Katowice: Otwarcie biblioteki akademickiej najpóźniej w...

  Katowice: Otwarcie biblioteki akademickiej najpóźniej w październiku

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Otwarcie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej odbędzie się najpóźniej w październiku - poinformowała PAP rzeczniczka placówki Jadwiga Witek. We wtorek ta jedna z najnowocześniejszych placówek w kraju zostanie udostępniona do zwiedzania.
  Inwestycja jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch katowickich uczelni - Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego.

  W pierwszym etapie do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej zostanie przeniesionych ok. 800 tys. książek. Wszystkie książki zostały już wyposażone w chipy elektroniczne, a ok. 340 tys. z nich w dodatkowe zabezpieczenia, które pozwolą wypożyczać książki bez udziału bibliotekarza.  Każdą z tych ok. 340 tys. dodatkowo zabezpieczonych książek będzie można wziąć z półki, przejrzeć na miejscu bądź wypożyczyć. W tej grupie znajdzie się literatura polecana przez naukowców, podręczniki, skrypty, literatura najnowsza, wiodące tytuły dla poszczególnych dziedzin wiedzy, oraz wszystkie te pozycje, do których zagląda się najczęściej. Jak powiedziała rzeczniczka instytucji Jadwiga Witek w wolnym dostępie nie zabraknie również czasopism.

  - Operację przenoszenia książek rozpoczniemy w czasie wakacji, tak zdecydowało środowisko akademickie - powiedziała w poniedziałek Witek. Dodała, że Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej zostanie otwarte najpóźniej w październiku.

  Do nowoczesnego gmachu zostaną przeniesione zbiory znajdujące się w bibliotekach dwóch uczelni: Uniwersytetu Śląskiego, w tym z dwóch oddziałów specjalistycznych zawierających zbiory z biologii i fizyki oraz Uniwersytetu Ekonomicznego.

  Zakończył się już etap wyposażania gmachu w meble, a rozpoczęły prace związane z informatyzacją obiektu, w którym znajdzie się m.in. 300 stanowisk komputerowych przeznaczonych dla czytelników i pracowników biblioteki.

  Koszt inwestycji to ok. 79 mln zł, z czego prawie 53 mln zł wyłożył Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Poza UE i uczelniami projekt współfinansują również samorząd województwa śląskiego, miasto Katowice oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  We wtorek w ramach Dnia Otwartego, w godz. od 10 do 17 gmach zostanie udostępniony dla zwiedzających. Będzie to jedyna okazja by zajrzeć we wszystkie miejsca, łącznie z pracowniami specjalistycznymi oraz magazynami, w których będą przechowywane książki. PAP

  * TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

  MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama