Naukowcy z Politechniki uczą w szkołach średnich

  Naukowcy z Politechniki uczą w szkołach średnich

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Już 28 szkół ponadgimnazjalnych, 14 z terenu Częstochowy, drugie tyle z regionu, podpisało porozumienia o współpracy z Politechniką Częstochowską w sprawie dodatkowych zajęć z matematyki i fizyki dla uczniów klas maturalnych i przedmaturalnych.
  To pierwsza taka inicjatywa w kraju. Dotychczas uczelnie prowadziły jedynie zajęcia wyrównawcze dla studentów pierwszych roczników.

  - Nasi wykładowcy od kilku lat podnosili problem niedostatecznego przygotowania absolwentów szkół średnich właśnie z kierunków ścisłych. Mieli oni potem duże trudności na zajęciach pierwszego roku z matematyki i fizyki. Zaczęła krążyć opinia, że są one bardzo trudne i wielu młodych ludzi rezygnowało z podjęcia studiów.
  Dlatego postanowiliśmy pomóc uczniom ostatnich klas szkół średnich w podniesieniu poziomu wiedzy z matematyki i fizyki. Zajęcia w ich macierzystych placówkach prowadzą nasi pracownicy naukowi. Wykłady są bezpłatne, zarówno dla szkół jak i dla uczniów - wyjaśnia prof. Jacek Leszczyński, koordynator Centrum Promocji i Zastosowań Nauk Ścisłych Politechniki.

  Zajęcia zaplanowano dla 30 grup ćwiczeniowych z matematyki oraz 15 grup z fizyki. Co ciekawe, szkoły spoza Częstochowy to nie tylko placówki z naszego regionu - Krzepic, Kłobucka czy Koniecpola. W programie uczestniczą też szkoły z Działoszyna, Przedborza, Praszki, Olesna i Wielunia, czyli z innych województw.

  - Pierwsze opinie naszych wykładowców są jak najbardziej pozytywne, zresztą nie narzucamy im żadnych ograniczeń w kwestii sposobu prowadzenia zajęć - mówi prof. Leszczyński. - Zainteresowanych naszymi zajęciami jest coraz więcej uczniów klas młodszych, zachęconych opiniami swoich kolegów - dodaje.

  Politechnika nie ukrywa, że kontakt z jej pracownikami jest również nieoficjalną reklamą uczelni, która dzięki temu będzie chciała pozyskać większą niż w ostatnich latach grupę chętnych do studiowania na kierunkach technicznych. Specjalnie po to budowane są już nowe laboratoria fizyki i matematyki. Finansowanie przedsięwzięcia jest zapewnione z funduszy unijnych w ramach trzyletniego kompleksowego programu rozwoju uczelni oraz dostosowania do potrzeb rynku pracy pt. "Plan rozwoju Politechniki Częstochowskiej".

  Politechnika Częstochowska przygotowuje już kolejny program. Będzie polegał na tzw. kształceniu zamawianym studentów.

  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznaje uczelniom limit miejsc na konkretnych kierunkach, istotnych dla gospodarki, na których nauka jest finansowana przez resort. Politechnika otrzymała maksymalny limit - 60 miejsc na kierunkach: elektrotechnika, inżynieria środowiska, matematyka oraz mechanika i budowa maszyn. Połowa najlepszych studentów (uzyskujących najwyższą średnią) na tych kierunkach będzie też otrzymywać przez 9 miesięcy roku akademickiego stypendia - tysiąc złotych miesięcznie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama