Euro 2012: Czy Koko Euro Spoko jest spoko? Czy nie? [OPINIE]

  Euro 2012: Czy Koko Euro Spoko jest spoko? Czy nie? [OPINIE]

  MZ

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czy "Koko" jest spoko? Czy nie?Jacek Borusiński z kabaretu Mumio:Nie jest to moja estetyka, może lepsza aranżacja uczyniłaby ten utwór
  1/5
  przejdź do galerii

  Czy "Koko" jest spoko? Czy nie?

  Jacek Borusiński z kabaretu Mumio:
  Nie jest to moja estetyka, może lepsza aranżacja uczyniłaby ten utwór nieco smaczniejszym. Ale większym problemem od "Koko…" jest nasz wieczny kompleks, że powinniśmy być bardziej europejscy. Przypominam tylko, że przed wieloma nowoczesnymi rzeczami nasze "wieśniactwo" nas wielokrotnie ratowało. Ten utwór brzmi też autentycznie, starsze panie śpiewają… Fajnie. Oburzenie? Do piłki nożnej nie pasuje jazz i Penderecki. Futbol to sport plebejski, przyśpiewki kibicowskie są jeszcze mniej wyrafinowane od "Euro spoko". Więc jedno pasuje do drugiego. ©arc.

  Co ma koko do Euro i czemu jest spoko? Nie wiadomo, prawdopodobnie chodziło tylko o to, że pierwsze słowo rymuje się z trzecim, w środku jest Euro, bo w końcu z tej okazji piosenka powstała. To również kolejny dowód, że kiedy w kulturze masowej pojawia się motyw kury, to muszą być jaja. I są.
  Może rację co do kury Zbigniew Herbert: "Kura jest najlepszym przykładem, do czego doprowadza współżycie z ludźmi. Zatraciła zupełnie ptasią lekkość i wdzięk. Ogon sterczy nad wydatnym kuprem jak za duży kapelusz w złym guście". Czyli kura na nasze podobieństwo okropna.

  KOKO EURO SPOKO? TA MELODIA POCHODZI Z ZAGŁĘBIA. POSŁUCHAJ

  Kura pojawiająca się w snach ma oznaczać strapienie lub kłopoty. Cała ta magiczna, niepokojąca otoczka wokół drapiącego w gruncie nielota bierze się z samego środka jaja, wszak ono to w wielu kulturach symbol życia, potencji i słońca. Nie dziwota, że Tymon Tymański, lider zespołu Kury śpiewał kiedyś, że "jaja podnoszą emocje i wywołują wojny". Wiadomo, cholesterol.
  Gdy znany z Republiki Grzegorz Ciechowski poszedł w ludowość i w 1996 roku nagrał utwór "Piejo kury piejo", cała Polska zastanawiała, o co tak naprawdę chodzi. Jakie kury? Zwariował? Emocje jak dziś, gdy pół Polski nazywa "Koko..." wiochą i tandetą, a drugie pół mówi: "Jakie śmieszne".

  POSŁUCHAJ KOKO EURO SPOKO W WYKONANIU ZESPOŁU JARZĘBINA TUTAJ

  Maria Peszek w utworze "Rosół" zdradza, że marzy, by być kurą, ale domową: "Jestem kura nioska i kura beztroska". Stonesi podobnie, tyle że o kogucie: "Jestem sobie kogut mały, zbyt leniwy by piać za dnia". Piłsudski kazał ongiś "kury szczać prowadzić". Są ludzie, którzy kur się boją i tacy, którzy bazgrolą jak kura pazurem. Tacy, którzy mają na głowie koguta (fryzura na piłkarza) i ci z ptasim móżdżkiem.

  Jakkolwiek tandetnie brzmi "Koko-spoko" (cóż, ten bit z dziecięcych organków…), niejednemu kibicowi przywoła ciepłe wspomnienia z "Cu Cu Ru Cu Cu Paloma" z czasów mundialu w 1982 r, na którym Polska sięgała po brązowy medal. A później Meksykanie to ludowych piosenek nie śpiewali? A Amerykanie? Grecy?

  My mamy przyśpiewkę grupy Jarzębina. Zresztą, u nas tak wiele rzeczy jest po prostu "Koko-spoko". Choćby autostrady na euro. A że jeszcze fascynuje nas drób…

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
  *EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012 - SPRAWDŹ JAK CI POSZŁO, ZOBACZ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   qqq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 43

   Tylko że Koko nie pochodzi od kury, tylko od Kocudzy - miejscowości. Przecież śpiewaczki mówiły o tym w wywiadzie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale jaja

   to ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 87

   'kokokoko' przypomina "kopu kopu ziemniak chłopu" z Kabaretu Elita czyli 202 (ale rymowanki Waligórskiego były lepsze od tej twórczości pseudofolklorystycznej)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama