Chorzów: Smutniejszy niż zwykle Dzień Hutnika w Batorym

  Chorzów: Smutniejszy niż zwykle Dzień Hutnika w Batorym

  Łukasz Respondek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Obchodzony zwykle hucznie w Hajdukach Dzień Hutnika to obecnie wspomnienie. Dziś byli i obecni pracownicy Hutu Batory swojego święta bynajmniej hucznie nie celebrowali. Po raz pierwszy w historii zakładu w uroczystościach nie wziął udziału żaden przedstawiciel jego zarządu. - Delikatnie mówiąc to skandal - uważa Piotr Scholz, przewodniczący MNSZZ Pracowników Huty Batory.
  Dzień Hutnika świętowali również zwolnieni kilka tygodni temu pracownicy stalowni. Obchody rozpoczęły się od mszy w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Potem hutnicy przeszli ulicami miasta pod figurkę św. Floriana na terenie zakładu i złożyli pod nią kwiaty. Do Chorzowa przyjechały też delegacje innych zakładów m.in. związkowcy z Kopalni Węgla Kamiennego "Budryk".

  - W całej historii huty zawsze załoga obchodziła to święto wraz z kierownictwem oraz zarządem.
  Aż do teraz, bo dziś żaden z prezesów się nie pojawił - tłumaczy Scholz. I dodaje, że całą uroczystość zorganizowały cztery związki zawodowe, które działają przy hucie. - Z drugiej strony może dobrze się stało, bo obecność prezesa, po zamknięciu stalowni i masowych zwolnieniach, być może tylko zepsułaby nam to święto.

  W tym roku nie odbyły się też uroczystości tzw. jubilata, które zwykle były organizowane kilka dni przed hutniczym świętem. Grzegorz Golik uczestniczył w nim po raz 31. - Podchodzimy do tego z sentymentem, ale obecnie sytuacja na pewno wesoła nie jest - przyznaje. - Nasza huta jest stara i praca w niej jest bardzo ciężka. Szczególnie trudno jest latem, gdy w halach panuje temperatura około 70 stopni, a ludzie muszą pracować.

  Po długim weekendzie ma ruszyć zamknięty wydział stalowni. Zwolnieni z niej hutnicy otrzymali propozycje zatrudnienia przez agencję pracy tymczasowej. I na zaproponowane warunki prawdopodobnie będą musieli się zgodzić. - Nie mamy jeszcze umów, ale większość jest gotowa wrócić. Ludzie muszą gdzieś pracować - mówi Golik. - Warunki będą nico inne. Czy strajk się nam opłacał? W naszym odczuciu był konieczny. Ludzie z całej Polski mogli zauważyć naszą sytuację.

  We wtorek ma się odbyć festyn hutniczy na skwerze obok poczty w Chorzowie Batorym. Początek o godzinie 15.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
  *EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012 - SPRAWDŹ JAK CI POSZŁO, ZOBACZ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda hutnikow

   jan 07 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 40

   jak mozna tak postepowac z ludzmi ciezkiej pracy,gdzie sie podziala ta solidarnosc.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   macie demokracje

   olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 43

   Komuna była zła bo dawała prace i wczasy raz w roku to trzeba było ją obalić bo ludzi gnębiła, teraz macie wolność kształćcie dzieci niech uczą się języków i jak najszybciej stąd spieprzają bo...rozwiń całość

   Komuna była zła bo dawała prace i wczasy raz w roku to trzeba było ją obalić bo ludzi gnębiła, teraz macie wolność kształćcie dzieci niech uczą się języków i jak najszybciej stąd spieprzają bo przyszłości tu nie będą miały, no chyba że jako niewolnicy za 1500 zł brutto albo jak ci z agencji pracy a raczej z targu niewolników.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama