   Ada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   "Już w drugiej połowie XIX w. na Śląsku rozwinął się mit Polski jako kraju dobrobytu." to jest chyba kawal? Polska byla pod zaborami powstalo dopiero panstwo polskie i to mial byc dobrobyt? A...rozwiń całość

   "Już w drugiej połowie XIX w. na Śląsku rozwinął się mit Polski jako kraju dobrobytu." to jest chyba kawal? Polska byla pod zaborami powstalo dopiero panstwo polskie i to mial byc dobrobyt? A skod kapital z bajki dla Polakow? Na Slasku byla pracy i dlatego tyle polakow do nas przyjechalo i potem podburzalo i robilo powstania zwlaszcz ci ze zwiaskow zawodowych z Bochum ktorzy przyjechali spowrotem po zaborach do polski.Ich misja podburzac robotnikow na slasku na poczatku pod plaszczykiem zadan socialnych .Poska potrzebowala kapital slaski a nie polskosc slazakow .Slazacy byli im kompletnie obojetni i tak zostalo do dzisiaj.Naiwni slazacy dali sie jakzwykle znowu oglupiczwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Piter Bykowina

   wnuczek Powstanca Slaskiego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 14

   Piter, na Slasku a nigdzie indziej ludzie zwracaja sie do siebie uprzejmnie per wy , wiec to dla Slazaka nie powinno byc nowoscia . Karl Hoefer , ktory poszedl droga wielu czlonkow Selbstschutzu i...rozwiń całość

   Piter, na Slasku a nigdzie indziej ludzie zwracaja sie do siebie uprzejmnie per wy , wiec to dla Slazaka nie powinno byc nowoscia . Karl Hoefer , ktory poszedl droga wielu czlonkow Selbstschutzu i pod koniec zycia zostal nawet czlonkiem SS mial wiele powodow zeby, no wlasnie ,zeby jednak wyolbrzymic role miejscowych "Slazakow" na odwiecznie niemieckim Slasku . Zamiast tego, pisze o miejscowych czlonkach Selbstschutzu jak o bandzie nieudacznikow , ktorzy nie palaja checia obrony Slaska. Jesli chodzi o sam Selbstschutz Oberschlesien, po jego rozwiazaniu mnozyly sie glosy bylych czlonkow SO o okrucienstwach jakich dopuszczali sie niektorzy z nich , mowi tez o nich strona polska , jednak nikt z nich nigdy nie odpowiedzial za mordy na Slazakach w okresie plebiscytowym.Powstancy zas przystepujac do IIIPS cierpieli na brak karabinow oraz amunicji, co drugi z nich nie posiadal zadnej broni . Polska oczywiscie pomagala Powstancom, jednak musiala robic to po cichu i NIGDY wojska Powstancze nie mogly rownac sie wyposazeniem jak i wyszkoleniem z zaprawionymi w boju jednostkami Freikorpsu . Na koniec dodam ze gdyby na Slasku ruch slazakowski skupial te 400tys badz jak sugeruja pseudohistorycy nawet 500tys to ruch ten niewatpliwie odegralby duzo wieksza role w tamtym okresie...porownaj sobie te liczbe do liczby czlonkow POW a zrozumiesz ze separatysci slascy nigdy nie mieli takiego poparcia. Za to bardzo przajali Niemcom , podobnie jak obecnie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wnuczek

   piter_bykowina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 5

   No to słuchejcie wnuczku ten zwrot byłby właściwy gdybyś użył go we właściwym kontekście ale to pikuś
   w porównaniu z tym iż prof. dr hab Marek Czapliński polski historyk jest dla ciebie pseudo...rozwiń całość

   No to słuchejcie wnuczku ten zwrot byłby właściwy gdybyś użył go we właściwym kontekście ale to pikuś
   w porównaniu z tym iż prof. dr hab Marek Czapliński polski historyk jest dla ciebie pseudo historykiem.
   Nawet gdybym ci dostarczył stertę dowodów na to że obie strony robiły to samo ty i tak wciąż będziesz tkwił
   przy stereotypach.
   Pozdrawiam zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ruch Chorzów

   Lutek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 13

   Ruch Chorzów to polski klub sportowy założony w czasie Plebiscytu i Powstań Śląskich bezczelnie zawłaszczony przez kibiców, zwolenników raś. Gdyby założyciele Ruchu, Powstańcy zobaczyli na...rozwiń całość

   Ruch Chorzów to polski klub sportowy założony w czasie Plebiscytu i Powstań Śląskich bezczelnie zawłaszczony przez kibiców, zwolenników raś. Gdyby założyciele Ruchu, Powstańcy zobaczyli na trybunach napisy: "Oberschlesien" albo nazistowski herb z Górnego Śląska z lat 30-tych to by im nakopali.
   Łapska precz od Ruchu Chorzów!
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ruch Bismarkhuta

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

   Zawłaszczony przez kibiców Ras.
   Mowisz o strukturze właścicielskiej akcjonariatu spółki?
   Nawiasem mówiąc dzis kurs akcji RC rosnie...rozwiń całość

   Zawłaszczony przez kibiców Ras.
   Mowisz o strukturze właścicielskiej akcjonariatu spółki?
   Nawiasem mówiąc dzis kurs akcji RC rosnie
   http://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=RUCHCHORZzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ruch Chorzów

   Lutek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

   Nie, mówie o tym co się dzieje na trybunach.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ->

   niybieski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   Na trybunach to twoji kolesie z hadziajskiego Górnika zrobili zadyma.
   PRECZ GOROLSKE ŁAPSKA ŁOD NASZEGO "RUCHU".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Piter Bykowina

   wnuczek Powstanca Slaskiego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 12

   Bardzo dziwi mnie ze cala swoja uwage skupiacie na polskiej stronie, wnioskuje ze nie macie o tej drugiej stronie zapewne wiele do powiedzenia. Selbstschutz podobnie jak Freikorps byl doskonale...rozwiń całość

   Bardzo dziwi mnie ze cala swoja uwage skupiacie na polskiej stronie, wnioskuje ze nie macie o tej drugiej stronie zapewne wiele do powiedzenia. Selbstschutz podobnie jak Freikorps byl doskonale wyposazony , pierwsi tym co celowo pozostawiono w "opuszczonych" koszarach , badz uzbrajani przez bogatych wlascicieli kopaln i fabryk ,a drudzy zaopatrywani pod czujnym okiem Anglikow i Wlochow a nierzadko przekupionych Francuzow, jak pisze sam Hoefer , naczelny dowodca sil niemieckich "noc w noc , jechaly transporty broni oraz ludzi na neutralny (przeciez!) Slask" . Widzisz, w poczatkowym okresie kiedy na terenie Slaska mielismy tylko miejscowy Selbstschutz , Powstancy Slascy bez wiekszych problemow zajeli wiekszosc obszaru plebiscytowego , widocznie tym "slaskim" obroncom nie za bardzo chcialo sie Slaska bronic . Doskonale opisuje to wlasnie sam Hoefer we wspomnieniach z III Powstania Slaskiego , twierdzac wprost ze miejscowi nie za bardzo chcieli sie bic, a w niektorych fragmentach wrecz wysmiewa postawe miejscowych Selbschutzow . Oczywiscie nikt tez nie neguje ze utrzymanie dyscypliny sprawialo trudnosci, ale ze panowano nad tym swiadcza wyroki Sadu Powstanczego , lub druga sprawa celowe wstrzymanie przez Niemcow wyplat dla calego Gornego Slaska. Niemcy sadzili ze przez to Powstanie szybko upadnie, jak bardzo sie mylili wiemy juz dzisiaj z historii. Co do rabunkow oraz terroru z niemieckiej strony na mieszkancach GS to trwal on praktycznie z malymi przerwami przez 4 LATA ! Na czesci GS pozostalej przy Niemczech az do roku 1923 ! Nie jest tez prawda ze Slazacy przewazali wsrod "obroncow" Slaska , pisze o tym rowniez sam Hoefer "miejscowi nie stanowili jednak wiekszosci sil niemieckich" . Badacze niemieccy jak i polscy przyjmija ze w III Powstaniu Slaskim po stronie niemieckiej walczylo max. 10% miejscowych, zdecydowanie proniemieckich lub jak kto woli zniemczonych Slazakow, po polskiej zas stronie tylez samo wiec ok. 10 % sil Powstanczych pochodzilo z innych rejonow dzisiejszej Polski , reszta to miejscowi Slazacy. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Krystian Szulc, dej se/nom pokój. DD

   abc-z (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   j.w.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska logika.

   abc-z (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   "Badacze niemieccy jak i polscy przyjmija ze w III Powstaniu Slaskim po stronie niemieckiej walczylo max. 10% miejscowych, zdecydowanie proniemieckich lub jak kto woli zniemczonych Slazakow, po...rozwiń całość

   "Badacze niemieccy jak i polscy przyjmija ze w III Powstaniu Slaskim po stronie niemieckiej walczylo max. 10% miejscowych, zdecydowanie proniemieckich lub jak kto woli zniemczonych Slazakow, po polskiej zas stronie tylez samo wiec ok. 10 % sil Powstanczych pochodzilo z innych rejonow dzisiejszej Polski , reszta to miejscowi Slazacy."

   Zaplatales sie we wlasna propagande.
   Popracuj jeszcze nad matematyka. :-)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wnuczek ...

   piter_bykowina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

   Przede wszystkim niy ciyrpia jak wtoś godo mi za dwoje ale niych tam... .
   Czy do publikacji które ukazują się w prasie, internecie czy tych wydanych drukiem w czasach PRL-u trzeba jeszcze coś...rozwiń całość

   Przede wszystkim niy ciyrpia jak wtoś godo mi za dwoje ale niych tam... .
   Czy do publikacji które ukazują się w prasie, internecie czy tych wydanych drukiem w czasach PRL-u trzeba jeszcze coś dodać skoro sam je powielasz? Wspomnienia Karla Hoefera ukazały się w 1938 r pod presją ideologii narodowosocjalistycznej i mają dla mnie taką samą wartość jak te PRL -owskie.
   Nie będę wnikał skąd się biorą twoje źródła co do miary narodowości uczestników powstania skoro historycy obu krajów wciąż do końca nie mogą się porozumieć i ani jedna strona ani druga nigdy
   nie była szczera skutecznie zatajając fakty. Pomijając wyniki głosowania plebiscytowego można z całą stanowczością stwierdzić że godka górnośląska nie była miarą narodowości. Komitety werbunkowe działały na terenie całej II RP kaperując tysiące osób nie mówiąc już o oficerach, chorążych, podoficerach i szeregowych WP. Zaprzeczenie udziału Górnoślązaków w powstaniach byłoby totalną bzdurą ale pozostaje kwestia ich motywacji która raczej nie była patriotyczna. Krowa Korfantego do dzisiaj ryczy ze śmiechu. Co wywołało strajk generalny? Czy nie przypadkowo artykuł Korfantego w prasie lokalnej zawierający kłamliwe informacje o zamierzeniach Niemców co do zniszczenia przemysłu górnośląskiego w razie oddania go Polsce. Propaganda i terror panowały po obu stronach barykady. Obie strony w swej propagandzie uznają odrębność Ślązaków ale tylko w celu manipulacji. POW pod tą czy inną nazwą miała przygotowane III powstanie już w styczniu 1921 na wypadek wybrania przez autochtonów złej opcji przy głosowaniu. Magazyny w Będzinie, Strumieniu, , Dziedzicach, Sosnowcu, Herbach, Niezdarze pełne broni i amunicji plus bieżące dostawy RP - to się nazywa spontaniczny zrywem
   ludności. Nie musisz błąkać się po necie, sięgnij po " Historię Śląska" Czaplińskiego
   Jedna strona czy druga i tak na jedno wychodzi a obie razem muszą sobie wyjaśnić sporo rzeczy tyle tylko, że wymagałoby to przypomnienia sobie o 400 tyś członków Związku Górnoślązaków-Bund der Oberschlesier.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   marcinek235

   ZG, a co on osiagną (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Skoro gen. Hoffer pisał pod presją narodowosocjalistycznej propagndy powinien wynosic pod niebiosa postawe miejscowych slazaków i ich wielki wysiłek w walce o niemieckośc tych ziem. Co ten...rozwiń całość

   Skoro gen. Hoffer pisał pod presją narodowosocjalistycznej propagndy powinien wynosic pod niebiosa postawe miejscowych slazaków i ich wielki wysiłek w walce o niemieckośc tych ziem. Co ten gigantyczny ZG osiagną. NIc i jeszcze raz Nic. Zero reakcji na plebiscyt, a ogłoszenie bojkotu wywarło by wielkie wrażenie na Entencie. Może przywódcy Zg zdawali sobie sprawe, że ich odziaływanie na członków było żadne.
   Sam ZG rozpadł sie gdy stracił finansowanie niemieckich przemysłowców- cyzby pół milionowy zwiazek nie mógł sie utrzymać ze składek członkowskich. Widac slazacy niechcieli przekazac na ten ruch nawet złamanej marki.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobrze godocie panie Kurek

   Zeflik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 18

   Dobrze godocie panie Kurek. Widać ze żeści chłop ze Śląska a nie aus Obeschlesien. Momy sam na Śląsku kabociorzyu kerzy za Marki a tera za eury som we stanie sprzedać nie tylko swoja matka ale też...rozwiń całość

   Dobrze godocie panie Kurek. Widać ze żeści chłop ze Śląska a nie aus Obeschlesien. Momy sam na Śląsku kabociorzyu kerzy za Marki a tera za eury som we stanie sprzedać nie tylko swoja matka ale też swoja dusza. Som takie kabociorze wszandzie, to czymu by ich nie było sam na Śląsku? Nojwiększy kabociorz to je tyn RAŚista gorzelik, kery som nie wie czy je Polok czy Nimiec, Jak mu zapłacom to bydzie Hńczyk. Komuś z**ży aby nos Ślazoków i wszyjskich Poloków skłócić, bo kaj dwa sie kłócom tam trzeci korzysto. -divide et impera- Nimce ło tym dobrze wiedzom to tyż sam za pomocom swoich gazet robiom wrogo propaganda Dziennik Zachodni bydzie sie nozywoł "Oberschesische Tagesblatt" tako nazwa brdziyj pasuje do tej gazet. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "... Divide et impera ..."

   piter_bykowina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   Chopie to możno pogodomy ło tych co Ślonzoków powadziyli?
   "... Tenue est mendacium: perlucet, si diligenter perspexeris ..." - odnośnie nicku i twoich intencji.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ziutek nie pisz w imieniu Ślązaków !!!

   Ślązaczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 5

   Masz prawo mieć swoje poglądy na sprawę ,ale pisz w swim imieniu !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dr. Kurek

   piter_bykowina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   Panie dr Kurek, czasy wojny prusko-francuskiej to w Europie Środkowo-Wschodniej okres powstawania
   narodów, Sienkiewicz jeszcze nie stworzył trylogii, siedem lat wcześniej wybuchło powstanie...rozwiń całość

   Panie dr Kurek, czasy wojny prusko-francuskiej to w Europie Środkowo-Wschodniej okres powstawania
   narodów, Sienkiewicz jeszcze nie stworzył trylogii, siedem lat wcześniej wybuchło powstanie styczniowe, jeszcze wcześniej listopadowe kładąc z**ążki polskiej narodowości ale w XIX wieku nie istniał taki kraj jak Polska. Można zakładać że jest pan potomkiem narodu Potockich, Branickich ... ale myślę że to niczego nie zmienia. Przenieśmy się w lata 70-te XX wieku, ulice na Śląsku mnożą się w w swych nazwach nazwiskami bohaterów powstań, pojawiają się publikacje na zadany temat o jedynie słusznej wartości politycznej a żyjący jeszcze powstańcy są hołubieni na akademiach. Na manifestacjach wraca
   określenie "Matka Polka" - Panie dr historii - jakieś wnioski?
   Moja ocena to: z polityki - dopuszczający
   z historii - niedostateczny
   Sugeruję zmianę pałeczek zapachowych.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Piter Bykownia

   Lutek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 11

   Naród Polski istnieje ponad 1000 lat. Ślązacy uciekali z Wehrmachtu do Wojska Polskiego na zachodzie. Proszę się wybrać na cmentarz w Monte Cassino to się pan przekona ilu Ślązaków walczyło w...rozwiń całość

   Naród Polski istnieje ponad 1000 lat. Ślązacy uciekali z Wehrmachtu do Wojska Polskiego na zachodzie. Proszę się wybrać na cmentarz w Monte Cassino to się pan przekona ilu Ślązaków walczyło w Polskim wojsku. Gerard Cieślik też uciekł z Wehroachtu.
   http://www.rp.pl/artykul/866869.htmlzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ha pod Monte Cassino

   ------ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 4

   ponoc walczyl ojciec od waszego trenera polskiego Smuda ale po niemieckiej stronie . Pozatym moj dziadek nigdze nie uciekal z Wehrmachtu a my jestesmy za niego dumni sluzyl godnie swojemu kraju jak...rozwiń całość

   ponoc walczyl ojciec od waszego trenera polskiego Smuda ale po niemieckiej stronie . Pozatym moj dziadek nigdze nie uciekal z Wehrmachtu a my jestesmy za niego dumni sluzyl godnie swojemu kraju jak sie nalezy na porzadnego niemca.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bauerntum

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 15

   sformułowanie Polak oznaczało według terminów ówczesnych wyłącznie ogół szlachty[65], czyli „synów koronnych” albo „synów polskich”[66] – Patris Patriae (Ojcowie...rozwiń całość

   sformułowanie Polak oznaczało według terminów ówczesnych wyłącznie ogół szlachty[65], czyli „synów koronnych” albo „synów polskich”[66] – Patris Patriae (Ojcowie Ojczyzny). Pojęcie narodu polskiego według tych standardów było zarezerwowane jako pojęcie dla tych mieszkańców, którzy cieszyli się pełnymi prawami obywatelskimi i politycznymi, czyli wyłącznie dla szlachty jako wspólnoty

   Wiec czego ty sie podszywasz pod Polaka kmieciu panszczyznianyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Lutek

   piter_bykowina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 10

   Co do kwestii narodowości powiem tak - "... skoro pan tak twierdzi ... ."
   Co do reszty, to w mojej rodzinie mam podobne przykłady ale nie mówmy w tym przypadku o narodowości bo takowej Ślązakom...rozwiń całość

   Co do kwestii narodowości powiem tak - "... skoro pan tak twierdzi ... ."
   Co do reszty, to w mojej rodzinie mam podobne przykłady ale nie mówmy w tym przypadku o narodowości bo takowej Ślązakom się nie przyznaje a ci walczyli w różnych armiach i na różnych
   frontach. Pisze pan o Gerardzie Cieśliku a niech pan wpisze w Wikipedii hasło Ernest Wilimowski.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hujmattreuery

   wnucek Powstanca Slaskiego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

   Jo , ty rzeczywiscie glupi jestes, taki maly slunski naziolek .


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmm...

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   No, jaka cięta riposta.
   To już szczyt twoich możliwości?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   są ale nie ma

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

   "Mamy tez w kazdej slaskiej miejscowosci na CALYM SLASKU nie tylko w Katowicach groby Slazakow poleglych w Powstaniach Slaskich"
   "wszystkie groby Powstancow Slaskich zniszczyli wasi bohaterowie w...rozwiń całość

   "Mamy tez w kazdej slaskiej miejscowosci na CALYM SLASKU nie tylko w Katowicach groby Slazakow poleglych w Powstaniach Slaskich"
   "wszystkie groby Powstancow Slaskich zniszczyli wasi bohaterowie w 1939 jak niesli wszystkim te ich kulture"
   Chłopie zdecyduj sie?
   PS
   Stawiam perły przeciw kamieniom że "wnunio" nadaje z Niemiec. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama