Menu Region

Matura 2012: Do czego schować ściągę na maturze [ŚCIĄGI...

Matura 2012: Do czego schować ściągę na maturze [ŚCIĄGI MATURALNE]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Katarzyna Domagała

Prześlij Drukuj
Dziś matura. Kto się nauczył, spał w miarę spokojnie. Reszta w panice sięga po deskę ratunkową, czyli ściągi. Pamiętacie swoje przygotowania do matury? Nie chodzi o wałkowanie lektur czy zadań z matematyki, ale o żmudne pisanie maczkiem ściąg składanych w harmonijkę, czasem nawet kilkumetrową. Wszywało się też dodatkowe kieszenie do marynarek, kombinowało, jak w pończochach pochować kartki. To były czasy! Dziś młodzi mają teoretycznie łatwiej - sięgają po elektronikę.
3/5

(© Mikołaj Suchan)

Opis: Zestaw różnych rodzajów guzików z mikrokamerami. Do wyboru są guziki różnej wielkości, w ciemnychkolorach. Najtańsze od 100 zł.
  • Nadajnik i odbiornik oraz modne okulary z wbudowaną kamerą - najnowsze gadżety do  ściągania.
CO BĘDZIE NA POLSKIM? ZOBACZ PRZECIEKI Z MATURY 2012

Współcześni maturzyści do ściągania na egzaminie dojrzałości używają mikrosłuchawek, nadajników, kamerek ukrytych w oprawkach okularów czy wszytych do krawatów. Jedyny dylemat, jaki mają do rozstrzygnięcia, to to, ile wydać na naprawdę drogi sprzęt. Koszty sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!

- Te rozterki szybko im mijają - przyznaje Piotr Marciniak, sprzedawca w sklepie szpiegowskim Spy Shop w Katowicach, w którym testowaliśmy gadżety, wykorzystywane na egzaminach.
Wystarczy, że wypróbują, jak działa mikrosłuchawka czy kamera w okularach, a potem już nie chcą się z nimi rozstać. Ale też płacą jak za zboże.

- Jeśli raz skorzystają z elektroniki, do konwencjonalnych metod ściągania już nie wrócą - dodaje Marciniak.

JAKIE PYTANIA MATURALNE ZNAJĄ NAUCZYCIELE? PRZECZYTAJ

By wszystko działało jak należy, trzeba zainwestować w nadajnik i odbiornik - dwie małe czarne skrzynki, dzięki którym będziemy mogli przesyłać sygnał - obraz lub dźwięk - osobie, która rozwiązuje zadania. Kosztują od 800 zł wzwyż. Jedną z nich trzeba mieć przy sobie. Konieczna jest też karta TV, którą musimy podłączyć do laptopa naszego "podpowiadacza" - cena od 79 do 160 zł. Dalej zaczyna się dowolność. Za słuchawkę, którą wkładamy do ucha, zapłacimy minimum 999 zł. Sam krawat z ukrytą kamerą kosztuje 830 zł, a okulary, które nagrywają i przekazują dalej obraz, 530 zł. Miniaturowy sprzęt można ukryć bez problemu. Dziewczyny mają schowki na wysokości biustu - tam nikt raczej nie sprawdza. Chłopaki wykorzystują tajne kieszenie.

Kłopot w tym, że kiedy starsze pokolenia przepisywały notatki z zeszytów na małe karteczki, coś z tej wiedzy zawsze im w głowach zostawało. "Nowoczesne" sposoby ściągania takiej możliwości uczniom już nie dają. No i jeszcze pytanie zasadnicze - czy warto wydawać krocie na ściąganie, a więc na oszukiwanie, skoro praktyczniej i uczciwiej jest się po prostu nauczyć. Dla dobra własnego intelektu. I dla dobra portfela rodziców.

Trzeba motywować do działania, a nie straszyć


Rozmowa z

dr. Pawłem Jędrzejko

, amerykanistą z Uniwersytetu Śl.
Wiadomo, że nie wolno, mimo to ściągamy. Do nieuczciwych zachowań w szkole -m.in. do ściągania - przyznaje się aż połowa licealistów.
Nie doceniamy mocy instynktów. Kiedy uczeń słyszy, że musi zdać egzamin, bo konsekwencje klęski są poważne - zaczyna się bać. Wtedy włączają się proste mechanizmy obronne - "zrobię wszystko, żeby nie oblać". Często nawet ci najlepsi sięgają po ściągi: od tego zależy "przetrwanie" w szkole.

To jak uniknąć ściągania?
Ważna jest formuła egzaminu, która wykluczy lęk, a jednocześnie unaoczni wszystkim, że sprawdzian nie jest karą. W tym roku moi studenci tworzą na zaliczenie hasła poświęcone pisarzom amerykańskim dla Wikipedii - to taka forma projektowa zaliczenia. Mogą korzystać ze wszystkich dostępnych źródeł i rad ekspertów. Egzamin staje się przygodą: student to "odkrywca", a efekty jego pracy są namacalne. Na nieuczciwość nie ma miejsca.

Wykładał pan na Grinnell College w USA. Jak tam traktuje się ściąganie?
Po pierwsze, projektowa formuła egzaminacyjna jest w Stanach na porządku dziennym. Po drugie - działa także, przestrzegana niemal religijnie, reguła nieuniknioności kary powiązana z brakiem społecznego przyzwolenia na oszustwo. Złamanie zasady uczciwości powoduje, że jeżeli ktoś zostanie przyłapany na ściąganiu, automatycznie zostaje usunięty ze studiów i musi się liczyć ze społecznym potępieniem. Ukończenie tak prestiżowej szkoły jak Grinnell College gwarantuje dobrą pracę - studenci nie ryzykują. Wolą otrzymać dwóję i powtórzyć egzamin. W Polsce nie jesteśmy w tym względzie konsekwentni.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
*EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012 - SPRAWDŹ JAK CI POSZŁO, ZOBACZ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]
1 »
Reklama
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Reklama
Reklama