Okrągły stół w modzie już od średniowiecza. Ten śląski coś...

  Okrągły stół w modzie już od średniowiecza. Ten śląski coś wniesie?

  MCH

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego odbywały się obrady Okrągłego Stołu
  1/6
  przejdź do galerii

  W Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego odbywały się obrady Okrągłego Stołu ©FOT. MATERIAŁY OFICJALNEJ STRONY PREZYDENTA RP

  W poniedziałek, 7 maja w Katowicach przy "śląskim okrągłym stole" spotkają się śląskie stowarzyszenia i organizacje, które chcą działać według wspólnej strategii w sprawie języka śląskiego i mniejszości śląskiej. To już niemal moda na okrągłe stoły. Im bardziej się nimi poniewiera, tym bardziej są pożądane?
  A jaki był pierwszy okrągły stół? Być może nawet wcale nie był meblem. Powstał z legendy o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu, w których każdy z rycerzy był sobie równy. Taką samą zasadą mają kierować się też jego uczestnicy podczas politycznych rozmów przy okrągłym stole. Już z racji kształtu żadna z siedzących przy nim osób nie zajmuje uprzywilejowanej pozycji.

  Legenda głosi, że król Artur zanim wyruszył na wojnę, zbierał kwiat swojego rycerstwa wokół okrągłego stołu w swoim zamku Camelot i tam udzielał ostatnich instrukcji przed bitwą.
  I choć wielu twierdzi, że arturiańska legenda, to... tylko legenda, równie wielu naukowców tropi ślady brytyjskiego władcy i nie waha się zadawać takich pytań, jak: gdzie mieścił się mityczny Camelot. Odpowiedzi dość wiarygodnych jest kilka. Zdaniem niektórych okrągły stół znajdował się w Chester, w odkrytym ponad dwa lata temu amfiteatrze. Po opuszczeniu Brytanii przez Rzymian, amfiteatr miał służyć do zebrań lokalnych notabli. Mogło tam zbierać się nawet tysiąc osób. Jak zakłada historyk Chris Gidlow, rycerze, zasiadali w pierwszym rzędzie, a niżej usytuowani w hierarchii społecznej zajmowali kolejne rzędy ław. Szkoccy naukowcy twierdzą z kolei, że okrągły stół to geometryczny wał ziemny (tzw. węzeł króla, z jęz. angielskiego King's Knot), który mieści się w dawnych ogrodach królewskich pod Stirling Castle w Szkocji. Od stuleci krążą o nim legendy, a archeolodzy ustalili, że King's Knot istniał już w VI wieku. A trzeba jeszcze mieć w pamięci, że jeżeli okrągły stół naprawdę istniał, mógł być po prostu typowym dla wczesnego średniowiecza drewnianym stołem, ustawianym tylko w trakcie uczt i zebrań.

  ŚLĄSKI OKRĄGŁY STÓŁ - POZNAJ UCZESTNIKÓW
  ŚLĄSKI OKRĄGŁY STÓŁ 7 MAJA - LISTA ZAPROSZONYCH
  ŚLĄSKI OKRĄGŁY STÓŁ NIE DLA NICH - SALON ODRZUCONYCH


  W XX wieku zafascynowany mitem o królu Arturze Heinrich Himmler, współtwórca i dowódca SS w hitlerowskich Niemczech, nakazał odbudować średniowieczny zamek Wewelsburg i przygotować w jego podziemiach salę z kamiennym okrągłym stołem, przy którym zasiadało 12 przywódców SS z nim na czele.

  Za symbol porozumienia i narodowego pojednania okrągły stół zaczął być postrzegany po przeprowadzonych w 1989 roku w Polsce rozmowach przedstawicieli władz PRL i opozycji solidarnościowej. Obrady prowadzone były w kilku miejscach, ale przy ogromnym stole w siedzibie Urzędu Rady Ministrów PRL w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie tylko dwa razy, pierwszego i ostatniego dnia. W efekcie w kraju rozpoczęły się zmiany ustrojowe Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w tym częściowo wolne wybory do sejmu. Dziś dla jednych obrady przy okrągłym stole 1989 roku są synonimem zdrady narodowej, podczas gdy inni widzą w nim świadectwo roztropności Polaków, dzięki której możliwym stało się bezkrwawe przejście PRL do III RP. Jedno jest pewne w ślad za Polską poszły inne kraje: swój okrągły stół mieli Bułgarzy, a Węgrzy jego odpowiednik - trójkątny.

  Kto naprawdę rządzi na Śląsku? Poznaj śląskie organizacje
  ŚLĄSKI STÓŁ OKRĄGŁY CZY KWADRATOWY?

  Dziś o okrągłym stole mówi się już za każdym razem, kiedy do wspólnych rozmów zasiadają strony reprezentujące z góry inne pogląd na daną sprawę. I tak już obradowali przy tym "meblu" m.in. samorządowcy, drogowcy i ekolodzy nad Rospudą czy politycy PO, PiS, SLD i PSL nad służbą zdrowia.

  Stół jednak już dużo wcześniej był symbolem rokowań, a określenie "zasiąść z kimś do stołu rokowań" oznaczało podjęcie rozmów przez przeciwstawne strony.

  Zebrała: MCH

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
  *MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama