Panele słoneczne w Dolinie Zielawy jedną z Top Inwestycji...

  Panele słoneczne w Dolinie Zielawy jedną z Top Inwestycji Komunalnych

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Dziesięć przedsięwzięć z całej Polski otrzyma podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach miano Top Inwestycji Komunalnych 2012. Najwięcej głosów w otwartym plebiscycie zebrał projekt montażu paneli słonecznych w Dolinie Zielawy (Lubelskie).
  Od 14 maja przez trzy dni Katowice mają być stolicą środkowoeuropejskiego biznesu. Wśród 6 tys. gości czwartego Europejskiego Kongresu Gospodarczego będą m.in. prezydent Bronisław Komorowski, ministrowie, unijni komisarze, biznesmeni i menedżerowie. Program obejmie ponad sto debat, dyskusji i wydarzeń poświęconych kwestiom istotnym dla rozwoju gospodarczego i społecznego Europy.

  Jednym z punktów Kongresu będzie uhonorowanie laureatów plebiscytu Top Inwestycje Komunalne 2012 - przeprowadzonego w ostatnich miesiącach przez Portalsamorządowy.pl i organizatorów katowickiego wydarzenia.


  Do plebiscytu samorządy oraz spółki komunalne zgłosiły ponad sto projektów. Ich weryfikacji dokonała rada konsultacyjna, w skład której weszli doświadczeni samorządowcy, ekonomiści, menedżerowie i eksperci. Grono to wyselekcjonowało 20 inwestycji, spośród których wybrano później 10 najciekawszych. Niezależnie internauci mogli wspierać swoje typy, z których najpopularniejszy otrzyma nagrodę specjalną.

  Jak poinformowała PAP w poniedziałek Katarzyna Armatys-Wisniewska z biura prasowego Kongresu, podczas imprezy wyróżnione zostaną: budowa promenady spacerowej w Szczawnicy, budowa przystani jachtowej w Sopocie, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Czysta energia w Dolinie Zielawy, Gospodarcza Brama Śląska - I etap (Sosnowiec), Hala Stulecia we Wrocławiu, Lamusownia w Krakowie, przebudowa układu komunikacyjnego Jaworzna, Stadion PGE Arena w Gdańsku oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej Opola.

  W rankingu internautów najwięcej, 9,5 tys. z oddanych 34 tys. głosów, wskazało na inwestycję w Dolinie Zielawy w woj. lubelskim. Projekt zakładający rozwój i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery prowadzi tam porozumienie pięciu gmin powiatów bialskiego i parczewskiego, przez które przepływa rzeka Zielawa: Wisznice, Rossosz, Sosnówka, Podedwórze i Jabłoń.

  W ramach wartej niespełna 8,6 mln zł inwestycji na budynkach użyteczności publicznej i prywatnych domach w tych gminach do sierpnia tego roku zamontowanych ma zostać 925 kolektorów słonecznych. Środki UE to 85 proc. wszystkich kosztów. W połowie kwietnia projekt był zaawansowany w ok. 85 proc.

  "Ten projekt prowadził w internetowym rankingu niemal przez cały czas, (…) wyprzedził tak popularne inwestycje jak choćby Centrum Nauki Kopernik w Warszawie czy Hala Stulecia we Wrocławiu. Wynik świadczy o sile zaangażowania małych społeczności" - ocenił redaktor naczelny Portalusamorządowego.pl Rafał Kerger.

  Do plebiscytu można było zgłaszać inwestycje zakończone nie wcześniej niż w 2011 r. i oddane do użytku. W szczególnych przypadkach dopuszczano inwestycje oddane do użytku w przynajmniej 50 proc. (np. w przypadku kanalizacji oddanych 25 km z 50 km całości).

  Za główne kryterium oceny przyjęto efekt prorozwojowy inwestycji. Brane były też pod uwagę: rozmach inwestycji w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu, walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpraca z lokalną społecznością na etapie projektowania, montaż finansowy oraz aktywne gospodarowanie majątkiem.(PAP)

  * TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

  MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama